Tezek ve çile! * Reform paketi bekliyorduk. Çile paketi öne geçti. İstikrar paketi umuyorduk. Tezekli günler vaadi bulduk.Saray tezekle ısınsın. Mercedeslerden inilsin. Bisikletlere binilsin.

Sözcü
Necati Doğru
Aralık 4, 2015

Tezek ve çile!

Ruslar, giderek deliriyor. Moskova’da Türk fabrikasını kar maskeleri takmış silahlı adamlarla bastı. Gerilim büyüyor. Ekonomik savaş başladı. Arkası doğalgaz vanalarının kesilmesiyle gelir. Gazı kesme silahını Putin daha önce Avrupa’ya karşı da kullanmıştı. Bizim Cumhurbaşkanı ile Başbakan da “Türkiye ile Rusya arasındaki karşılıklı ekonomik bağımlılığın biteceği tehlikesini” gördüler.

Toplumu hazırlıyorlar.
Tezek ile çile öne çıktı.

Cumhurbaşkanı Katar’da, Başbakan da Ankara’da halka “çileli günlere ve tezekle ısındığımız döneme geri dönme” ihtimali olduğunu ilan ettiler. Cumhurbaşkanı, “Biz çile çekmeye alışık bir milletiz, sobayla ısındığımız günlere döneriz” dedi. Başbakan da “gerekirse tezekle ısınır yine de bağımsızlığımızdan ödün vermeyiz” diyerek Erzurumlu dik duruşu sergiledi.

Reform paketi bekliyorduk.
Çile paketi öne geçti.
İstikrar paketi umuyorduk.
Tezekli günler vaadi bulduk.

Seçimden önce Cumhurbaşkanı ile Başbakan, aynı ağızla konuşup,
“sandıktan tek başına AKP iktidarı çıkmazsa ülke kaosa gider” diye korkutmuşlardı.

Ne umduk?
Ne bulduk?
Kaostan kurtulduk!
Çileye vidalandık!
Tezek ile çile!
2023 hedeflerinde yoktu.

Toplumun büyük çoğunluğu gerçekten söz konusu vatan olunca “çileli günlere dönmeyi” göze alır, alacaktır. Cumhurbaşkanı ve Başbakan dahil lüks makam aracı (siyah Mercedesler) konvoyu ile gezen bakanlar, danışmanlar, yüksek makam sahipleri ne yapacaklar?

Mercedes süper benzin yutar.
Makam otosu tezekle yürümez.

Cumhurbaşkanı, Diyanet İşleri Başkanı’nı “lüks Mercedes”e binmeye zorlamıştı ve bu zorlama çok kötü örnek olmuş, devlet adamlarının ithal makam aracı alımları zıvanadan tam çıkmıştı. Bütçe verilerine göre bu yılın ilk 8 ayında kamuya taşıt alımı için harcanan para geçen yılın aynı dönemine göre 10 kat arttı.

629 milyon liraya çıktı.
Oto kiralama zirve yaptı.

Aynı dönemde kamuda lüks makam aracı kiralama için 265 milyon lira ödendi. Başbakanlık Etik Kurulu bile “lüks makam aracı düşkünlüğüne” isyan etti ve devlet kurumları ile belediyelerin lüks araca binmek için hileli yollara başvurduklarını açıkladı.

Diyorum ki!
Önce Cumhurbaşkanı ile Başbakan ve arkasından hemen Diyanet İşleri Başkanı,
“çile ve tezek paketlerinin” ilk uygulayıcısı olsunlar.

Saray tezekle ısınsın.
Mercedeslerden inilsin.
Bisikletlere binilsin.

Elini çilenin altına ilk koyan Cumhurbaşkanı ile Başbakan olsun. Bakın, Rusların Putin’i ölümü göze aldı. Bir kurşun, bir bomba, bir kılıç, satır, kasatura, kama Putin’i öldüremez. Çok sıkı korunuyor. Öldürse öldürse Putin’i Türk domatesi öldürür. Türk domatesi alımını durdu. Böylece Rusya’da “enflasyonun patlamasını” yani siyasi ömrünün bitişini göze aldı.

Putin hamlesi bekliyoruz.
Mercedes filosundan inin.
Karadeniz şarkısı var.
Mısırı kuruttin mi?
Nenen çarık giyerdi.
Sen buni unuttin mi?
Akla çağrı!

Gorbaçov, Sovyet Rusya döneminin önemli liderlerinden biriydi. Dün akla çağırı yaptı ve “Türkiye ile Rusya yönetimlerinin masaya oturup sorunu çözmelerini” önerdi. Gorbaçov, “Türkiye ile Rusya’nın kalkınmasına katkı sağlayan büyük ve geniş ilişkilerimiz var” dedi. Putin ise bütün köprüleri yıkıyor. Dün, “Türkiye yaptığına pişman olacak. Rusya’nın tepkisinin ticari yaptırımlarla sınırlı kalacağını düşünen varsa son derece yanılıyor” diyerek tehdit savurdu.

http://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/necati-dogru/tezek-ve-cile-1001201/

This entry was posted in NECATİ DOĞRU YAZILARI. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *