KÜRESEL DEĞER SIRALAMASI *** Türkiye’nin değeri 83 milyar dolar eridi

cumhuriyet.com.tr
05 Kasım 2015 Perşembe

Türkiye’nin değeri 83 milyar dolar eridi

Suriye’deki iç savaşın etkisi ve PKK ile çatışmalar, geçen yıl 751 milyar dolar alan Türkiye’nin marka değerini bu yıl 668 milyar dolara indirdi

Dünya çapında marka değeri ölçümleri yapan bağımsız kuruluş Brand Finance’in 2015 raporuna göre, Türkiye ilk 20 içinde en fazla değer kaybeden üçüncü ülke.

Marka değeri en yüksek ülkeler arasında ABD ilk sırada yer alırken, ilk 20 içinde bulunan Rusya geçen yıla göre yüzde 31, Brezilya yüzde 17 değer kaybına uğradı. Bu iki ülkeden sonra geçen yıla göre en fazla değer kaybına uğrayan ülke, yüzde 11’le Türkiye oldu. ABD, yatırım çeken bir ülke olarak dünya çapında ihracat yapan şirketleri, özellikle küresel çapta piyasayı domine eden müzik ve eğlence endüstrisiyle başı çekiyor. Listede ikinci sırada yer alan Çin, geçen yıla göre yüzde 1’lik değer kaybına uğradı. Büyümenin yavaşlaması ve borsada yaşanan türbülans değer kaybının en önemli sebepleri oldu.

Suriye faktörü

Suriye’deki iç savaşta Şam rejiminin yanında yer alan ve Ukrayna’ya askeri müdahalede bulunan Rusya, ilk 20 içinde en çok düşüş yaşayan ülke. Geçen yıl 1.167 milyar dolarlık marka değeri yakalayan Rusya bu yıl 810 milyar dolara düştü.

En büyük düşüşteikinci sırada bulunan Brezilya’da gayri safi yurtiçi hasıla ikinci çeyrekte yüzde 1.9 düşüş gösterirken, yılın ilk yarısında 500 bin kişi işini kaybetti. Devlet petrol şirketi Petrobas’ta yaşanan yolsuzluk skandalı Brezilya’nın marka değerine darbe vuran en önemli etkenlerden biri oldu. Skandal, Devlet Başkanı Dilma Rousseff dahil olmak üzere ülkenin önde gelenlerine kadar uzanmıştı. Sonuç, Brezilya’nın geçen yıl 1403 milyar dolar olan marka değerinin 1171 milyar dolara inmesi oldu.

Suriye’deki iç savaşın yarattığı etkiler, bölgesel krizden küresel kriz boyutuna ulaşırken, Türkiye’nin marka değerinin düşmesindeki en önemli faktörlerden birini oluşturdu. Sınırda yaşanan çatışmalar ve PKK ile gerginliğin tırmanmasıyla, geçen yıl 751 milyar dolar alan Türkiye’nin marka değeri bu yıl 668 milyar dolara indi.

This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, Ekonomi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *