POLİTİKA GÜNDEM * KOLLARI SIVAMANIN ZAMANIDIR *** CHP’li, MHP’li ve HDP’li dostlar, gelin bu önerileri hemen yasalaştırın

CHP’li, MHP’li ve HDP’li dostlar, gelin bu önerileri hemen yasalaştırın 

Koalisyon, şöyle veya böyle nasılsa kurulur… Şimdi Yasama Zamanı… CHP’li, MHP’li ve HDP’li Dostlar…2002’den bu yana her seçimde önde çıkan AKP, hükümet kuramamanın şokunu yaşarken, siz de ele geçirdiğinizparlamenter çoğunluğun sevinciile sarhoş olmayın. Bu fırsattan yararlanın. Kendinizi kanıtlayın.

Bu konuda dikkatimi, CHP’nin aday adaylarından Sevgili Dostum Gönen Orhan çekti. Sordu ve cevabını kendi verdi:

“Bu 45 gün içinde Meclis ne yapacak?

Hükümet kurma toplumsal belleğe öylesine yerleşmiş ki, kuvvetler ayrılığının diğer iki kavramının da aynı zamanda işlevsel olabileceğini unutuyoruz.

Oysa önümüzde büyük bir fırsat var. Yasama Organı TBMM’ye gücünü hatırlatmak ve demokrasi geleneğiniyerleştirmek için TBMM Başkanı ve Başkanlık Divanı seçimi sonrası CHP, HDP ve MHP’li milletvekilleri tarafından verilecek yasa teklifleri ve yapılacak yasalarla topluma nefes aldırabilir.”

Haklıydı Gönen… Teorik olarak Yasama –Yürütme ve Yargı’nın kuvvetler ayrılığı ilkesinden oluşan parlamenter demokrasi, 2002-2015 sürecinde, Yürütme’nin mutlak irade ve otoritesi ile önce Yasama Kaldır-İndir mekanizmasına dönüştü… 2010 sonrasında Yargı da Yürütme’nin boyunduruğu altına girince teori, sadece anayasa hukuku kitaplarında kaldı.

Şimdi, yeni meclisin önünde, parlamenter demokrasinin kuvvetler ayrılığı ilkesinin en önemli kavramlarından olan YASAMA organının işlevselliğini topluma taşıma fırsatı çıktı.

Nasıl?.. Gayet basit. Gayet kolay. Şöyle:

ÖNCE SÖZÜNÜZDE DURUN… SONRA KOALİSYONU KURUN

TBMM Genel Kurulu, milletvekili seçim sonuçlarının YSK’ca TRT’de ilanını takip eden beşinci gün saat 15:00’te toplanacak, ilk birleşimde milletvekilleri yemin edecekler.

Meclis’in toplandığı ilk birleşimde, TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları alınacak. Milletvekillerinin yemin etmesinden itibaren ilk 5 gün içinde TBMM Başkanı ve Başkanlık Divanı için adaylık başvuruları yapılacak, ikinci beş günlük sürede de seçimler gerçekleştirilecek (ilk yasama faaliyeti). Bundan sonra hükümet kurma görevlendirmesi ve görüşmeleri gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanı, Anayasa gereği Meclis’te en fazla sandalyeye sahip partinin genel başkanına ya da herhangi bir üyesine 63. Hükümet’i kurma yetkisi verecek. Görev verilen parti genel başkanı ya da üyesinin, görevlendirildikten itibaren 45 gün içinde hükümeti kurması gerekiyor. İşte, hayati tasarruflar dönemi için bu aşamada fırsat doğacak.

Üç partinin de seçim bildirgelerinde yer alan benzer adâlet çağrısı önerileri hemen yasalaştırılarak uygulamaya konabilir. Seçim barajının düşürülmesi, emekliye 2 ikramiye, asgari ücretin asgari 1.500 liraya çıkartılması, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ve diğer ortak öneriler…

Bunların gerçekleşmesi için anayasal çoğunluğa da, uygulamaya konulması için bakan imzası gerektiren yönetmeliklere de ihtiyaç yok. AKP’nin bu önerilere seçim kampanyası sırasında karşı çıkması nedeni ile CHP, HDP ve MHP milletvekillerinin ayrı ayrı verecekleri kanun teklifleri ile Resmî Gazete yayını sonrası toplum nefes alabilir.

Evet, bu mümkün…

TBMM de, hükümet kurulana kadar bu yasama görevi ile teorik varlığını anayasa hukuku kitaplarından demokrasi kitaplığına taşıyabilir.

İşte bu kadar basit ve kolay…

CHP’li, MHP’li ve HDP’li Dostlar…

Eğer gerçekten samimi iseniz… Gösterin.

Şimdi yeniden YASAMA zamanı.

Halit Kakınç

http://odatv.com/n.php?n=chpli-mhpli-ve-hdpli-dostlar-1306151200

Odatv.com

 

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *