EKOLOJİ , ÇEVREYE SAYGI ve GERİ DÖNÜŞÜM ***Şaka gibi bir haber * Gelişmiş Ülke olmanın sıkıntıları: İsveç’in Çöpü Bitti

17.04.2013
Milliyet

Gelişmiş Ülke olmanın sıkıntıları: İsveç’in Çöpü Bitti

Geri dönüşüm, güneş enerjisi ve diğer sürdürülebilir uygulamada tüm ülkelerin başını çeken İsveç, şaka gibi bir sorunla karşı karşıya. Elektrik ve ısınma ihtiyaçlarının büyük kısmını çöplerden elde eden ülkede çöp bitti.

250.000’in üzerinde evin elektrik ve ısınma ihtiyacını çöplerin yakıt olarak kullanılmasından sağlayan İsveç hükümeti, ülkede üretilen çöpten daha büyük kapasiteli çöp dönüştürme tesisine sahip. Bu durum da İsveç’i komşusu Norveç’ten çöp ithal etmek durumunda bıraktı. İsveç bundan böyle Norveç’ten yılda (başlangıç olarak) 80.000 ton çöp satın alacak.

9,5 milyon nüfuslu ülkede çıkan atıkların yalnızca %4’ü geri dönüşmez durumda. Vatandaşların geri dönüşüm konusunda bu denli duyarlı olması da İsveç’in yakıt olarak kullanabileceği çöpün tükenmesindeki ve komşu ülkelerin çöpünü geri dönüştürür hale gelmesindeki ana etken.

Mevcut senaryoda Norveç, İsveç’e fazla çöplerini yok etmesi için para ödüyor. İsveç de üzerine para alarak elde ettiği bu çöpleri geri dönüştürerek vatandaşlarına elektrik ve ısınma sunuyor. Yani elektrik ve ısınmayı bedavaya getirip bir de üzerine para kazanıyorlar.

İsveç’in bir sonraki planı ise Norveç yerine Balkan ülkeleri, İtalya, Romanya (belki de biz) gibi geri dönüşüm altyapısı olmayan ülkelerden çöp satın alarak onların kirletilmiş alanlarını azaltmaya çalışmak. Geri dönüşümü marifet olarak görmeyen herkese bu hareketiyle tokat gibi bir cevap veren İsveç’i kutlarız. (Deniz AYTEKİN-Bianet.org)

http://www.milliyet.com.tr/gelismis-ulke-sikintilari-isvec-in-copu-bitti/gundem/gundemdetay/17.04.2013/1694876/default.htm

This entry was posted in DOĞA - ÇEVRE, Ekonomi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *