IŞİD Türk Konsolosluğu gibi: Libya’daki üyelerini böyle kurtarıyor

Mustafa K. Erdemol
Dış Haberler
Çarşamba, 24 Haziran
Haber.Sol.Org
IŞİD Türk Konsolosluğu gibi: Libya’daki üyelerini böyle kurtarıyor

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Libya’da “terör suçları”na karışmış üyelerini, suçun işlendiği tarihte Türkiye’ye giriş yapmış gibi göstererek yargılamadan kurtardığı belirtildi.

Libya’da yayınlanan El Şuruk gazetesinin haberine göre çoğunlukla “kafa kesme” suçlarını işleyen ve Libya güvenlik güçlerince yakalanan IŞİD’liler, her eylem sonrası pasaportlarını IŞİD’e veriyor, örgüt de pasaportlara eski tarihli “Türkiye’ye giriş” kaşesi basıyordu. Böylelikle zanlı, işendiği belirtilen suç tarihinde Libya’da olmadığını “kanıtlamış” oluyordu.

Gazete, yakalanan bir IŞİD’linin, “örgüt böylelikle bizi yasal takipten ve ceza almaktan kurtarıyordu” sözlerini de içeren ifadesine yer verdi. “Pasaportuma Türkiye’de 20 gün kaldığımı gösteren kaşe bastılar” diyen militan, “oysa ben o süre içinde burada tasfiye (cinayet demek istiyor) eylemleri gerçekleştiriyordum. Örgüt sadece bana değil, suikast ve tasfiye eylemlerine katılan tüm gençleri koruma amacıyla aynı uygulamaya başvuruyordu şeklinde konuştu.

IŞİD üyesi, “pasaportlardaki yanıltma amaçlı bu uygulamada Türkiye’den başka ülkelerin de adı geçiyor mu?” sorusuna “benim ve tanıdığım tüm gençlerin pasaportlarına sadece Türkiye kaşesi basılıyordu. Başkaları varsa da ben bilmiyorum” yanıtını verdi.

IŞİD’linin pasaportuna da ulaşan gazete sanığın Libya içinde suikast eylemlerine katıldığı süre içinde pasaportunda Türkiye’ye girip çıktığını gösteren kaşesinin yer aldığı sayfanın fotoğrafını da yayınladı.

http://haber.sol.org.tr/dunya/isid-turk-konsoloslugu-gibi-libyadaki-uyelerini-boyle-kurtariyor-120503

This entry was posted in EMPERYALİZM, FAŞİZM, Haber, İrtica, ORTADOĞU ÜLKELERİ, RADİKAL İSLAM, Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *