RADİKAL İSLAM * IŞİD *** IŞİD Türkiye’de Allah sizi korusun * 2014 ülkeler terörizm raporu: Türkiye IŞİD için ana transit yol * IŞİD’cinin itirafları: Türkiye’den Suriye’ye geçiş kolay

Ahmet Şık/Cumhuriyet
20 Haziran 2015 Cumartesi

IŞİD Türkiye’de Allah sizi korusun

Tel Abyad’ı terk eden IŞİD’cilerden geriye kalan birkaç çuval kesilmiş sakal, çoğunun sığınmacı görünümünde Türkiye’ye geçtiğini ortaya koydu

Hastanenin depoları üzerlerindeki Türkçe yazılardan Türkiye’den geldiği anlaşılan kolilerce ilaçla dolu.

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) 2014 Ocak ayından bu yana elinde tuttuğu Tel Abyad’ın kontrolü, geçen hafta Kürt savunma birliği YPG ile Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Burkan El Fırat (BEF) güçlerine geçti. IŞİD’in ciddi bir savunma göstermeden terkettiği kentte YPG ve BEF güçleri tamamen hâkimiyeti sağlamış durumda. Bir kaç ay öncesinde yakın tarihin en önemli direnişine ev sahipliği yapan Kobane üzerinden ulaştığımız Tel Abyad’ın tüm giriş çıkışları YPG güçlerince kontrol ediliyor. Tel Abyad’ın girişlerinde ve kent içindeki önemli kimi noktalarda tüm sivillere kimlik kontolü yapılıyor.

Araplar: Biji YPG

AKP hükümeti ve medyasının Türkmenlere yönelik katliam yaptığı iddialarının aksine Tel Abyad’da herhangi bir çatışma izine dahi rastlamak mümkün değil. Nüfusun büyük çoğunluğunun dönmediği kentte bulunan az sayıdaki Arap ise memnuniyetini “Biji YPG” sloganlarıyla dile getiriyor. YPG ve BEF güçlerinin iki haftadan az bir sürede önce yakın köyleri ardından da Tel Abyad merkezini IŞİD güçlerinden almasıyla örgütün Rakka’daki merkeziyle bağlantıyı sağlayan en önemli hat da düşmüş oldu. Böylece IŞİD’e katılmak için Urfa sınırını kullanan cihatçıların geçiş yolu da kapanmış oldu. Ancak kenti savunmadan terkeden IŞİD militanlarından çoğunun sakallarını keserek sığınmacı görünümünde Urfa Akçakale sınırından Türkiye’ye geçtiği tahmin ediliyor.

Adeta yüksek şiddetli bir deprem yaşamış görütüsü veren Kobane’nin aksine savaşın izine rastlanmayan kentte iş yerlerinin neredeyse tamamı kapalı. Kentteki birkaç bakkal dükkânı ise Tel Abyad merkezindeki az sayıdaki insanın ihtiyaçlarını karşılıyor. Zaten ihtiyaç sahibi olanların sayısı da hayli azalmış durumda. IŞİD’in kenti ele geçirmek için 2013’te başlattığı saldırılar sırasında Suriye rejim güçleriyle şiddetli çatışmalara sahne olan kentin sakinleri büyük bir göç dalgasıyla Akçakale’ye sığınmıştı. Kentin IŞİD’in eline geçmesinden sonra kentteki az sayıdaki Kürt nüfus da göçe zorlanmıştı. Sünni Araplar ise IŞİD’in kurallarıyla yaşamayı kabul ederek kalmışlardı. Kent IŞİD’in elinden kurtarmak için başlatılan operasyonlar ve hava bombardımanları ise geçen hafta boyunca sınırın hemen öte yakasında bulunan Akçakale’ye yeni bir göç başlatınca kent adeta boşalmıştı.

Apar topar kaçmışlar

Neredeyse çatışmaya girmeyen IŞİD militanlarının kenti terkettiği 15 Haziran’dan iki gün sonra ise bu kez Tel Abyad’ı terkeden sakinleri Akçakale’den dönmeye başladı. Ancak kentte birçok yerde mayın döşendiği ve bombalı bubi tuzakları tespit edildiği için YPG güçleri önümüzdeki pazartesiye kadar sınırı kapattığını duyurdu.

Kentin ele geçirilmesinden sonra apar topar kaçan IŞİD’lilerden geriye kalan eşyalar Akçakale sınır kapısının yanındaki barakalarda bırakılmış. Kıyafetler, ilaçlar, uydu antenleri, kırtasiye malzemeleri, mayın patlatmada kullanılan ara kablolara kadar birçok eşya geride bırakılmış.

Kentin tek hastanesinde cezaları infaz edilmiş iki kişinin cesedi bulunuyor. YPG’liler tarafından bulunmuş cesetlerin birisinin kafası, diğerinin iki ayağı kesilmiş durumda hastane morguna bırakılmış. Tamamen boşaltılan hastanenin depoları üzerlerindeki Türkçe yazılardan Türkiye’den geldiği anlaşılan kolilerce ilaçla dolu durumda.

‘IŞİD’ciler sığınmacı kılığında Türkiye’de, Allah sizi korusun

Eşyalarını geride bırakan IŞİD’cilerin yaptığı tek kaçış hazırlığı ise sakal tıraşı olmak olmuş. Gümrük kapısını ele geçirilen YPG’liler binanın tüm odalarında sakal tıraşından geriye bir kaç çuval artık temizlediklerini anlatıp ekliyorlar: “Bu cihatçılar sığınmacı kılığında artık Türkiye’deler. Başınıza gelecekler için sizleri Allah korusun.”

Kentin en önemli noktası olan Özgürlük Meydanı, IŞİD’in kenti ele geçirmesinden sonra Ölüm Meydanı olarak anılmaya başlanmış. Çünkü suç işlediklerine kanaat getirilenlerin kafaları kesilerek cezalarının infazı da bu küçük meydanda halkın gözleri önünde yapılıyormuş. Tel Abyadlılar artık BEF güçleri ile birlikte kontrol noktaları kuran YPG’nin elinde olan bölgeyi yeniden ilk adıyla, Özgürlük Meydanı diye anıyorlar. Kapalı kepenklerin üzerinde yazan “Biji YPG” sloganları sokaklardaki az sayıdaki insanın da dilinde. Kendilerini IŞİD belasından kurtaranlara duacı olduklarını anlatıyorlar. En hafif cezanın “Ölüm Meydanı”nın hemen ilerisinde, gelip geçenlerin küfür ve hakaret etmesinin mecbur kılındığı bir kafeste aç susuz 48 saat hapsetmek olduğu kentte YPG ve BEF güçlerinin en çok karşılaştığı soru da “Sigara içebilir miyiz?” oluyormuş. Çünkü IŞİD haram kıldığı sigarayı içmeyi de yasaklamış. Halktan ve dükkânlardan toplanan kartonlarca sigara da, yakılarak imha edilmiş. Başta sakal kesmek üzere nelerin yasak olduğunun duyurulması için kullanılan camilerin hoparlörlerinden en sık duyulan diğer anonsun ise kadınların nasıl giyinmesi gerektiğine yönelik fetvalar olduğunu anlatıyor Tel Abyadlılar. *1*

cumhuriyet.com.tr
20 Haziran 2015 Cumartesi

2014 ülkeler terörizm raporu:
Türkiye IŞİD için ana transit yol

ABD her sene güncellediği 2014 terörizm ülkeler raporunu yayınladı

Rapora IŞİD ve dünyanın dört bir yanından IŞİD’e katılanlar damga vururken, Türkiye’nin de bu kişiler için bir ana geçiş yolu olduğu belirtildi.

LİBYA’YA VİZE KONUSU

ABD’nin 2014 Terörizm Ülkeler Raporu’nda Suriye’deki çatışmalar nedeniyle sınırın hemen ötesindeki IŞİD, El-Nusra ve El-Kaide gibi terörist gruplara karşı endişesini bildirmesine rağmen, Türkiye’nin bu terörist gruplara katılmak isteyenler için bir kaynak ve transit ülke konumunda olduğu belirtildi.

Türk hükümetinin, Türkiye’den Suriye ve Irak’a bu yolla geçmek isteyenleri tespit için güncellenen bir “yasaklı listesi” ve risk analiz birimlerinin oluşturulduğu, havaalanlarındaki ve sınır geçişlerinde bu kişileri tespit için diğer ülkelerle ortak çalışmalarının olduğu belirtildi. Türkiye’nin IŞİD ile Mücadele Küresel Komisyonunun bir parçası olduğuna dikkat çekilen değerlendirmede, Türkiye’nin Libya gibi IŞİD’e gönüllü sağlayan ülkelere vize zorunluluğu getirmemesi konusunda değinildi. Raporda : “Türkiye sınırındaki zorluklar, Türkiye’nin Libya gibi yabancı terörist savaşçı kaynağı belli başlı ülkelere vize zorunluluğu uygulamadaki başarısızlığı nedeniyle kötüleşmeye devam ediyor” denildi.

TÜRKİYE ANA TRANSİT YOL

Ayrıca Türkiye’nin konumu ve Suriye ve Irak gibi ülkelere olan yakınlığı, sınırın uzunluğu ve kontrolünün güçlüğü nedeniyle, Türkiye’nin bu terörist gruplara katılmak isteyenler için ana transit yolu olarak kaldığı vurgulandı.

PKK, ABD’nin raporunda terör örgütü listesinde yer aldı. 2013 yılında yapılan silah bırakma uygulamasının detaylardan bahsedildiği raporda, PKK’nın Suriye kolu PYD, terör örgütleri listesinde yer almadı. Türkiye’nin ise PYD’yi terör örgütü olarak gördüğü belirtildi. Ayrıca DHKP/C konusunda da Türkiye’nin diğer ülkelerle uyumlu bir biçimde çalıştığı ifade edildi.

Aralık ayında Hamas Lideri Halid Meşal’in AK Parti Kongresine katıldığı belirtilirken, ABD’nin Hamas’ı terör örgütü olarak kabul ettiği hatırlatıldı.

cumhuriyet.com.tr
20 Haziran 2015 Cumartesi

IŞİD’cinin itirafları: Türkiye’den Suriye’ye geçiş kolay

Al Monitor adlı site, Ortadoğu’da terör estiren IŞİD’in eski militanı olduğunu iddia eden  bir gence ait video yayımladı.

Gazeteci Amberin Zaman’ın Al Monitor’de yayınlanan haberine göre 25 yaşındaki Hüseyin Mustafa Peri, İstanbul’un Güngören semtindeki bir fırında çalışırken tanıştığı İbrahim Usame’nin de etkisiyle IŞİD’e katılmaya karar vermiş.

‘IŞİD tipinde….’

Amberin Zaman, kendisine ulaştırılan videoda bahsi geçen yerlere gittiğini, ancak Peri’yi tanıyan ya da hikayesini doğrulayan hiç kimseye ulaşamadığına dikkat çekti.

Zaman, buna karşılık, Güngören’de Peri’nin anlattığı gibi ‘benzer tişörtler ve kargo pantalonlar giyen, kendi aralarında Arapça konuşan‘ kişiler gördüğünü vurgulayıp bu erkeklerin ‘IŞİD tipinde‘ olduğunu belirtti.

‘Türkiye’den Suriye’ye geçiş kolay’

“İbrahim Usame, numara verdi. Daha sonra ben numarayı aradım. Gaziantep’e geçmemi istediler” diyen Peri, yolculuğunuysa şöyle anlattı: “Gaziantep’te işte… görüştüm şahısla. O da direkt zaten taksiye binmemi söyledi. Ondan sonra bir yere bıraktı. Bir minibüs geldi beni içeri aldı, ondan sonra sınıra götürdü. Sınırda bir köy vardı, o köyden geçiş yaptık.”

Türkiye’den Suriye’ye geçişin kolay olduğunu söyleyen Peri, “Geçerken kaçakçı koşmamızı istedi. Sırt çantalarımızla koştuk. Ben asker görmedim. Tahminen geçiş kolay, 50 metre koştum ve herhangi bir sorun görmedim” diye anlattı.

‘IŞİD’e katılan Türkiyelilerin yaş ortalaması 20-22′

Suriye’ye geçtikten sonra herkesin kendi ülkesinden gelen insanlarla bir arada tutulduğunu anlatan Hüseyin Mustafa Peri, burada aldıkları dini eğitim hakkında bilgi verdi. Eğitimlerinin bitmesinin ardından dağıtım yapıldığını belirten Peri, Türkiyelilerden oluşan bir birlik kurulduğu ve birliğin başına Ebu Usame el Kürdi isimli bir kişinin getirildiğini belirtti.

Türkiye’den IŞİD’e katılanların yaş ortalamasının 20-22 arasında olduğunun altını çizen Peri, konuşmasında sıklıkla Konya’dan IŞİD’e katılanlar olduğunu dile getirdi.

“Konya’da cemaat yapılanmaları var. Murat hocanın cemaati, Alaaddin Palevi hocanın cemaati… Bu tür cemaatler cihadi cemaatler” diyen Hüseyin Mustafa Peri’ye göre, bu konuda kitap yazan belirli hocalar var ve bu isimlerin devletin gözünden kaçması mümkün değil.

‘IŞİD’le Türkiye takas yapmış olabilir’

IŞİD’in Türkiye’ye ‘küfür devleti‘ olarak baktığını belirten Peri, bu rağmen örgüt kontrolündeki bölgedeler Türkiye’den getirilen malların satılmasının kendisini şaşırttığını anlattı.

“Benim tahminim, bir petrol, mazot anlaşması olabilir veyahut bir su anlaşması olabilir; baraj, Fırat, Dicle… Artık bilmiyorum nasıl şekilde” diyen Peri konuşmasını şöyle sürdürdü: “İslam Devleti’ne katılmadan önce televizyonda gördüğüm bir şey vardı. Musul’da Türkler esir alınmıştı. Bunu sormuştum Ebu Usame el Kürdi’ye. Onun düşüncesi şu, Türkiye’de hapiste bulunan bazı Müslümanlar var. Onlarla takas yapıldığını, işte ticari anlaşma, petrol anlaşması. Buna ek olarak esirler mevzusu…”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/302593/ISiD_Turkiye_de_Allah_sizi_korusun.html

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/302883/2014_ulkeler_terorizm_raporu__Turkiye_ISiD_icin_ana_transit_yol.html

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, İrtica, ORTADOĞU ÜLKELERİ, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *