MADENCİLİK * AKP YASASI İLE MADEN İŞÇİLERİNİN ÖLÜMÜ FITRAT OLACAK ! ***Kararnameyle ölüm ocaklarına yol verildi

NURCAN GÖKDEMİR
07.08.2015
Birgün

Kararnameyle ölüm ocaklarına yol verildi

AKP’nin kararname yayımlayarak kömür madenlerinde kullanılan patlamayı önleyici sistemlerin uluslararası standartlara uygun hale getirilme süresini 2019 yılı sonuna kadar uzatmasıyla, patlayıcı önleyici sistemleri uluslararası standartlara uygun olmadığı için kapatılan 65 ölüm ocağının faaliyete yeniden başlamasının önünde engel kalmadı.

TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Torun, Soma Katliamı’nın ardından Türkiye’de kömür üretimi yapan 176 işyerinin denetlendiğini, bu işyerlerinin 126’sının yönetmeliğe uygun olmadığı için kapatıldığını anımsattı. Bunlardan 65’inin patlayıcı önleme sistemi sertifikasına sahip olmadıkları için kapatıldığına dikkati çeken Torun, bu durumda bu madenlerin güvenliksiz üretimini emekçilerin canı pahasına sürdürebileceklerini ifade etti.

Lobilere teslim’
TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Torun ile CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, bu kararın maden ve enerji lobilerinin baskısı ile alındığını söyledi. Torun ve Özel’in BirGün’e yaptıkları açıklamalar şöyle:

Özgür Özel: Bu kararı imzalayanların elleri tutulmamış, bari vicdanları tutulsun, yürekleri kurusun. Soma faciasından sonra önlem alınacağını söyleyenler madenleri iyice güvenliksiz bıraktı. Maden ve enerji lobilerine teslim oldular. Geçici bir hükümetin ve bir daha görevde olamayacak bir bakanın giderayak madencilerimize attığı büyük bir kazık bu. Bundan sonra madende yaşanacak her faciadan bu hükümet sorumlu olacak.

Mehmet Torun: Erteleme kararı herhalde işverenlerin talebi doğrultusunda alındı. Bilime ve tekniğe uymayan, insani boyutu olmayan bir değişiklik. Bu değişiklikle patlayıcı önleyici sistemleri olmayan madenlerin faaliyet göstermesine göz yumuyorsunuz, demektir. 2020 yılı başına kadar yaşanacak her patlamasının sorumlusu bu yönetmeliğe imza atanlardır. Hükümet bu kararla sermayeye karşı son görevini yaptı.

http://www.birgun.net/haber-detay/kararnameyle-olum-ocaklarina-yol-verildi-86319.html

This entry was posted in Ekonomi, Madencilik ve Yeralti Kaynaklari. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *