GÜNDEM SİYASET *** 4 bakan bir de Fidan!

Emin ÖZGÖNÜL / ANKARA
Haziran 13, 2015
Sözcü

4 bakan bir de Fidan!

CHP ve MHP, kurulacak herhangi bir koalisyonda yer alma şartlarının başına, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı da ekledi.

İki partinin kurmayları, ‘’Hangi, seçenek olursa olsun herhangi bir koalisyonda yer alırsak, 4 eski bakanın Yüce Divan’a gönderilmesinin yanı sıra, AKP’den milletvekili aday adayı olan MİT Müsteşar Hakan Fidan’ın görevden alınması da, öncelikli şartımız olacak’’ görüşünde birleşti.

Ankara kulislerinde 8 Haziran sabahından bu yana koalisyon hesapları yapılıyor. İş çevreleri ve Avrupa Birliği, AKP-CHP’den oluşacak ve TBMM’de 390 sandalyeye ulaşacak ‘’Büyük Koalisyonu’’ tercih ederken, AKP tabanı MHP ile koalisyona daha sıcak bakıyor. CHP öncelikli olarak kendisinin başkanlığında Azınlık hükümetini, 2. planda da dışarıdan destekli, CHP-MHP koalisyonunu tercih ediyor.

‘’FİDAN GİTMELİ’’

CHP ve MHP kurmayları arasında alt düzeyde temaslar yapılırken, iki partinin ortak bir konuda uzlaştıkları öğrenildi. MHP ya da CHP herhangi bir koalisyonda yer alırsa, hem 4 eski bakanın Yüce Divan’da yargılanması, hem de MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın görevden alınmasını ön koşul olarak masaya getirecek.

CHP’li bir yetkili ‘’ Hakan Fidan, başında Milli ifadesi bulunan bir kurumun başındadır. Siyasi görüşünü ve AKP’li olduğunu bu partiden milletvekili aday adayı olarak ilan etmiştir. CHP hangi konumda olursa olsun hükümette yer aldığı takdirde, ön şartlarımızdan biri de, Fidan’ın görevden alınmasıdır. MHP’lilerin de bu konuda bizimle aynı görüşte olduklarını gördük’’ dedi.

ERDOĞAN İMZALAR MI?

2937 sayılı yasa uyarınca, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı, Milli Güvenlik Kurulunda görüşüldükten sonra, ‘’Başbakanın inhası ve Cumhurbaşkanının onayı’’ ile atanıyor. Cumhurbaşkanına çok yakın bir isim olan ve onun isteği üzerine AKP milletvekili aday adaylığından vazgeçip teşkilatın başına dönen Fidan’ın, görevden alınmasına Erdoğan’ın karşı çıkacağı da vurgulanıyor.

”BÜYÜKELÇİ OLUR”

Ancak Fidan’ın MİT eski Müsteşarı Sönmez Köksal gibi büyük bir ülke başkentine Büyükelçi olarak atanarak, sorunun aşılabileceği de belirtiliyor. Sönmez Köksal MİT Müsteşarlığı görevinin ardından Türkiye’nin Paris Büyükelçisi olmuştu.

This entry was posted in HUKUK-YARGI-ADALET, İSTİHBARAT KURUMLARI, Politika ve Gundem, SEÇİM - SEÇSİS, SİYASİ PARTİLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *