IŞİD Radikal İslam *** PARİS KATLİAMI SATIR BAŞLARI

Cumhuriyet
14 kasım 2015

Fransa katliamından 3 gün önce bakın Erdoğan ne demişti
Fransa’daki katliamdan 3 gün önce Erdoğan, ‘Terör karşısında ilkesel bir duruş sergilenmemesi halinde bu ateş önünde, eninde, sonunda tüm dünyaya sıçrar. Bugün kendi sınırları içinde güven ve refah içinde olduğunu sanan ülkeler yarın terör ateşini iliklerine kadar hissetmekten kurtulamayacaktır’ demişti.

IŞİD’den Fransa’ya tehdit: Markete giderken bile korkacaksınız
Terör örgütü IŞİD, Fransa’da onlarca kişinin hayatını kaybettiği eş zamanlı saldırıları resmen üstlendi. Tehdit videosu yayınlayan IŞİD, “Markete gitmeye bile korkacaksınız” dedi.Paris saldırılarını IŞİD üstlendi. Paris saldırılarını üstlenen IŞİD, Fransa’nın “en büyük hedef” olmaya devam edeceğini açıkladıIŞİD, bir militanın bombalamalar sürdüğü sürece Fransa’nın barış içinde yaşamayacağını söylediği bir video yayınladı. Videonun ne zaman çekildiği hakkında bir bilgi verilmedi. IŞİD’in yayınladığı videoda Suriye’ye seyahat edemeyen müslümanların Fransa’da saldırılar gerçekleştirmeleri çağrısı yapılıyor.Etrafında diğer teröristlerin de bulunduğu Arapça konuşan sakallı militan, “Bombalamaya devam ettiğiniz sürece barış içinde yaşayamayacaksınız. Markete gitmeye bile korkacaksınız” diye tehdit etti. (Reuters)

Beşar Esad: Fransa, Suriye’nin beş yıldır yaşadığı terörü dün akşam yaşadı
Beşar Esad, Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan ve şu ana kadar en az 128 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili açıklama bulundu.Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Fransa’nın terör gecesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Fransa’dan, aralarında eski ulaştırma bakanı Thierry Mariani’nin de aralarında bulunduğu dört kişilik bir heyeti kabul eden Esad, taziyelerini iletti.

Europe 1’den Xavier Yvon’un haberine göre, 140 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili, ‘Fransa, Suriye’nin beş yıldır yaşadığı terörü dün akşam yaşadı’ ifadesini kullandı. Xavier Yvon, Twitter hesabından Beşar Esad’ın “Fransa’nın son 5 yıla izlediği politika Fransızlara iyi şeyler getirdi mi? Cevap hayır.” dediğini yazdı.Esad: “Charlie Hebdo’da yaşananlardan hiçbir şey öğrenilmedi. Terörizme karşı açıklamalar yapmak yeterli değil.” (Vatan)

Hollande’dan açıklama: Savaş nedeni
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: IŞİD cihatçılarının Paris saldırıları “savaş nedenidir”

Fransa’nın başkenti Paris’te akşam saatlerinde düzenlenen bir dizi saldırının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkede olağanüstü hal ilan edildiğini belirterek, Fransa’nın bütün sınırlarının kapatıldığını söyledi.Hollande şunları söyledi: “Çok sayıda ölü ve yaralı var. Birkaç dakika sonra bakanlar toplantısı başlayacak. Kimin terörist kimin suçlu olduğunu öğreneceğiz. Tabii ki kurbanları yaralıları düşünüyorum. Herkese barış çağrısında bulunuyorum. Teröre karşı Fransa birlik içinde olmalı.Şu anda bizi korkutmayı başardılar ama bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini düşünüyorum. Güvenlik kuvvetlerinin operasyonları devam ediyor.Fransa’nın bütün sınırları kapandı. Ülkede olağanüstü hal ilan edildi.Bu suçları işleyenlerin kaçmaması için tüm sınırları kapatma kararı aldık.”

SALDIRIYI IŞİD DÜZENLEDİ

Sabah saatlerinde ikinci kez Fransa’nın başkenti Paris’te açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris saldırılarını IŞİD’in düzenlediğini söyledi. Hollande, “127 kişinin ölümüne neden olan saldırılar dışarıda planlandı ve yönetildi” dedi.Hollande, “IŞİD cihatçılarının Paris saldırıları ‘savaş nedenidir’ diye konuştu. “IŞİD barbarları saldırılarının karşılığını, içeride ve dışarıda, her yerde alacaklar. IŞİD barbarlarına karşı her yerde amansız olacağız”

“SAVAŞ NEDENİDİR”

“IŞİD cihatçılarının Paris saldırıları savaş nedenidir” diyen Hollande ülkede üç günlük yas ilan edildiğini açıkladı. Hollande ayrıca ulusal güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkarıldığını söyledi.

Paris saldırısı sonrası Avrupa’dan ilk sert çıkış: Mülteciler gelmesin
Polonya, Paris’i kana bulayan terör saldırılarının ardından Avrupa Birliği’nin ‘sığınmacı kabul kotası’nı uygulamayacağını açıkladı.Paris’te yaşanan terör saldırıları dünyada şok etkisi yaratırken; AB’den ilk tepki sığınmacılara geldi.Paris’teki terör saldırılarının ardından Avrupa’daki Müslüman ve mülteci karşıtı tutumun artması beklenirken, ilk uygulamayı Polonya’dan yapacak.

“PARİS’TEN SONRA İMKANI YOK”
Polonya’nın Avrupa ilişkileri sorumlusu olarak atanan Kondrad Szymanski, sağ görüşlü portalwPolityce.pl sitesinde yazdığı analizde, “Yeni hükümet, AB’nin mültecilerin dağıtılması planınına ilişkin Polonya’nın taahhüdünü kabul etmiyor. Paris’teki trajik eylemlerin ardından, bunu uygulamaya geçirmek için siyasi imkân göremiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Neden Fransa?’ sorusuna yanıt verdi: Gözler Türkiye’de olacak
Fransa’da yapılan alçakça saldırı sonrası terör eyleminin neden bu ülkeye yapıldığı sorgulanırken CNN Türk yayınına katılan yazar Kadri Gürsel böyle bir saldırı için neden Fransa’nın hedef alındığını yorumladı.Gözler Türkiye’de olacak.

Fransa’da yapılan alçakça saldırı sonrası terör eyleminin neden bu ülkeye yapıldığı sorgulanırken CNN Türk yayınına katılan yazar Kadri Gürsel böyle bir saldırı için neden Fransa’nın hedef alındığını yorumladı.CNN Türk yayınına katılan Kadri Gürsel Fransa’nın hedef seçilmesinin önem taşıdığını söyledi. Avrupa’da en çok müslüman nüfusunu barındıran Fransa’nın sosyal düzeyde hem de güvenlik açısından vereceği tepkiden dolayı saldırının demokrasinin geriletilmesi için yapıldığını söyledi.Gürsel, Fransa’nın müslüman vatandaşlarının bundan sonra da kendilerini nasıl hissedeceği sorarak sosyal alanda kutuplaşmanın çoğalacağını söyledi. Kadri Gürsel bu olay sonrasında Türkiye’ye yönelebilecek baskının artacağını da dile getirdi.

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, DÜNYA ÜLKELERİ, FAŞİZM, RADİKAL İSLAM, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *