Financial Times: Erdoğan tek adamlık uğruna kaosu göze aldı – ” Britanya’nın finans ve ekonomi haberleri ağırlıklı saygın gazetesi Financial Times, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tek adam yönetimi peşinde olduğunu ve Türkiye’yi kaosa sürüklemeyi riske ettiğini yazdı.”

Financial Times’ın RTE ile ilgili haberleri  

 

cumhuriyet.com.tr
26 Ağustos 2015 Çarşamba

Financial Times: Erdoğan tek adamlık uğruna kaosu göze aldı

Britanya’nın finans ve ekonomi haberleri ağırlıklı saygın gazetesi Financial Times, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tek adam yönetimi peşinde olduğunu ve Türkiye’yi kaosa sürüklemeyi riske ettiğini yazdı.

BBC Türkçe’nin aktardığı Financial Times’ın editoryal görüşünü yansıtan sayfasında yayımlanan yazıda 7 Haziran’ın ardından gerçekleştirilen başarısız koalisyon görüşmeleri ‘maskaralık‘ olarak değerlendirildi.

“(Erdoğan) geçen ay Ankara’nın, 30 yıllık ayaklanmayı, Kürt azınlığa daha fazla kültürel ve kendi kendini yönetme alanı vererek bitirmek için müzakere ettiği PKK’ya karşı bir yıpratma savaş başlattı” diye yazan gazete, bu dönemde başlatılan PKK’ya yönelik operasyonların ‘Erdoğan’ın milliyetçi oy arayışı gibi göründüğünü’ belirtti.

‘Erdoğan’ın kaprisi Türkiye’yi kaosa sürüklüyor’

Gazete, ‘Erdoğan’ın Türkiye’yi kaosa sürüklediğini’ savunarak şu yorumu yaptı: “Cumhurbaşkanı hiçbir zaman reddedilmeyi kabul eden biri değildi ancak şimdi, kaprisli yetki kullanımı Türkiye’yi kaosa doğru sürükleme riski taşıyor. Erdoğan bu ay, insanlar beğense de beğenmese de, iktidarın kendi başkanlığına taşındığını söyledi: ‘Artık ülkede sembolik değil, fiili gücü olan bir cumhurbaşkanı var’. Erdoğan, geriye dönük olarak anayasayı güncelleme çağrısında bulundu.”

‘Kürt oylarının AKP’ye geri akması için fazla bir sebep yok’

FT bu çağrı nedeniyle Erdoğan’la, ‘Alis Harikalar Diyarında‘ romanındaki, yargılama tarzı, ‘Önce hüküm, sonra karar‘ diye özetlenebilecek ‘Kızıl Kraliçe’ karakteri arasında benzerlik kurdu.

Yazıda seçim anketlerinin, AKP’nin anayasa değişikliği için gerekli milletvekili sayısına da, tek parti iktidarı için gerekli milletvekili sayısına da ulaşabileceğine dair bir gösterge sunmadığı belirtildi. HDP’nin yüzde 10’luk barajı geçtiği hatırlatılan makalede, Kürt kentlerindeki baskılar nedeniyle bu oyların AKP’ye geri akması için fazla bir sebep olmadığı vurgulandı.

‘Seçmen, Erdoğan’ın yetki gasbını sonlandırabilir’

Gazete, Erdoğan’ın Suriye’deki silahlı Kürt milislerinin Türkiye için cihatçılardan çok daha büyük bir tehlike olduğunda ısrar ettiğini de dikkat çekti.

Tüm bu yaşananlara rağmen erken seçimin önemine dikkat çekilen yazıda Türkiye seçmenlerinin Haziran’da söylediklerini daha açık bir şekilde tekrar ederek Erdoğan’ın iktidarı gaspını sonlandırma fırsatına sahip olduğu vurgulandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/352707/Financial_Times__Erdogan_tek_adamlik_ugruna_kaosu_goze_aldi.html

This entry was posted in ANAYASA, FAŞİZM, Politika ve Gundem, SEÇİM - SEÇSİS. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *