Rusya Suriye’deki savunma sistemini güçlendiriyor * S-400 FÜZELERİ 400 KM MENZİLDEKİ HEDEFLERİ VURABİLİYOR

Sözcü
Kasım 25, 2015

Rusya Suriye’deki savunma sistemini güçlendiriyor

Rusya savunma bakanlığından yapılan açıklamada, Suriye’deki Rusya üssüne S-400 ve S-300 tipi savunma sistemi gönderileceği bildirildi.
 
Suriye’ye S-300 ve S-400 füze sistemlerini göndereceklerini açıklayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Füzeleri Suriye’deki hava üssümüze göndereceğiz.” dedi. Putin, “Bu ve yapılacak diğer önlemler de uçuş güvenliğinin sağlanması için yeterli olacak. Tabii ki başka çalışmalar da yapılacak. Şunu belirtmek istiyorum, gelişmelere çok ciddi yaklaşıyoruz. Bu füze sistemleri uçaklarımızın uçuş güvenliğini sağlanmasında görev alacak.” İfadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da, güvenlik çalışmaları bağlamında Suriye’de Rus askeri üssüne S-400 füze tesisi göndereceklerini açıkladı. Suriye’deki hava savunmasını güçlendirmek için “Moskova” kruvazörünü Lazkiye kıyısına gönderildiklerini açıklayan Şoygu, çalışmaların acil şekilde yapılmasını istedi.

Rus haber ajanslarını kaynak gösteren Reuters, bu kararın, Türkiye’nin bir Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından alındığını belirtti.

Lazkiye üssü, Hatay’a 150 kilometre uzaklıkta

S-400 FÜZELERİ 400 KM MENZİLDEKİ HEDEFLERİ VURABİLİYOR

S-400 füzeleri, orta menzilli hava savunma sistemi S-300’den geliştirilmiş yeni nesil kısa-orta-uzun menzilli bir hava savunma füze sistemi. Ayrıca S-400′de kullanılan radarlar hafif radar izine sahip olan ve hayalet uçak tabir edilen hedefleri takip edebilme yeteneğine sahip. S-400 füzeleri 400 km mesafedeki hedefleri, yarı aktif – aktif güdüm sistemini kullanarak vurabiliyor. S-400, Patriot ve S-300 füze sistemlerinin iki katı menzile sahip. S-400 sistemine şu ana kadar pek çok devlet ilgi göstermiş olmasına rağmen yabancı bir ülkeye satış gerçekleşmedi.

İHA

Rusya, Moskova kruvazörünü Akdeniz’e gönderdi

Rusya, S-300 benzeri hava savunma sistemine sahip Fort ile donatılan ‘Moskova’ isimli kruvazörü Lazkiye açıklarına gönderdi.

Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının Türk F16’ları tarafından vurulmasının ardından Rusya, S-300 benzeri hava savunma sistemine sahip Fort ile donatılan ‘Moskova’ isimli kruvazörü Türkiye’ye 60 kilometre mesafedeki Suriye’nin Akdeniz’deki liman kenti Lazkiye açıklarına gönderdi.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Sergei Rudskoi, 50’den fazla uçak ve yüzlerce askeri personelin bulunduğu Lazkiye’deki Hmeymim Hava Üssü’nün güvenliğinin sağlanması için ‘Moskova’ isimli kruvazörün Lazkiye açıklarında gönderildiğini açıkladı. Moskova kruvazöründe S-300 hava savunma sistemine benzer Fort hava savunma sisteminin bulunduğu kaydedildi. Bombardıman uçaklarına artık avcı uçaklarının da eşlik edeceği bildirilen açıklamada potansiyel tehdit oluşturan tüm hedeflerin yok edileceği bildirildi.

Açıklamada ayrıca Türkiye ile tüm askeri ilişkilerin askıya alındığı duyuruldu.*1*

RUS SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN ASKERİ ÖNLEMLER

Rusya Savunma Bakanlığı dün Rus savaş uçağının düşürülmesi ardından alınacak önlemleri şöyle açıklamıştı.

1- Türkiye ile askeri kanallardan tüm irtibat kesecek

2- Rus bombardıman uçaklarına bundan böyle havada avcı uçakları eşlik edecek.

3- Akdeniz’de bulunan “Moskova” kruvazörü Lazkiye kıyılarına yaklaşarak, güvertesinde bulunan S-300 benzeri “Fragat” füzeleriyle hava kuvvetlerimize tehdit oluşturan tüm hedefi sorgusuz sualsiz vuracak.” *2*

 

This entry was posted in EMPERYALİZM, FAŞİZM, Gundem, Haber, ORTADOĞU ÜLKELERİ, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *