FETULLAHİ’ler *** TUSKON * İhaleleri yandaşa devredip kaçıyorlar

Aydınlık / Ankara
14 Kasım 2015 Cumartesi

İhaleleri yandaşa devredip kaçıyorlar

F tipi örgüte bağlı işadamlarına operasyonların genişleyeceği ifade ediliyor. TUSKON’a üye işadamları, kazandıkları ihaleleri ‘yandaş’ işadamlarına devrederek kurtulmaya çalışıyor.

F tipi örgüte bağlı işadamları telaşta. Kazandıkları ihaleleri “yandaş” işadamlarına devrederek kurtulmaya çalışıyorlar. F tipi örgüte yönelik operasyonlar sürüyor. Emniyet ve yargıdan sonra operasyonlar örgütün para kaynakları olan işadamlarına dayandı.

Geçtiğimiz günlerde F tipi örgüte yakınlığı ile bilinen TUSKON’a bağlı işadamları örgütlerine ve bu örgütlerin üyelerinden bazı işadamlarının ev ve işyerlerine baskın yapıldı. Örgütlerin kayıtlarına el konulurken kayıtlar incelenmek üzere emniyete götürüldü. Bu arada yapılan incelemeler, gelen yeni ihbarlar ve itiraflarla birlikte işadamlarına yönelik operasyonların genişleyeceği öğrenildi.

YURTDIŞINA GİDİYORLAR
Operasyonların işadamlarına dayanması sonrası sıranın kendisine geleceğini düşünen çok sayıda işadamı yurt dışına çıkarken, örgüte yakınlığı ile bilinen çok sayıda işadamının da yönettikleri işleri güvendikleri üçüncü kişilere devretmeye başladığı belirlendi. Yurt dışına çıkan işadamlarının Türkiye’ye dönme konusunda nabız yokladığı, F tipi örgüte yönelik operasyonların devam etmesi durumunda yurt dışında kalmaya devam edeceği belirlendi.

SORUŞTURMAYI ÖNLEMEK İÇİN
Türkiye’de iş yapan ve milyarlarca liralık ihale almış olan F tipi işadamlarının da kurtulmak ve haklarında soruşturma açılmasını engellemek için aldıkları işleri karsız ya da zarar ederek devretmeye başladığı belirlendi. F tipi işadamlarının devir işlemlerinde, “haklarında soruşturma açılmama” şartıyla AKP üst yönetimine yakın yandaş işadamlarını tercih ettiği ifade edildi. Konuyla ilgili olarak Aydınlık’a bilgi veren bir yetkili, “Operasyonlar işadamlarına dayanınca, örgütle birlikte hareket eden ve onların kara para aklama gibi işlerine aracılık eden bazı işadamlarında panik yaşanıyor. Bunların bazıları yurt dışındaki işlerini bahane ederek ülkeden çıkış yaptı. Bazıları da işlerini devretme çabasına girdi. Başına gelecekleri hissedenler çıkış arıyor. Durumlarını garantiye almak için iktidara yakın işadamlarıyla pazarlık yapıyorlar” dedi.

YANDAŞLAR PUSUDA BEKLİYOR
F tipi örgüte bağlı işadamlarının durumu yandaş işadamlarının da iştahını kabartmış durumda. F tipi örgütle bağlantılı işadamlarının işlerine göz diken yandaşlar, onların ellerindeki işleri kapmak için pusuda bekliyor. Konuyla ilgili olarak Aydınlık’a bilgi veren İstanbullu ünlü bir müteahhit şunları söyledi:

“Bazı işadamları son yıllarda birdenbire çok büyüdü. Birdenbire büyük paralarla oynamaya, büyük ihalelere girmeye başladılar. Birçok büyük işi de onlar aldı. Kamu ihalelerinde söz sahibi oldular. Şimdi iş açığa çıktı. Hükmettikleri paranın büyük ortağının cemaat olduğu anlaşıldı. Cemaat operasyonları başlayınca bu kişilerin aldığı kamu işleri de el değiştirmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde temelini Tayyip Erdoğan’ın attığı milyarlarca liralık bir iş cemaate yakın işadamından yandaş işadamına geçti. Cemaate yakın işadamı işi zararına devretmek zorunda kaldı. Oysa ki çok karlı bir işti. Sonra bu işin soruşturmayı engelleme karşılığında devredildiğini duyduk. Bizim piyasanın deyimiyle adam sıkışınca üstüne çökmüşler. İşi elinden almışlar.”

İTİRAFÇI OLANLAR DA VAR
Benzer durumun bütün illerde yaşandığı öğrenildi. F tipi örgütle birlikte hareket eden ve AKP ile ilişkilerin iyi olduğu dönemde kendilerini deşifre eden işadamlarının üzerlerindeki işyerlerini devrederek adres değiştirme yoluna gittikleri vurgulandı. F tipi operasyonu yürüten yetkililer de örgüte bağlı işadamlarının kurtulmak için her yolu denediklerini, bazılarının F tipi örgütlerle ilişkisini kestiklerini ilan ettikleri, bazılarının da aralarında çok sayıda kişinin de kendilerini kurtarmak için itirafçı olmayı seçtiklerini bildirdi.

http://www.aydinlikgazete.com/politika/ihaleleri-yandasa-devredip-kaciyorlar-h78850.html

This entry was posted in Ekonomi, Fetullah Gülen, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *