İran: Gerilimden Ankara suçlu * Türkiye ve Suudi Arabistan teröristlerin güçlenmesi için büyük çaba harcıyor

cumhuriyet.com.tr
26 Kasım 2015 Çarşamba

İran: Gerilimden Ankara suçlu

İran, Rus Su-24 uçağının düşürülmesiyle bölgede artan gerilimden Ankara’yı sorumlu tuttu.ran resmi haber ajansı İRNA’nın haberine göre, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rus uçağının düşürülmesinden dolayı Türkiye’yi suçlayarak, “Provokatif eylemler ve bunların birçok hukuki sonucu olayı başlatan tarafın sorumluluğundadır” dedi.

İran’dan ağır suçlama: Teröristlerin güçlenmesi için büyük çaba harcıyor
İran’dan Suriye sınırında düşürülen Rus uçağı hakkında ilk resmi tepki geldi.

***

cumhuriyet.com.tr
25 Kasım 2015 Çarşamba

Türkiye ve Suudi Arabistan teröristlerin güçlenmesi için büyük çaba harcıyor

Rus uçağının Türk jeti tarafından düşürülmesi değerlendiren İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Mesud Cezayiri, “Rusya, uçağı düşürüldü diye Suriye’deki aktif konumunu bırakmayacak” dedi.

İranlı general yaptığı yazılı açıklamada, “Rusya, ABD ve müttefiklerinin Suriye’de hasar alabileceğinin farkındadır. Uçağı düşürüldü diye aktif pozisyonunu bırakmayacak” ifadesini kullandı.

ABD önderliğinde IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyonu “yalancı” olarak tanımlayan Tuğgeneral Cezayiri, “Bu koalisyon gün geçtikte zayıflıyor çünkü başta Türkiye ve Suudi Arabistan olmak üzere bölgedeki ülkeler ve ABD teröristlerin güçlenmesi için büyük çaba harcıyor ” diye konuştu.

Ruhani:Her iki ülkeden ‘soğukkanlı’ olmalı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Rusya’ya ait uçağının düşürülmesini değerlendirerek her iki ülkeden ” soğukkanlı” olmalarını istedi.

This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, Gundem, Haber, ORTADOĞU ÜLKELERİ, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *