IŞİD’den Türkiye’ye 8 ayda 800 milyon dolarlık petrol *** Rusya’nın ardından İran ve Irak’ta da Türkiye’nin IŞİD petrolü aldığı iddiaları gündeme geldi. İddiaya göre petrol karaborsada satılıyor.

cumhuriyet.com.tr
01 Aralık 2015 Salı

Bağlantılı yazılar

https://nacikaptan.com/?p=32594
https://nacikaptan.com/?p=32605

IŞİD’den Türkiye’ye 8 ayda 800 milyon dolarlık petrol

Rusya’nın ardından İran ve Irak’ta da Türkiye’nin IŞİD petrolü aldığı iddiaları gündeme geldi. İddiaya göre petrol karaborsada satılıyor.

IŞİD’in Irak ve Suriye’de ele geçirdiği topraklarda ürettiği petrolü Türkiye’ye sattığını söyleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ardından bölge ülkelerinden de benzer açıklamalar geldi. İran Petrol, Gaz ve Petrokimya Ürünleri İhracatçılar Birliği Başkanı Hasan Tacik, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin IŞİD’den petrol aldığını söyledi. “Türkiye, ihtiyacı olan petrolün bir kısmını IŞİD’den temin ediyor. IŞİD, günde 700 ila 800 bin varil petrolü yarı fiyatına Türkiye’ye satıyor” diyen Tacik, Türkiye’nin bu yüzden İran’dan yaptığı bazı petrol ürünleri ithalatını azalttığını ileri sürdü.

‘Cihatçılara oksijen’

Russia Today’e konuşan Irak eski ulusal güvenlik danışmanı Muvaffak Rubai, IŞİD’in son 8 ay içinde Türkiye karaborsasında 800 milyon dolarlık petrol sattığını söyledi. IŞİD petrolünün uluslararası petrol fiyatının yarısından azına satıldığını söyleyen Irak milletvekili, “Bu petrol ya Türkiye’deki rafinerilerinde işlenip yerel piyasaya ya da Akdeniz üzerinden dünya piyasasına satılıyor” dedi.

Petrol ticaretini IŞİD’e oksijen desteğine benzeten Rubai, “Oksijeni keserseniz IŞİD boğulur” diye konuştu. Türk hükümetinin petrol kaçakçılığından haberdar olmamasının imkansız olduğunu belirten vekil, “Tacirler karaborsa petrolü Türk istihbaratının ve emniyetinin himayesinde alıyor” dedi. IŞİD militanlarının da sınırda ve İstanbul’daki hastanelerde tedavi edildiğini öne sürdü.

This entry was posted in Ekonomi, ENERJİ, FAŞİZM, Madencilik ve Yeralti Kaynaklari, ORTADOĞU ÜLKELERİ, RADİKAL İSLAM, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *