RADİKAL İSLAMİ IŞİD TERÖRÜ *** IŞİD’e ait 35 canlı bomba yeleği ele geçirildi * 8 bin derecelik bomba… Hücum yeleği tanıdık çıktı

Habertürk
cumhuriyet.com.tr
25 Temmuz 2015 Cumartesi

Bağlantılı yazılar

IŞİD’e ait 35 canlı bomba yeleği ele geçirildi

Terör örgütü IŞİD’in uyuyan hücrelerine yönelik Ocak 2014’ten itibaren düzenlenen birçok operasyonda, çok sayıda canlı bomba eyleminin önüne geçildiği ortaya çıktı.

19 Eylül 2014’te Gaziantep’te, rutin yol kontrollerinde durdurulan minibüste 10 adet Kalaşnikof otomatik silah, 2 bin 800 adet Kalaşnikof mermisi, 12 kilo TNT patlayıcı, 40 adet el bombası ve fünye ele geçirildi.

Yine 2014 yılının ekim ayında Gaziantep’te, her birinin içerisinde 7.5-8.5 kilo olmak üzere toplam 256 kilo TNT bulunan 33 canlı bomba yeleği ele geçirildi. Bu operasyonun devamında 28 Nisan 2015’te 2 adet yelek daha bulundu.

‘KANLI EYLEMLER ÖNLENDİ’

2 Ocak 2014’te Ankara’da, 24 Mart 2014’te de Niğde’de 1 asker ve 1 polisin şehit edildiği saldırıda çok sayıda kişi gözaltına alınıp silahlar ele geçirildi. IŞİD’e yönelik operasyonlarda son 1.5 yıl içinde 600 kişi gözaltına alınırken, 120 kişi tutuklandı.

İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey istihbarat yetkilisi, IŞİD’in, devam eden savaşı ve terör faaliyetlerini Türkiye’ye taşımak amacında olduğunu belirterek, “Türkiye’nin hedefi tekil unsurlar değil; şebeke ağını çökertmek. Operasyonlar çok gizli yürümek zorundaydı. Bu sayede birçok kanlı eylem önlendi” dedi.

cumhuriyet.com.tr
25 Temmuz 2015 Cumartesi

Bağlantılı yazılar

8 bin derecelik bomba… Hücum yeleği tanıdık çıktı

Şanlıurfa Suruç’taki canlı bomba saldırısının soruşturmasını yürüten Şanlıurfa Emniyeti ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı, saldırıyla ilgili yeni ipuçlarını elde etti

Canlı bomba eylemini gerçekleştiren Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün üzerinde bulunan ve patlayıcı yüklü olan hücum yeleğinin, 2014’te Gaziantep’te ele geçirilen bombalı hücum yelekleriyle aynı olduğu anlaşıldı.

Bombalı yeleklerdeki patlayıcı düzeneklerinde kullanılan TNT’nin ağır yakıcı etkisi nedeniyle tercih edildiği ifade edildi. Ateşleme düzeneğinin devreye girmesiyle patlayan TNT’nin, önce şiddetli basıncı dışa vurup sonrasında etki alanındaki kişileri vakum gibi kendisine çekerek yakma özelliğinin bulunduğuna dikkat çekiliyor.

8 bin derece ısı

Milliyet’ten Tolga Şardan’ın haberine göre, uzmanlar, saniyeler içinde gerçekleşen bu basıçlı etkileşim sırasında TNT’nin 8-9 bin derecelik ısı yaydığı ve etki alanındaki kişileri parçalamak yerine yakarak ölümüne neden olduğunu kaydetti. Suruç’ta yaşamını kaybeden kurbanların büyük bölümünün yanarak yaşamını yitirdiği belirtildi.

KAMPLARDA EĞİTİLDİLER

Gaziantep’te 13 Ekim 2014’te sözde IŞİD Suriye gümrük sorumlusu İlhami Balı’ya bağlı kişilerin hazırladığı patlayıcı yüklü 33 adet canlı bomba yeleği ele geçirilmişti. Suruç’taki terör saldırısını gerçekleştiren canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün, Diyarbakır’daki HDP mitinginde saldırıyı düzenleyen Orhan G. ile Suriye’de IŞİD kamplarında birlikte bomba eğitimi aldıkları da belirlendi. Alagöz ile Orhan G’nin tanışmadığı ancak IŞİD’e katılımlarını aynı kişinin sağladığı anlaşıldı.

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, DİN-İNANÇ, İrtica, İSTİHBARAT KURUMLARI, ORTADOĞU ÜLKELERİ, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *