ABD’li yetkiliden iddia : UÇAK NASIL VURULDU

Sputnik
25.11.2015

Eski ABD Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Thomas McInerney, Türkiye’nin Rus uçağını düşürmeyi önceden planladığını söyledi. Bir başka ABD’li yetkili de uçağın Suriye hava sahasında düşürüldüğünü belirtti.

ABD’li sözcü: İsyancıların kendini savunma hakkı var, Suriye’nin yok
Adını açıklamayan bir ABD’li yetkili, Reuters’a yaptığı açıklamada, düşürülen uçağın ısı taramasına göre uçağın kısa bir süre Türkiye hava sahasına girdikten sonra Suriye hava sahası üzerinde düşürüldüğünü kaydetti.

Fox News’e konuşan eski ABD Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı General Thomas McInerney de, Rusya’ya ait uçağın düşürülmesini ‘Suriye konusunda gizli bir ajandaya sahip olan Türkiye Cumhurbaşkanı’nın provokasyonu’ olarak niteledi.

‘BU PROVOKASYONUN ARKASINDA ERDOĞAN VAR’

Uçağın düşürülmesinin önceden planladığını belirten McInerney, amacın Türkiye’nin karşı olduğu ABD destekli Kürt grupların bulunduğu Suriye’de Rusya ve NATO’nun işbirliğini engellemek olduğunu ifade etti.

McInerney, “Bana göre bu kasıtlı provokasyonun arkadında Türkiye lideri Erdoğan var. Türkiye eskiden çok laik bir ülkeydi ancak Erdoğan ülkeyi Şeriat yasalarının geçerli olduğu İslami bir topluma dönüştürdü. Sanıyorum gizli bir ajandası olabilir. Muhtemelen Rusya ve NATO’nun Ukrayna’da ihtiyacımız olmayan savaşa benzer bir çatışma yaşamasını istiyor” dedi.

Tamamını oku:

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, DÜNYA ÜLKELERİ, Gundem, Haber, ORTADOĞU ÜLKELERİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *