YABANCI BASIN * Financial Times * Siyaset gündem * Erdoğan’ın iktidarda kalması lazım, yoksa yargılanabilir

cumhuriyet.com.tr
23 Eylül 2015 Çarşamba

Financial Times: Erdoğan’ın iktidarda kalması lazım, yoksa yargılanabilir

İngiliz Financial Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yakın çevresine kadar ulaşan yolsuzluk soruşturmaları nedeniyle sıkı sıkıya iktidara sarıldığını, aksi halde yargılanabileceğini yazdı.

Financial Times gazetesi bugün Türkiye’ye ilişkin tam sayfa bir analize yer verdi.

BBC Türkçe’nin aktardığı David Gardner imzalı analizde, Türkiye’nin sandık başına gideceği 1 Kasım seçimleri, başkanlık sistemi tartışmaları, PKK ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar ve Suriye sınırındaki gelişmeler irdeleniyor.

‘İktidarı ele geçirme çabasının yüksek bedeli‘ başlıklı analizin satır başları şöyle:

“Analistler, Kasım ayında G20 zirvesine ev sahipliği yapacak Nato üyesi ve AB üyesi adayı Türkiye’nin tek bir adamın hırslarının esir düşme riski taşıdığını söylüyorlar.”

“Son iki yılda otoriterliğine karşı geniş çaplı protestolar, zorlayıcı politikalar ve yakın çevresine kadar ulaşan yolsuzluk soruşturmalarıyla karşı karşıya kalan Cumhurbaşkanı’nın sıkı sıkıya iktidarda kalması lazım, yoksa mahkemeye çıkarılma riski var.”

“Ankara’da eski bir resmi yetkili ‘Bu onun için varlık meselesi. Bu ülkede hala hesap verme zorunluluğu var, o da bunu biliyor’ diyor.’”

“Yetkili, ‘Üç, dört ay içinde gerçek sonuçlarını göreceğiz. Türk sınırlarını IŞİD’den arındırılmış bölge oluşturmak için IŞİD’den temizlemeyi amaçlıyoruz’ diyor. Fakat bu bölge, kuzey batıyla sınırlı kalabilir. Bu da Ankara’nın, doğuda Kürtlere karşı hala IŞİD’i faydalı gördüğü algısı yaratabilir.”

“Bu politika, PYD milislerini ve Irak Kürdistan’ındaki Peşmerge’yi IŞİD’e karşı güvenilir güçler olarak gören ABD ve Nato müttefikleriyle Türkiye’nin arasını açabilir. Bazıları, Kürt hareketini kökten dinciliğe saplanmış bölgede yükselen laik bir güç olarak da görüyor. Bir Nato büyükelçisi, Ankara’nın ‘gerçek ulusal güvenlik endişeleri ile paronoya karışımından yola çıktığını’ söylüyor ve ‘Kürtlerin ilerlemesini yalnızca Amerikalıların durdurabileceğini düşünüyorlar. O zaman istediklerini bir kısmını onlara verelim’ diyor.”

“Ankara’daki bir güvenlik uzmanı da ‘Erdoğan’ın sorunu ne IŞİD ne de PKK. Onun sorunu, kariyer planlarının Haziran seçimlerinde çökmüş olması’ diyor.’”

“Önde gelen bir analist, ‘Erdoğan’ın iktidar sarhoşluğu nedeniyle bu ülkeyi sivil yönetim altında demokratikleştirme fırsatını kaçırdık’ diyor.”

“Gelecek için bir soru var. Türkiye, yönetilir olup olamayacağı sorusuyla karşı karşıya. Seçimler yapılırsa, seçmenler Haziran ayında ülke için verdikleri kararı tekrarlayacak gibi görünüyor. Tabii Güneydoğu’da devlet kuşatması ve PKK baskısı Kürt oylarının geçerliliğini sorgulanır hale getirmez ise.”

“Her iki olasılık da Erdoğan’a seçimleri iptal etmek için bir bahane verebilir. Kadri Gürsel, ‘bunun bedelinin ağır olacağını’ söylüyor ve ‘Seçimleri iptal etmek meşruiyetin büyük ölçüde kaybolmasına neden olur’ diyor.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/374919/Financial_Times__Erdogan_in_iktidarda_kalmasi_lazim__yoksa_yargilanabilir.html

This entry was posted in FAŞİZM, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *