YABANCI BASINDAN Daily Telegraph * Türkiye, Suriye’de askeri müdahaleye hazırlanıyor *** Turkey ‘planning to invade Syria’

cumhuriyet.com.tr
30 Haziran 2015 Salı

Telegraph: Türkiye, Suriye’de askeri müdahaleye hazırlanıyor

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, ‘Türkiye, IŞİD ve Kürtleri durdurmak için Suriye işgaline hazırlanıyor’ başlıklı haberinde Türkiye’nin, Suriye topraklarında bir tampon bölge oluşturmak amacıyla askeri müdahaleye hazırlandığını yazdı.

Daily Telegraph gazetesi Türkiye’nin Suriye topraklarında bir askeri müdahaleye hazırlandığını yazdı. Gazetenin Orta Doğu editörü Richard Spencer’ın imzasını taşıyan haberin başlığı şöyle: ‘Türkiye, IŞİD ve Kürtleri durdurmak için Suriye işgaline hazırlanıyor’.

Telegraph bu planın Suriye’deki iç savaşı, Avrupa sınırlarındaki bir uluslararası çatışmaya döndürebileceğini yazıyor.Gazete, “Türk basınının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın angajman kurallarında değişikliğe onay verdiğini, bununla hem Esad rejimi hem de IŞİD’in vurulabileceğini bildirdiğini” belirtiyor.

“Türkiye’nin amacının mülteciler için ve IŞİD’e karşı bir tampon bölge oluşturmak olduğunu” belirten Telegraph, Erdoğan’ın Türkiye sınırlarında olası bir Kürt devletini önlemeyi amaçladığını da bildiriyor.

Haberin devamında özetle şu ifadeler yer alıyor:

“Erdoğan hafta sonu, ‘Suriye’nin kuzeyinde, güneyimizde bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bedeli ne olursa olsun bu konudaki mücadelemizi sürdüreceğiz’ dedi.”

“Türkiye, iç savaşın yüzbinlerce mülteciyi sınır ötesinde yollamasından bu yana, Suriye’nin kuzeyinde uluslararası güçler tarafından korunan bir tampon bölgenin kurulması çağrısı yapıyor.”

Gazete, Türkiye’nin kabul ettiği mülteci sayısının iki milyona yaklaştığını, bunun ülkeyi en fazla mülteci kabul eden ülke haline getirdiğini ancak şimdiye kadar tek başına bir askeri müdahaleyi uygun görmediğini belirtiyor.Haberde bu tespit ardından söz konusu planların dünkü Milli Güvenlik Kurulu toplantısında tartışıldığından bahsediliyor.

Telegraph, “Türk medyasının, Erdoğan’ın konuşmasından sonra orduya, sınıra 18 bin asker göndermek için hazırlanma talimatı verildiğini bildirdiğini, bazı haberlere göre bu adımın Cuma günü atılabileceğini” yazıyor.

Türkiye bir taşla birkaç kuş vuracak

Gazete bu bilgiler ardından şu yorumda bulunuyor:Telegraph, “Türk medyasına yansıyan planlara göre ordunun 60 mil uzunluğunda, 20 mil derinliğinde bir alanı kontrol altına alacağını, bu alan içinde hali hazırda IŞİD elinde bulunan Cerablus ile ÖSO elinde bulunan Azez’in de bulunduğunu” aktarıyor.

“Tampon bölge bir taşla birkaç kuş vuracak. Türkiye’nin mülteci kamplarını kendi topraklarının dışında ama kendi koruması altında kurmasına izin verirken; Kürtlerin kontrolündeki, Kobani’den doğuda Irak sınırına, batıda ise Afrin’e uzanan, hali hazırdaki iki bölgenin birleşmesini engelleyecek.”

“Bu bölge ayrıca Türkiye’ye, Suriye’ye silah ve savaşçı akışını daha kolay biçimde kontrol altına almasına da izin verecek.”

“Angajman kurallarının değişimi Türkiye’ye müdahale için bir bahane verecek.”

Telegraph, Sabah gazetesinin angajman kurallarının değişimiyle ilgili haberini alıntılıyor ve gazetenin bu yeni kurallar çerçevesinde IŞİD’in de tehdit olarak algılanacağını ve IŞİD’in sınıra yaklaşması durumunda ordunun operasyon yapabileceğini yazdığını aktarıyor.

Gazete; ordunun, müdahalenin ötesinde iç savaşa karadan müdahil olma yanlısı olmadığının söylendiğini de belirtiyor.Telegraph, böyle bir müdahalenin parlamentoda bir oylama yapılmadan gerçekleştirilmesinin Türk hukuk açısından, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden bir karar olmadan yapılmasının da uluslararası hukuk açısından yasal olup olmayacağına dair de soru işareti bulunduğunu yazıyor.

Gazete son olarak böylesi bir operasyona kamuoyunda da muhalefet olacağını belirtiyor ve CHP’li Faruk Loğoğlu’nun şu görüşünü aktarıyor: “Türk askerini Suriye’ye yollamak için yeterli bir neden yok.”

Daily Telegraph
By Richard Spencer, Middle East Editor
10:55PM BST 29 Jun 2015

Turkey ‘planning to invade Syria’

National Security Council meets to discuss plan to send in troops to set up buffer zone and prevent formation of Kurdish state

Turkish soldiers run to their new positions next to the border fence in Akcakale, southeastern Turkey Photo: AP

Turkey has sent shock waves through the Middle East by preparing plans to send troops into Syria for the first time, turning the civil war into an international conflict on Europe’s borders.

President Recep Tayyip Erdogan has authorised a change in the rules of engagement agreed by the Turkish parliament to allow the army to strike at Islamic State of Iraq and the Levant (Isil), as well as the Assad regime, according to local newspapers.

The aim is to establish a buffer zone for refugees and against Isil, but Mr Erdogan has also suggested that the main target of the intervention, if it goes ahead, will be to prevent the emergence of a Kurdish state on Turkey’s doorstep.

• Kurdish forces drive Isil fighters out of Syrian border town

The Syrian Kurdish militia, the YPG, has established dominance in a border strip across the north of the country in recent months. “We will never allow the establishment of a state in Syria’s north and our south,” Mr Erdogan said at the weekend. “We will continue our fight in this regard no matter what it costs.”

Yazının devamı ;
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/turkey/11706383/Turkey-planning-to-invade-Syria.html

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, FAŞİZM, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM, SİYASİ TARİH, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *