SAĞDUYUNUN SESİ * Kılıçdaroğlu’ndan önemli açıklamalar

Sözcü
Ekim 11, 2015

Kılıçdaroğlu’ndan önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile biraraya gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu görüşmenin ardından basın açıklaması yaptı.İşte Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları;

“Davete gitmeden önce MYK’da görüştük. Cumhuriyet tarihinin en büyük trajedilerinden biriyle karşı karşıyayız. Bu kadar acı bir olay karşısında hepimizin vicdani kanaatlerini dile getirme hakkı var. İnsanlar bunun için suçlanmamalılar. Bu kadar ağır bir olayı yaşayan hiçbir insan bunu sindiremez. Anayasamıza göre insanlar önceden izin alarak toplantı ve gösteri yapabilirler. Buna bakalım. İzin alınmış. Bir taşkınlık yok.

Bu insanların can ve mal güvenliğini korumak hükümetin temel görevidir. Ama 95 yurttaşımız hayatını kaybetti. Üç sayın bakanın TV ekranındaki açıklamalarına şahit olduk. Bir gazeteci arkadaşımızın sorusu üzerine İçişleri Bakanı güvenlik açığının olmadığını, önlemlerin alındığını ama önlemlerin Kızılay’da alındığını, toplantı yerinde alınmadığını itiraf etti.

İKİ BAKANIN GİTMESİ LAZIM, GİTMİYORSA…

Sayın Davutoğlu’na bu İçişleri Bakanı’nın istifa etmesi gerektiğini söyledim. Suudi Arabistan’da bile kral bu tür olaylarda belli kararları alırken, biz bu olayda kimi sorumlu olarak alacağız karşımıza? Bu işin siyasi sorumlusu kim? Sayın Bakan görevinden alınmıyorsa azledilmesii gerektiğini ifade ettim.

Adalet Bakanı’nın görüntüsü tam bir ibretlik. Toplum ağır bir travma yaşıyor, Adalet Baıkanı gülümsüyor. Adalet Bakanı o koltukta oturamaz. Sayın Davutoğlu’na ilettiğimde kendisi olayın raporunu beklediğini, ona göre karar verileceğini söyledi.

Ama bu iki bakan rapor beklenmeden görevden alınmalılar. Bu yapılmadığı taktirde, bu olay daha çok su kaldırır.”

ATILAN TWEETLERİ SORDUM

Aydın Ünal ve Burhan Kuzu’nın tweetlerini sordum. Burhan Kuzu’nun ‘Halk kaosu seçti’ tweeti, millete saygısızlıktır.

Dijitürk yayınlarından 7 kanalın kaldırılmasının doğru olmadığı söyledim. Özel bir kanal olabilir ama hepsi denetime tabi, hukuk çerçevesinde çalışıyor.

Bir mafya babasının Rize’de yaptığı miting. Hukuk devletindeyiz, Özgürlükçü bir devletiz.  Mafya babası kalkıyor, “Oluk oluk kan akacak.” diyor.  Hangi gerekçe ile bu kişi miting düzenleyebiliyor.

DEMİRTAŞ DEVRE DIŞI BIRAKILMAMALI

Selahattin Demirtaş’ın devre dışı bırakılmasının doğru olmadığını söyledim. Hem ayrımcılık yapmayacağı diyoruz. Hem yapıyoruz. Bu doğru değil. Başbakanlığın bütün siyasi partilere aynı yakınlıkta olması gerektiğini söyledim.

Siyaset sistemi çözüm üretemez yola doğru gidiyor. Böyle bir algı oluşmaşa başladı. Bir yanlışlık olduysa bunun da çözümünü siyaset bulacaktık. Bu konuda kendisinin dikkatini çektim.

Hergün şehitlerimiz artıyor. Bütün olanlara rağmen kimse ümitsizliğe kapılmasın. Kavga etmeden, gerginlik yaratmadan tüm konuları inceliyoruz.

http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/kiilicdaoglundan-onemli-aciklamalar-957115/

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, FAŞİZM, İNSAN HAKLARI - DEMOKRASİ, Politika ve Gundem, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *