KAYNAKLAR YA HAVUZA YA DA YANDAŞA TRANSFER EDİLİYOR ! * O şirketlerin satışından eksik vergi alınmış…

O şirketlerin satışından eksik vergi alınmış…

Sayıştay’ın, TMSF’ye ilişkin düzenlediği raporlarda, “Erdoğan’a ilahi aşkla bağlıyım” diyen Ethem Sancak’ın TMSF’den aldığı BMC’nin ve Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın bir dönem CEO’luğunu da yaptığı Turkuvaz Radyo TV ve Gazetecilik A.Ş’nin satışından eksik KDV’nin alındığı tespit edildi.

Konuyu Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker bugünkü yazısında köşesine taşıdı. Toker,”Sayıştay’a göre bir vergi yükümlüsü olan TMSF, kamu menfaati için el koyduğu şirketleri sattıktan sonra KDV’yi eksik hesaplamış. Eksik hesaplanan tutar için derin bir nefes alın: 143 milyon 377 bin TL ve yaklaşık 28.9 milyon dolar” ifadeleriyle aktardığı o eksikliğin, 63 şirketin satışında yaşandığını aktardı.

Toker’in yazısı özetle şöyle: Sayıştay’a göre 63 şirketin satışından devlete ödenmesi gereken KDV tutarının 143 milyon 377 bin TL ve 28 milyon 983 bin ABD Doları olduğunu söyledik ya…

İşte bu “eksik KDV”nin iki büyük kalemi: İlki BMC’nin Es Mali Yatırım’a satışı: Sayıştay’a göre, TMSF’nin bu satışta, alıcıdan tahsil etmesi gerektiği halde etmediği KDV tutarı 95 milyon 926 bin TL…

İkinci büyük kalem ise Sabahatv satışı. Sayıştay’a göre TMSF’nin Turkuvaz Radyo TV ve Gazetecilik A.Ş’den tahsil etmesi gerektiği halde etmediği KDV ise 33 milyon 994 bin TL ve 24.1 milyon dolar.

Bu iki kalemin yani eksik hesaplanıp devlete yatırılmayan KDV’nin toplam tutarı ise 130 milyon TL ve 24.1 milyon dolar.

Yerim bu kadarına yetiyor...

İçinde Ethem Sancak ve Albayrak kelimeleri geçmeyen bir Sayıştay raporu özeti okudunuz. Bitirirken soralım: Sahi Sayıştay’ın eli kolu neden bağlanıyor? Sahi “kaynak nerede?” Ey CeHaPe?..

http://odatv.com/yandasa-gelince-kaynak-cok-sayistay-raporunun-ucu-erdogana-dokundu-1010151200.html

This entry was posted in YANDAŞ - ÇIKARCI - YAĞCILAR, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *