RADİKAL İSLAMİ TERÖR * İŞİD * Avrupa’nın başkenti böyle bir gün görmedi *** Avrupa Birliği’nin başkentinde metro seferleri yapılmazken, okul ve üniversiteler ile konserler, tiyatro gösterilerinin iptal edildiği kentte, sinemalar ve müzeler de kapalı. Asker ve polislerin sokaklarda devriye gezdiği Brüksel’de, önemli binaların önündeki askeri araçların bekleyişi sürüyor. Sokakların ise bir iş gününün aksine çoğunlukla boş olması dikkati çekiyor.

cumhuriyet.com.tr
23 Kasım 2015 Pazartesi

Avrupa’nın başkenti böyle bir gün görmedi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de dün akşam 16 kişinin gözaltına alındığı operasyonların ardından en yüksek seviye terör tehdidi alarmı, üçüncü gününde de devam ediyor.

Geçen hafta sonu “Paris’tekine benzer saldırı tehdidi” olduğu gerekçesiyle özellikle başkent Brüksel’de sıkı güvenlik önlemleri alan Belçika hükümeti, haftanın ilk gününde de “kısmi olağanüstü hal” durumunu değiştirmedi. Önlemler çerçevesinde Avrupa Birliği’nin başkentinde metro seferleri yapılmazken, okul ve üniversiteler ile konserler, tiyatro gösterilerinin iptal edildiği kentte, sinemalar ve müzeler de kapalı. Asker ve polislerin sokaklarda devriye gezdiği Brüksel’de, önemli binaların önündeki askeri araçların bekleyişi sürüyor. Sokakların ise bir iş gününün aksine çoğunlukla boş olması dikkati çekiyor.

Paris ve Londra tren seferlerinde, önlemler çerçevesinde yapılan aramaların uzun sürmesi nedeniyle gecikme yaşanıyor. Belçika Federal hükümeti ile NATO ve AB kurumları personelinin isterlerse evden çalışabilecekleri açıklandı. Bazı özel şirketler de çalışanlarına aynı imkanı tanıdı.

Kanada’nın Brüksel Büyükelçiliği geçici olarak kapatılırken, ABD Büyükelçiliği de sadece acil durumlar için Amerikan vatandaşlarına hizmet vereceklerini bildirdi.

Belçika Başbakanı Charles Michel, dün yaptığı açıklamada Paris’tekine benzer, birçok kişinin aynı aynda birçok yerde saldırı düzenlenmesinden korkulduğunu açıklamıştı. Bu çerçevede, dün akşam saatlerinde çok sayıda polisin katılımıyla Molenbeek, Forest, Anderlecht, Jette, Woluwe-St-Lambert, Schaerbeek’te operasyonlar yapılmıştı. Operasyonlarda, 22 evin arandığı ve 16 kişinin gözaltına alındığı ancak bunlar arasında Paris saldırılarına karıştığı iddiasıyla aranan Salah Abdeslam?’ın bulunmadığı bildirilmişti.

Belçika medyası ise, Abdeslam”ın ülkenin doğusundaki Liege’te polisten kaçtığını ve E40 otoyolundan Almanya istikametine gittiğini öne sürüyor. Abdeslam’ın yanında Paris’teki intihar saldırıları sırasında kullanılan bombadan olduğu da belirtiliyor

Belçika’da, Paris’teki terör saldırılarının ardından yoğun operasyonlar gerçekleştirilmiş, 10’dan fazla kişi gözaltına alınmıştı. Bunlardan Hamza Attou and Muhammed Amri, Paris saldırılarının planlayıcısı Abdelhamid Abaaoud’a yardım etmekle suçlanırken, ismi açıklanmayan bir kişi hariç diğerleri serbest bırakılmıştı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/foto/foto_galeri/429407/6/Avrupa_nin_baskenti_boyle_bir_gun_gormedi.html

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, DİN-İNANÇ, DÜNYA ÜLKELERİ, İrtica, ORTADOĞU ÜLKELERİ, RADİKAL İSLAM, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *