SURİYE SINIRI KAYNIYOR * Türkiye, Suriye sınırında Rus savaş uçağı düşürdü * Türkiye’nin Rusya ile de arası açılıyor *

cumhuriyet.com.tr
24 Kasım 2015 Salı

Türkiye, Suriye sınırında Rus savaş uçağı düşürdü

Türkiye, Suriye sınırında bir savaş uçağı düşürdü. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan ilk açıklamada, düşürülen uçağın “Rus uçağı” olduğu ifade edilmişti. Bu açıklama daha sonra “Rus uçağı tahmin edilen” olarak değiştirildi. Rusya Savunma Bakanlığı ise Suriye’de bir uçağının düşürüldüğünü doğruladı.

Hatay’ın Yayladağı İlçesi’ne yakın bir noktada bulunan Suriye’nin Yamadi Köyü’ndeki Türkmenlerin barındığı bölgeye bir savaş uçağı düştü.

Düşürülen savaş uçağının, Türkiye hava sahasını ihlal ettiği ve angajman kuralları çerçevesinde vurularak düşürüldüğü açıklandı.

TSK: DEFALARCA İKAZ ETMEMİZE RAĞMEN…

Genelkurmay’dan düşürülen uçağa ilişkin yapılan açıklama şöyle:

24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir.

Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA: UÇAĞIMIZ DÜŞÜRÜLDÜ

Suriye’de Türkiye tarafından bir askeri uçağın düşürüldüğü haberlerinin ardından Rusya’dan ilk resmi açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’de Rus SU-24 uçağının düştüğünü, uçağın muhtemelen karadan ateş edilerek düşürüldüğünü duyurdu.

Açıklamada pilotların ikisinin de kendilerini uçak düşmeden önce fırlatmayı başardıkları; ancak şu anki akıbetlerinin bilinmediğini bildirdi. Açıklamada Rus uçaklarının her zaman Suriye toprakları üzerinde uçtuğu ve uçuşların her zaman kayıt edildiği belirtildi.

RUSYA: KESİNLİKLE SURİYE SINIRLARINDA...

Rusya Savunma Bakanlığı, düşürülen uçağın “kesinlikle Suriye sınırlarında olluğunu” duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı’nan yapılan açıklamada “Uçak bütün uçuşu boyunca kesinlikle Suriye sınırları içinde kalmıştır” denildi. Bu uçuşun da objektif kontrol araçları tarafından kaydedildiği vurgulandı.

RUSYA’DAN BİR AÇIKLAMA DAHA

Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin düşürdüğü Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmediğini açıkladı.

Bakanlık açıklamasında, “Hmeymim hava üssüne geri dönerken Su-24 savaş uçağı Suriye Arap Cumhuriyeti topraklarında Türk F-16’ları tarafından düşürüldü. Objektif kontrol bağlamında bilgilerin analizi şunu kesin olarak ortaya koydu: Türk hava sahası ihlal edilmedi” denildi.

Putin’den sert açıklama:
Terörün işbirlikçileri tarafından sırtımızdan bıçaklandık

Putin’den düşürülen Rus uçağına ilişkin ilk açıklama geldi. Rusya Devlet Başkanı, “Rus uçağının Suriye’de düşürülmesi olayı terörle mücadele çerçevesinin dışına çıkıyor. Sırtımızdan bıçaklandık” diye konuştu.

“Rus uçağının Suriye’de düşürülmesi olayı terörle mücadele çerçevesinin dışına çıkıyor. Terörün işbirlikçileri sırtımızdan bıçaklandık” diyen Putin’in konuşmasından öne çıkan bölümler şöyle:

Putin sert çıktı: G20’de IŞİD’i destekleyenler var

* Rus uçağı ve pilotları, Türkiye için hiçbir şekilde tehdit teşkil etmedi. Bu çok açık.

* Suriye’de düşürülen Rus uçağı, IŞİD’le savaş görevini yerine getiriyordu. Teröristlere önleyici vuruşlar gerçekleştiriyordu.

* Savaş uçağı Türk sınırına 4 kilometre uzaklıktaydı.

* Türkiye, Rusya’nın ABD ile bu tür olayların önlenmesi konusunda anlaşma imzalamış olmasına karşın Rus uçağını vurmuştur.

* Uçağın düşürülmesinin Türk-Rus ilişkilerine ciddi sonuçları olacaktır.

* Rusya, Türkiye’ye sadece komşu olarak değil, aynı zamanda dost bir ülke olarak yaklaşmıştır. Böyle bir adım kimin işine yarardı bilemiyorum ama bizim buna ihtiyacımız yok.

* Türkiye, Rus uçağının düşürülmesinden sonra acilen Rusya ile iletişim kurmak yerine, sanki uçağı Rusya düşürmüş gibi NATO’ya başvurdu.

Türkiye ziyaretini iptal eden Lavrov’dan vatandaşlarına çağrı
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçen hafta duyurulan Türkiye ziyaretini iptal etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus Su-24 uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye’ye ziyaretini iptal etti. Ayrıca Lavrov, Rus turistlere Türkiye’yi ziyaret etmelerini tavsiye etmediğini  belirterek Türkiye’de terör tehdidinin büyüdüğünü ve oradaki tehdidin Mısır’dan az olmadığının altını çizdi.

Öte yandan Rus haber ajansı Ria Novosti’de yer alan habere göre Rusya Meclisi Duma Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov da yaptığı açıklamada Türkiye’nin Rus vatandaşları için tehlikeli bir ülke haline gelmeye başladığını söyledi.

Rus medyası Saray’ı topa tuttu: Erdoğan’ın sabotajı
Rusya medyası düşürülen uçak ile ilgili çok sert tavır alırken, Rusya’nın en çok takip edilen internet sitesi “kommersant.ru” düşürülen uçağı Cumhurbaşkanlığı’na bağlayarak Erdoğan’ı sabotaj yapmakla suçladı.

Türk yetkililer pervasız eylemlerle Rusya’yı kışkırtmaya çalışıyor” arabaşlığı ile verilen haberde, Olay bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlanıyor.

Düşen uçak için “Erdoğan’ın sabotajı” ifadesi kullanılan sitede, NATO üyesi Türkiye’nin çok ciddi bir krizi tetikleyebileceğinin de uyarısı yapıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/

This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, Gundem, Haber, ORTADOĞU ÜLKELERİ, TERÖR, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *