RADİKAL İSLAMİ İŞİD TERÖRÜYLE DANS *** ‘Türkiye’den IŞİD’e her ay 40 milyon dolar’

cumhuriyet.com.tr
25 Kasım 2015 Çarşamba

‘Türkiye’den IŞİD’e her ay 40 milyon dolar’

IŞİD’in petrol kaçakçılığından sorumlu yöneticisi Ebu Sayyaf’ın bilgisayarından çıkan belgelerde, Türkiye’nin IŞİD’i görmezden geldiği ve petrol kaçakçılığı ile IŞİD’e ayda 40 milyon dolar aktardığı ileri sürüldü.

Guardian gazetesinin Ortadoğu Muhabiri Chulov, son yazısında Türkiye’nin IŞİD ile ilişkilerine dair yeni detaylar paylaştı. Chulov, son iki yıl içinde birkaç IŞİD liderinin kendisine ”Türkiye’nin kendilerini görmezden geldiğini ve çok nadiren kendilerine doğrudan müdahale ettiğini” söylediğini belirtti.

Türkiye’den IŞİD’e haftada 10 milyon dolar

Haberdar’dan İlhan Tanır’ın haberine göre Chulov, ABD özel kuvvetler biriminin Mayıs ayında Suriye’de üst düzey bir IŞİD liderine yönelik operasyon düzenlediğini ve komşu ülkelere operasyonla ilgili bilgi vermemeye özen gösterdiğini söylemiş şunları eklemişti:

“O dönemde türünün tek örneği olan operasyonun hedefi IŞİD’in petrol kaçakçılığından sorumlu yöneticisi Ebu Sayyaf’tı. IŞİD’in üst düzey isimleri hariç kimse Ebu Sayyaf’ın adını dahi bilmese de, bu isim Türkiye’ye hiç yabancı değildi.”

”Türk iş adamları, IŞİD’in petrol kaçakçıları ile karlı büyük anlaşmalar yaparak haftalık en az 10 milyon dolar kadar bir geliri terör örgütünün cebine verdi ve IŞİD için Suriye rejiminden daha büyük bir müşteri haline geldiler.”

IŞİD ile Türk yetkilileri ilişkileri kayıt altında

Chulov, Pazartesi günü yazdığı yazıda Ebu Sayyaf’ın hard diskinde bulunan belgeler hakkında daha detaylı bilgiler verdi:

”Ebu Sayyaf’ın bilgisayarında bulunan hard diskler IŞİD üst düzey yetkilileri ile Türk yetkilileri arasında bağlantıları detaylandırdı. Washington’a ve Londra’ya uyarılar gönderilerek keşfedilen bu bilgilerin ‘acil politika sonuçları’ olması gerektiği söylendi.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/431335/_Turkiye_den_ISiD_e_her_ay_40_milyon_dolar_.html

This entry was posted in Bölücü KÜRTÇÜLÜK, EMPERYALİZM, FAŞİZM, Gundem, Haber, İSTİHBARAT KURUMLARI, ORTADOĞU ÜLKELERİ, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *