Times: Avrupa’nın ‘hasta adam’ı Türkiye kaosa doğru kapaklanıyor

PostMedya
14 Ekim 2015 Çarşamba

Times: Avrupa’nın ‘hasta adam’ı Türkiye kaosa doğru kapaklanıyor

Britanya’nın saygın gazetelerinden Times’ta yayımlanan bir yazıda, Türkiye’den ‘Avrupa’nın hasta adamı’ olarak bahsedilirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için ise ‘Kral Lear’ benzetmesi yapıldı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Roger Boyes imzasıyla çıkan yazıda Türkiye’deki mevcut durumun Avrupa’yı da kötü etkileyebileceği belirtildi ve “Erdoğan, ülkenin dağılmasına izin verirse Batı da bunun bedelini ağır öder” denildi.

‘Türkiye, kaosa doğru kapaklanıyor’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Shakespeare’in Kral Lear karakterine benzeten Times, “Erdoğan, 100 odalı sarayında oturup düşmanlarına bağırırken, ‘krallığı’ Lear’ın karanlık ve huzursuz zamanlarındaki gibi kendini savaş, çatışma ve karşılıklı suçlamalarla parçalara bölüyor. Sınırında genişleyen savaşın bulaştığı Türkiye, kaosa doğru kapaklanıyor” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın bir zamanlar ülkeyi etkileyici bir netlikte yönettiğini savunan Times, şimdi o netliğin yerini kafa karışıklığı ve komplolara bıraktığını da yazdı.

Yazıdan bazı bölümler şöyle:

“Her şeyin önüne koyduğu bir amacı var: Cumhurbaşkanlığını tüm gücü elinde toplayan bir başkanlığa çevirmek. Erdoğan’ın arası şu an Rusya lideri Putin ile iyi olmayabilir ama Kremlin’in liderinin sahip olduğu manevra özgürlüğüne sahip olmaya can atıyor.Erdoğan Kürtlere sayıp sövüyor. Bu durum, Kral Lear’ın nankör evlatlarına saldırışına benziyor.

‘Erdoğan, zayıflıklarına rağmen şamar oğlanına dönüşmemeli’

Ankara’da yaşanan saldırının dalgaları ülkeye yayıldı ve Türkiye toplumunun son 10 yılda ne kadar kutuplaştığını görünür hale getirdi.

Beyaz Saray’ın eğit-donat programına devam etmeyeceğini açıklaması ve Kürtlere yardıma yönelmesi nedeniyle Erdoğan ihanete uğramış hissediyor.

Erdoğan, tüm zayıflıklarına rağmen şamar oğlanına dönüşmemeli. Acilen, Osmanlı komplolarının gizli kurallarına göre değil, akla uygun bir şekilde yönetilen bir Türkiye’ye ihtiyacımız var.

Türkiye’nin sınırlarında süre giden savaşı durdurması gerek. Devam ederse Kürtler eninde sonunda ülkeden kopacaklardır.”

http://www.postmedya.com/gazete/times-avrupanin-hasta-adami-turkiye-kaosa-dogru-kapaklaniyor-h117619.html

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, FAŞİZM, Politika ve Gundem, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *