TARİHİN İÇİNDEN *Coğrafya ayrı, ihanet aynı *** geçmişten adam hisse kaparmış… ne masal şey. beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi * M.Akif Ersoy

Mine G. Kırıkkanat
kirikkanat@mgkmedya.com
29 Temmuz 2015 Çarşamba
Cumhuriyet

Coğrafya ayrı, ihanet aynı

Ekim sonuna doğru, Karadağlılar bütün toplarıyla aralıksız ateşe başladılar. Şimdiye kadarki bu en yoğun saldırı öğlene kadar sürdü ve İşkodra’nın pek çok yerinde yangın çıktı. Prens Danilo, “Boşuna daha fazla kan dökülmesin, şehri teslim et” diye mesaj gönderdi. Hasan Rıza Bey’in şiddetle reddetmesi üzerine top ateşi tekrar başladı ve aynı şiddetle ertesi sabaha kadar devam etti. Fakat şehir ahalisi saldırıya alışmıştı. Yirmi dört saat boyunca yağmur gibi yağan top mermilerine rağmen, İşkodra son derece korkusuzdu.

Ancak şaşırtıcı bir olay oldu. Ertesi sabah bazı Arnavut gönüllüler topluca komuta merkezine geldiler ve hep bir ağızdan, “Komutan, boşuna canımızı tehlikeye atıyoruz, teslim olalım! Direneceğiz de ne olacak? Etrafımız Sırp, Karadağlı, Yunanla çevrili. Savaşmaktan bıktık usandık, bitsin bu işkence!” diye konuştular.

***

Hasan Rıza Bey afalladı ve duyduklarına inanamadı. Nöbetçiler de odaya girmiş, silahla miralayı koruyacak pozisyon almışlardı.İsyancılar hiç susmadan “Teslim olalım!” deyip duruyorlardı ve fakat komutan birden insanın aklı çıkacak kadar sert biçimde yumruğunu masaya vurdu ve çılgınca bir öfkeyle bağırdı:

“Yeter artık, kesin sesinizi, hemen şimdi!” Ortalık aniden sessizleşince de bağırarak ayağa fırladı ve adamları dövmekten beter eden laflar söylemeye başladı:

“Burası benim değil siz Arnavutların be, utanın! Hani siz çok cesur, çok şerefliydiniz? Benim askerim sizin şehriniz için ölüyor ama siz düşmana kendi elinizle vereceksiniz öyle mi?

Sizde erkeklik gururu, yurttaşlık onuru olmadığı gibi, akıl da yok! Buyur edeceğin düşman senin gırtlağını kesmeden önce, gözünün önünde karını kızını kirletecek, eşikte beşikte kim varsa öldürecek, malını mülkünü de alacak.Eğer bir daha buna cüret ederseniz, hepinizi vatana ihanet suçuyla kurşuna dizerim! Şimdi defolup gidin…”

***

İsyancılar çıkınca, içeriye telaşla yaveri girdi ve inanılmaz haberi verdi: “Komutanım, şehrin yüksek yerindeki evler beyaz bayrak çekti!”
Hasan Rıza Bey, artık aklını kaçıracak haldeydi ve kolayca cesaret edilemeyecek emri verdi:

“Kaleye git, Süleyman yüzbaşıya söyle, topları beyaz bayrak çekenlere çevirsin ve derhal ateşleyip ihanet semtini yok etsin!” Yaverin yüzü sapsarı oldu. Tereddüt etti. Komutan tekrar bağırdı: “Ne bakıyorsun yüzüme, haydi koş ve emrimi ilet!”

Kalenin topları az sonra beyaz bayrak çeken tüm evleri yerle bir etti. Ardından sokakları gezen tellallar, hem vali hem komutan Hasan Rıza Bey’in ihtarını bağırarak ahaliye duyurdular.

Eğer halk İşkodra’yı kendi eliyle düşmana teslim ederse, Traboş ve Brdiça’daki Osmanlı topları buraya dönüp her yeri harabeye çevirecekti…*

*Feryal Orhon Basık’ın Balkan Rapsodisi (Kırmızı Yayınları, 2015) romanından alıntıdır.

“Bir hainden beklenebilecek tek iyilik, farkında olmadan kendisine ihanet etmesidir.”
J.R.R. TOLKIEN

This entry was posted in HAYATIN İÇİNDEN, İHANET VE YABANCI YANDAŞLAR, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *