Balyoz Davası’nda 163 subayın tutuklanma anının görüntüleri ortaya çıktı.*** Şimdi “Keser de döndü sapı da ” Hesap verme sırası hukuku yok sayan yargıç ve savcılarda

Temmuz 7, 2015
Sözcü

Balyoz Davası’nda 163 subayın tutuklanma anının görüntüleri ortaya çıktı.

“Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız,
Tufanları gösteren, tarihlerin yâdıyız,
Kanla, irfanla kurduk biz bu Cumhuriyeti,
Cehennemler kudursa, ölmez nigâhbanıyız.
Yaşa varol Harbiye, yıkılmaz satvetinle…”

Harp Okulu birinci sınıf öğrencisi 23 yaşındaki Cevdet Şakir Çetinel 1928 yılında yazdığı bu Harbiye Marşı mahkeme salonlarında söylenmeye başladı.

İşte 83 yıl sonra yaşanan o an!

Türkiye tarihine damga vuran Balyoz Davası’nda 163 subayın tutuklanma anlarının görüntüleri ortaya çıktı. Oda TV’nin haberine göre bu tarihi görüntülerde, tutuklama kararından hemen sonra subayların Harbiye Marşı’nı söyleme anları da görüntülerde yer alıyor.

Tarih: 11 Şubat 2011
Saat: 09.39
Yer: Silivri / İstanbul

O sabah Balyoz Davası’nın 14. celsesi görülmeye başlandı. Sanık sandalyelerinde, çoğunluğu muvazzaf onlarca asker oturuyordu. Karşılarında özel yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken, üye hakimler Ali Efendi Peksak, Murat Üründü ve Savcı Savaş Kırbaş vardı.

Önce yoklama yapıldı. Askerler mikrofonu eline aldı, teker teker isimlerini söyledi. Özden Örnek, İbrahim Fırtına, Mustafa Korkut Özarslan, Engin Alan… Arka sıralarda oturan bir tuğamirale geldi sıra. Ayağa kalktı, şöyle dedi: Cem Çakmak.

Tuğamiral Cem Aziz Çakmak bilir miydi ki; o gün kendisini toprağa götürecek bir sürecin dönüm noktasını yaşıyordu. O gün duruşmada söz aldığında, mahkeme heyetinin gözünün içine bakarak şöyle dedi:

“Bana burada delil yetersizliği nedeniyle verilecek beraat, benim için yeterli değildir. Adalet de tecelli etmeyecektir. Adalet, ancak ve ancak bu belgeleri hazırlayan kişilerin bu koltuklara oturmasıyla tecelli edecektir.”

Mahkeme kameralarına yansıyan aşağıdaki karesinden saatler sonra tutuklandı. Cezaevine girdi.Şu satırları yazdı:

“‘Kara Cuma’ diye adlandırdığımız 11 Şubat’ta yaşananların hafızalarımızdan silinmesi mümkün olmayacaktı. Mahkeme kapılarının üzerimize kapanışı, jandarmaların etrafımızı sarışı, izleyici sıralarında bulunan ailelerin hıçkırık sesleri, tarihimizin utanacağı sayfalardaki yerini almıştı.”

Sağlıklı girdiği cezaevinde kanser oldu. Geçen hafta vefat etti. Cem Amiral artık yoktu. Tutuklanmadan önce istediği adalet hala tecelli etmedi. Onu ölüme götüren sahte belgeleri hazırlayanlar sanık sandalyesine henüz oturmadı.

TUTUKLAMA ANLARI

Saat: 20.36

Mahkeme Başkanı Ömer Diken duruşmayı açtı. Ve ara kararların açıklanacağını söyledi. Mahkeme görüntülerinde avukatların itirazları yansıyordu.Ancak Mahkeme Başkanı, karar öncesi savcının tutuklama talebine karşı söz almak isteyen avukatlara izin vermiyordu. Üye hakim Ali Efendi Peksak kararını okumaya başladı. Saat, 21.02 idi. 4 dakika boyunca subayların isimleri teker teker sayıldı. Bunun ne anlama geldiği o salondaki herkes tarafından biliniyordu.

Hakim Peksak devam etti:

“(…) Haklarında dosyadaki delil durumu, dosyada kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması, delillerin henüz tam olarak toplanılmamış oluşu, sanıkların konumları itibariyle delillere etki yapma ihtimalinin olması. (…)”

Sanık sandalyesindeki subaylar, “Hangi delilleri” diye sorunca jandarma hareketlendi. Erler ve astsubaylar, komutanlarını esir alan mahkemenin önüne etten bir duvar örmeye başladı.Peksak sözünü bağladı: “Ayrı ayrı tutuklanmalarına…” Avukatlar ve sanık yakınlarının itirazları kameralara yansıdı.

Mahkeme Başkanı Diken “Lütfen salona yeteri kadar güvenlik kuvveti alarak müdafileri çıkartın” dedi. İtirazlar devam ediyordu.Mahkeme Başkanı duruşmayı bitirmek, üye hakim kararın tamamını okumak istiyordu.

Ama bir şartla; güvenlik görevlileri itiraz edenleri çıkarsındı!
Mahkeme Başkanı kızmıştı; “Biz 2 gündür sizleri dinledik” diyordu.

Tam da o sırada, salonun en arkasında bulunan sanık yakınlarının önüne de onlarca jandarmanın konuşlandırıldığı görüldü.

Ve sonunda…

163 subay için toplu tutuklama kararı o salonda, Silivri’de, İstanbul’da alındı.Hakim Ömer Diken’in “duruşma bitmiştir” sözü, sanık yakınlarının gözyaşları içinde alkışlarla protestosuna karıştı.

Saat: 21.10

Dakikalar önce tutuklanan bir subayın ağzından gür bir sesle şu sözler çıktı:
“Yıldırımlar yaratan…”
Silah arkadaşları katıldı…
Tutuklanan subaylar salonda Harbiye Marşı’nı söylüyordu…

O gün…
11 Şubat 2011’de tutuklanan sadece 163 subay değildi.
163 baba, eş, oğul, kardeşti.
Harbiye Marşı’nın yazıldığı tarihten o güne Türkiye’nin birikimiydi.
Türk Ordusu hiçbir savaşta o günden daha büyük bir yara almadı.

http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/iste-balyoz-davasindan-tutuklanan-163-subayin-goruntuleri-879930/

This entry was posted in DEVRİM VE KARŞI DEVRİMLER, ERGENEKON - BALYOZ, FAŞİZM, HUKUK-YARGI-ADALET, İHANET VE YABANCI YANDAŞLAR, SİYASİ TARİH, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *