DIŞIMIZDAKİ İRLANDALI *** ““Dışımızdaki İrlandalı” çok yaman çıktı. Saklamaya gerek yok! Görüntüleri izlerken İrlandalıya yönelen her vuruşta yüreğim ağzıma geldi. Attığı her yumruk içimi ferahlattı!”

Ceyhun Balcı
Ağustos 27, 2015 ·

DIŞIMIZDAKİ İRLANDALI

“İçimizdeki İrlandalılar” Mustafa Denizli tarafından dilimize kazandırılan bir kalıp. İçeriden ihanet edenler, köstek olanlar söz konusu olduğunda sıkça kullanılır oldu.

İstanbul’da Aksaray esnafını sıra dayağından geçiren “Dışımızdaki İrlandalı” gündemin doruğuna oturdu. Şaşkın ve bir o kadar hain Türk siyasetçisinin her gün yeni bir inci saçtığı günümüz Türkiyesi için farklı ve ilginç bir gelişme olduğuna kuşku yok.

On dokuzuncu yüzyıl ortalarında İrlanda’da yaşanan büyük açlık milyon dolayında ölüm ve belki de ondan fazla göç dalgasına yol açtı. Bu uzak ülkeye kayıtsız kalmayan dönemin Osmanlı yönetimi Drogheda limanına gemilerle yiyecek yardımı gönderdi.

O liman kentinin futbol takımının renkleri bordo-mavi ve ambleminde de ay-yıldız yer alıyor. Böyle olmadığını öne sürenler olsa da amblemindeki ay yıldızı Osmanlı’nın uzattığı yardım eline bağlayanlar var.

“Dışımızdaki İrlandalı” çok yaman çıktı. Saklamaya gerek yok! Görüntüleri izlerken İrlandalıya yönelen her vuruşta yüreğim ağzıma geldi. Attığı her yumruk içimi ferahlattı!

Her hangi bir hayvana benzetmeyi bile o hayvanları aşağılama olarak düşündüğüm için İrlandalıya onlarca kişi birlik olup saldıranlara yaratık demeyi tercih ederim.

O görüntüleri izlerken benzer şekilde saldırıya uğrayan Ali İsmail Korkmaz ve yine Gezi olayları sırasında kaldırımda yürürken palalı yaratık tarafından sırtına tekme atılan kadın ve başka niceleri düştü aklıma!

Bu, örnekleri çoğaltılabilecek sıradan gibi görünen vahşet toplumumuzun içine düşürüldüğü durumu yansıtması bakımından anlamlı ve önemlidir. Aynı zamanda da utanç vericidir!

https://cumhuriyetciyorum.wordpress.com/2015/08/27/disimizdaki-irlandali/

This entry was posted in Gundem, Haber, HAYATIN İÇİNDEN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *