KAÇAK SARAY * AVİZELERİN TANESİ 50 bin EURO * SARAYIN MALİYETİ 20 MİLYAR TL

YAVUZ AKENGİN, ÜNAL LİVANELİ
ANKARA, CİHAN
3 Haziran 2015
Zaman

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı: Saray’da makama göre klozet var

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasında yaşanan ‘klozet’ tartışması Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın açıklamasıyla farklı bir boyut kazandı. Candan, Saray’da makama göre klozet bulunduğunu, fiyatlarının 5 ile 10 bin TL arasında değiştiğini söyledi. Bazısının 17 cumhuriyet altını değerinde olduğunu vurguladı.

Yapımına başlandığı günden beri tartışmaların odağında olan Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı, bu kez de Klozetleri ile gündemde. Saray’daki lüks ve israfı kamuoyuna duyuran Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ‘altın kaplı klozet’ tartışmasını farklı bir boyuta taşıdı. Saray’da makamlara göre farklı klozetler bulunduğunu, fiyatlarının 5 ile 10 bin lira arasında değiştiğini belirtti. “10 bin lira maliyeti olan klozetler 17 cumhuriyet altınına tekabül ediyor. Yani maliyetin kendisi altından daha değerli aslında.” dedi.

Candan, Erdoğan’ın ilginç kostümlü askerlerle poz verdiği ve devlet başkanlarını karşıladığı merdivenle ilgili de dudak uçuklatan rakamlar açıkladı. Buna göre, söz konusu merdiven, maliyeti 35 milyon 400 bin lirayı bulan 200 civarında özel üretim ithal avizeyle aydınlatılıyor. Eni 80 santim, uzunluğu 2,5 metre olan avizelerin tanesi en az 50 bin Euro. Avizelerde halojen ampuller tercih edildiği için normalden daha fazla enerji tüketiyor.

Tezcan Karakuş Candan, Erdoğan’ın ilginç kıyafetli askerlerle poz verdiği ve ‘duşakabinoğulları’ esprisine malzeme olan fotoğrafın çekildiği merdivenle ilgili de dudak uçuklatan rakamlar telaffuz etti. Candan, söz konusu merdivenin, maliyeti 35 milyon lirayı aşan 200 civarında özel üretim ve ithal avizeyle aydınlatıldığını bildirdi. Candan’ın verdiği bilgiye göre Erdoğan’ın devlet başkanlarını ağırladığı merdivendeki avizelerin tanesi en az 50 bin Euro. El örmesi şeklinde üretilen avizelerin eni 80 santim, uzunluğu 2,5 metre. Her birinde 1,5 santim büyüklüğünde 10 bin swarovski kristal taş kullanıldı.

Avizeler içinde normal konutlarda kullanılan ampuller değil, halojen ampuller tercih edildi. Bu yüzden normalden daha fazla enerji tüketiyor. “Saray’ın sadece bir tek merdivenini aydınlatan bu avizelere harcanan para, 6 milyon yoksul vatandaşın evini aydınlatan ampul maliyetine denk geliyor.” diyen  Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz insaflı davrandık ve en az maliyetle satın alındığını düşünüp, ona göre hesap yaptık. Sonuçta bizi hayretler içerisinde bırakan maliyetle karşılaştık. Bu maliyeti de Kent İzleme Merkezi üyesi iç dekorasyon uzmanlarımız hesaplayıp ortaya çıkardı.

Sadece tek bir merdiveni aydınlatan avizelerin maliyetini açıkladık. Bunun gibi yüzlerce avize var Kaçak Saray’da. Orada çalışan meslektaşlarımız açıkladığımız maliyetleri, az bularak ‘devede kulak’ olarak nitelendiriyor. Altın, pırlanta ya da gümüş olması önemli değil. Maliyetlerin kendisi zaten altından, pırlantadan daha yüksek ve değerli.”

http://www.zaman.com.tr/politika_mimarlar-odasi-ankara-subesi-baskani-sarayda-makama-gore-klozet-var_2297973.html

This entry was posted in Ekonomi, FAŞİZM, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *