Nobel Komitesi’nden Erdoğan’a cevap: Hiç kimseden talimat almayız

cihan / Cumhuriyet
19 Ekim 2015 Pazartesi

Nobel Komitesi’nden Erdoğan’a cevap: Hiç kimseden talimat almayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Nobel Barış Ödülü’nün sipariş üzerine verildiği iddiasına Norveç Nobel Enstitüsü’nden cevap geldi.

Norveç Nobel Enstitüsü Direktörü Olav Njølstad,yaptığı yazılı açıklamada, komitenin siyasi olarak hiçbir yere bağlı olmadığını vurguladı. Nobel Komitesi’nin, Nobel Barış Ödülü’nün kime verileceği konusunda da hiç kimseden herhangi bir talimat almadığını ifade eden Olav Njølstad “Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konudaki söylemleri yanlış.” ifadelerini kullandı.

Barış ödülünü veren Noreç Noble Komitesi’ne bağlı Norveç Nobel Enstitüsü, ödülün hangi kişi ya da kuruluşlara verileceği konusunda komiteye destek veriyor ve Oslo’daki ödül törenini organize ediyor.

Grand Tarabya Otel’de geçtiğimiz hafta düzenlenen W20 Zirvesi açılış töreninde konuşan Erdoğan, “Çünkü Nobel de siyasi. Çünkü Nobel ödüllerinin nasıl verildiğini zaten çoğunuz biliyorsunuz. Sipariş üzerine Nobel ödülü veriliyor.” demişti.

Nobel Barış Komitesi önceki yıllarda Norveç Başbakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’na ödülü kazanan kişi ya da kurumlarla ilgili törenden hemen önce bilgi veriyordu. Söz konusu uygulamanın da bu yıldan itibaren kaldırıldığı belirtildi.

NOBEL KOMİTESİ GEÇTİĞİMİZ YIL ERDOĞAN’A CEVAP VERMEMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl da Nobel Barış Ödülü’nün açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde konuşan Erdoğan, “Nobel diyoruz değil mi? Nobel kararlarını objektif mi veriyor? Asla. Bunları görüyoruz.” demişti.

Nobel Komitesi Basın Danışmanlığı,Nobel Barış Ödülü’ne layık görülenleri seçen komitenin kendine has kriterleri olduğunu vurgulamıştı. Komite’nin basın danışmanlığı, “Verilen kararlara ilişkin yapılan ‘şahsi’ yorumlara cevap vermiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/391051/Nobel_Komitesi_nden_Erdogan_a_cevap__Hic_kimseden_talimat_almayiz.html

This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, Gundem, Haber. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *