EKREM DUMANLI * Başarı geçicidir gerçek sonsuz * “Tasfiye edilecek gazete(ci)ler listesi.”Şöyle yazdı: “Evet, aynen öyle! Başlıkta sehven yazılmış bir şey yok. Yakın bir gelecekte bazı gazeteler ve gazeteciler tasfiye olacak. Daha doğrusu, mesleği çağdışı metotlarla devam ettirmeye çalışan bir zihniyet topyekûn çökecek; bazılarının bugünkü şaşaalı tahtlarından eser kalmayacak….“ *** Ve sonuçta kendisi de tasfiye edildi …

Sözcü
Soner Yalçın
syalcin@sozcu.com.tr
7 Ekim 2015

Başarı geçicidir gerçek sonsuz

Tarih: 10 Ağustos 2009.
Zaman gazetesindeki yazısının başlığı şuydu: “Tasfiye edilecek gazete(ci)ler listesi.”Şöyle yazdı: “Evet, aynen öyle! Başlıkta sehven yazılmış bir şey yok. Yakın bir gelecekte bazı gazeteler ve gazeteciler tasfiye olacak. Daha doğrusu, mesleği çağdışı metotlarla devam ettirmeye çalışan bir zihniyet topyekûn çökecek; bazılarının bugünkü şaşaalı tahtlarından eser kalmayacak….“

Bu satırların yazarı Ekrem Dumanlı, Zaman genel yayın yönetmenliğinden önceki gün ayrılmak zorunda kaldı!..Bir dönem “iktidarının” arkasında; Fethullah Gülen ve Recep Tayyip Erdoğan kalkanı vardı ve böyle pervasız sözler sarf ediyordu!

Önce, “Paralel Yapı” kavgasıyla Erdoğan üzerini çizdi.Sonra, Fethullah Gülen.Bilinir ki, Cemaat medyasında atamaları bizzat “Hocaefendi” yapar!

Peki…Ne oldu da Ekrem Dumanlı 15 yıldır oturduğu genel yayın yönetmenliği koltuğundan alındı? Muamma!

Bildiğimiz şu:
Makbule ve Ethem’den olma 1964 Yozgat doğumlu Ekrem Dumanlı, genç yaşında Ülkücü idi. Abdulkadir Baran’ın başkanlığını yaptığı Yozgat Ülkü Yolu Derneği’ne gidip geliyordu.O dönemde Ülkü Yolu Derneği yönetim kurulu üyeliği yapan – halen gazeteci olan- Çınar Coşkunserçe tarafından dernekten uzaklaştırıldı. Gerekçesi, “Ülkücülüğe yakışmayan hâl ve hareketler içinde bulunması” idi!

Ekrem Dumanlı dernekten atıldı ama 16 yaşında cezaevine girmekten kurtulamadı. 9 aylık hapislikten sonra Yozgat’ı terk etti. Liseyi Ankara’da bitirdi.İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden 1987’de mezun oldu. Ortaokul Türkçe öğretmenliği yaptı. Bu arada Zaman gazetesine sanat yazıları göndermeye başladı.

Ardından…Yıl, 1993. Zaman gazetesinin kültür sanat servisinde muhabir olarak çalışmaya başladı. Daha sonra sırasıyla kültür sanat servisi editörlüğü ve genel yayın koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. 1997 yılında -Cemaat’in tüm medya yöneticileri gibi- ABD’ye gitti. Cemaat şakirtlerinin bolca bulunduğu Boston’daki Emerson College’de radyo- tv okudu. 1999’dan itibaren Amerika’da Fethullah Gülen’in yakın tedrisatından geçti.

2001’de Türkiye’ye dönerek Zaman gazetesinin genel yayın müdürlüğü görevini üstlendi.Bu arada…Gönenli Kurra Hafız Osman Akyar’ın oğulları İzzet ve Behçet Akyar tarafından, 38 yıl önce Fatih’te bir kumaş mağazası ile yola çıkıp, 2004 yılına kadar 2 olan mağaza sayısı kısa sürede 35’e kadar yükselen

-Cemaat’in şirketlerinden- Aker Eşarp’in kızıyla evlendirildi… Behçet Akyar, Zaman gazetesini çıkaran Feza Gazetecilik AŞ ortaklarındandı. Neyse..Özel hayatlara girmeyip geçelim…

Dumanlı’nın marifeti

Ekrem Dumanlı’nın neden kovulduğunu bilmediğimiz gibi, yıllar önce Fethullah Gülen tarafından neden “seçildiğini” de bilmiyoruz!
Evet… Ekrem Dumanlı neden o koltuğa oturtuldu?
Evet… Ekrem Dumanlı neden Cemaat ailelerinin en güçlüsünün kızıyla evlendirildi?

Deniyor ki…
Ekrem Dumanlı kültür-sanat muhabiri olduğu dönemde Zaman gazetesinin sayfalarını Hilmi Yavuz, Etyen Mahçupyan, Şahin Alpay gibi isimlere açtı. Sonra bunları köşe yazarı yaptı.Yani… Ekrem Dumanlı Cemaat’e liberal sol ve sağ çevreleri getirdi.

Cemaat’in kamuoyundaki “dinci imajının” değişmesinde etkin rol oynadı.
Öyle ki… Gazetenin mizanpajında bile köklü değişiklik yaptı. Bu görünürdeki dönüşüm Fethullah Gülen’in imajına da yansıdı; “din adamlığından” çıkıp “düşün insanı/ entelektüel” oluverdi! Artık Said Nursi bile geri plandaydı.

Bu dönemde Reuters haber ajansı, New York Times gazetesi, Le Monde gazetesi, Time dergisi, The Ekonomist dergisi, Foreign Policy dergisi gibi yayınlarda Fethullah Gülen ve Hareketi hakkında inceleme yazıları ve röportajlar yayınlanmaya başlandı. Haklarında yazılan kitap sayısı patlama yaptı.

Evet… Fethullah Gülen “bir şeye” hazırlatılıyordu.Hazırlanan kirli projenin Cemaat medyasındaki en önemli ismi, kuşkusuz Ekrem Dumanlı idi!

Gülen’in stratejisi

Ekrem Dumanlı…
Fethullah Gülen’in zihnindeki “altın nesil” kuşağın örneklerinden biri…
Yani; “hocaefendisinin” buyruklarını sorgusuz yerine getiren hizmetkar!
Yani; modern görünümlü kurnaz yobaz!
Yani; şeytani hilekarlığın müridi!
Yani; iftiralar atölyesi/ kötülüğün simgesi yayın organının baş vicdansızı!
Yani; hoşgörülü-demokrat görünümlü eli kanlı faşist!..
Ekrem Dumanlı…
Kalemine, gazetesine kan bulaşmış Cemaat mensubu…
Sen!.. Ekrem Dumanlı kalemini ve gazeteni…
Masum insanların zindanlara atılması için kullandın.
Masum insanların hapislerde can vermesi için kullandın.
Masum insanların intihar etmesi için kullandın.
Masum insanların aile ocaklarına acılar düşürmek için kullandın.
Masum insanları itibarsızlaştırmak için kullandın.

Demek…
Fethullah Gülen istedi ve sen bırakıp gideceksin öyle mi? Hiçbir şey olmamış gibi…Ekrem Dumanlı nereye gidiyorsun? Daha akan kanların, gasp edilmiş özgürlüklerin, karanlık günlerin hesabını vereceksin! Bu hesap ödenmeden bu defter kapanmaz.Hesap vereceksin Ekrem Dumanlı…

Tek tek anlatacaksın bu kirli oyunu kimlerle nasıl tertiplediğinizi?
Yoksa… Bak! İster inan ister inanma; hayatını karattığınız binlerce insandan biri olarak, içimde nefret-kin yok. Tek istediğim öfkemi yatıştıracak gerçeklerin ortaya çıkması.

Evet Ekrem Dumanlı…Cemaat, o kirli arşivi senin üzerine yıkarak kurtulmak isteyecek! Fethullah Gülen tüm suçu sana yükleyecek!
Seni kurban edecekler…

Gel aklını başına al ve tüm bildiklerini açıkla!
Yani… Sıradan kötülüğü bırakıp, yüce derinliği olan iyiliğin safına geç.
İnan… Başka yol yok…

http://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/soner-yalcin/basari-gecicidir-gercek-sonsuz-952745/

This entry was posted in Fetullah Gülen, MEDYA, SONER YALÇIN yazıları. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *