Besmele çekmek haram lokmayı helal kılar mı? *** “İslam fıkıh geleneği, başkalarının haklarını yiyenlerin domuz eti yemiş sayılacaklarını kabul etmiştir”

Yaşar Nuri Öztürk
08 Haziran 2015

Besmele çekmek haram lokmayı helal kılar mı?

Besmele çekmek, örneğin, domuz eti yemeyi helal kılar mı? Hayır, kılmaz! Hemen hatırlayalım, İslam fıkıh geleneği, başkalarının haklarını yiyenlerin domuz eti yemiş sayılacaklarını kabul etmiştir.

Besmele çekmek domuz yemeyi meşrulaştırmıyorsa domuzlaşmayı hiç meşrulaştırmaz.

Domuz üzerinden örneklemeyi hakaret veya espri olsun diye seçmedim; Kur’an, başkalarının haklarını yiyerek lanetlenenlerin domuzlaştırılacağına dikkat çektiği için seçtim.

Kur’an’a göre, bir doğal domuz vardır ve o tabiatın masum yaratıklarından biridir. Bazı özel sebeplerden ötürü Kur’an, insanın domuz etiyle beslenmesine, zorunluluk yoksa, izin vermez. Bu, tıbbî bir meseledir. Başkalarının hakkına tecavüzle elde edilmiş bir yiyecek hükmen domuz etidir. Böyle bir yiyeceği midesine indiren de ‘hükmen domuz’ olmuştur.

Hükmî domuzlar, doğal domuzlardan çok daha zararlı ve iğrençtir. Çünkü domuz eti yiyen, Allah’a tövbe ile kurtulabilir ama hükmî domuz etini yani başkalarının hakkını yiyen, tövbe ile kurtulamaz. Dini-imanı, namazı, orucu, kendisini aklama vesilesi yaptığında ise katmerli domuz olur.

Dinciliğin belirgin şeytanlıklarından biri de şu dayatmayı din diye öne çıkarmasıdır:

“Sen adamın yediğinin nereden, nasıl geldiğine değil, yemeğe başlarken besmele çekip çekmediğine bakacaksın! Besmele çekiyorsa makbul ve mümin adamdır. Sen mümin adamla uğraşmayı bırak da besmelesizlerle uğraş!”

Kur’an bu Allah ve insan düşmanı alçak tavrın tam tersini istiyor: Yemeğe oturan adamın yediğini nereden ve nasıl kazanıldığına bakacaksınız. Besmele çekmek bu gerçeği savsak-lamanıza sebep olmamalıdır.

HÜKMÎ DOMUZLARI AKLAYANLAR ALLAH DÜŞMANIDIR

Çünkü Allah onlardan intikam alacağını söylüyor. Allah, sadece düşmanlarından intikam alır, günahkârlardan değil. Günahkârları affetmek için bahaneler arayan Yüce Tanrı, insanlara zu-lümle Allah düşmanı haline gelen hükmî domuzları affedecek hiçbir bahane ve mazeret kabul etmemektedir.

Bir adamın oturduğu sofraya son derece etkileyici bir sesle, hatta gözyaşları içinde besmele çekerek oturduğunu görseniz çok duygulanırsınız, o adama içinizden sıcak bir ilgi yükselir. Ama daha sonra o adamın o sofrada yediği tüm yemekleri başkalarının hakkından aşırdığını, yani o yemeklerin haram olduğunu öğrenseniz ne yaparsınız? Veya ne yapmanız gerekir?

O adama domuza yapılması gerekeni yapmanız gerekir.

Maun Suresi ihlalcileri olan dinci talan ekipleri, haramı besmele çekerek yiyenlerdir. Türkiye Cumhuriyetini Afganlaştıran günümüz saltanat dincilerinin, haramı Besmele çekerek yemeyi dindar olmak için yeterli gören Maun mücrimlerinin, en lanetli hükmî domuzlar oldu-ğunu Kur’an’dan öğrenmiş bulunuyorum.

Müslüman halk, bunların haram yemelerini mi hükme esas alacak, besmele çekmelerini mi, karar vermelidir. Ne yazık ki halkın bugüne kadar yaptığı, besmeleyi esas almaktır. Onun içindir ki en büyük haramları yiyenler bunu besmeleyle sakladılar. Maun Suresi bu saklamayı mümkün olmaktan çıkarmaktadır.

Allah ile aldatılan halka, oturduğu sofrada besmele çeken bir adamın o sofrada yediklerinin tümünün haram olduğunu ve bunun için onun besmelesine inanmamak gerektiğini söylediği-nizde dışlanıyorsunuz. Elini besmelesiz hiçbir şeye dokundurmayan dindar (!) bir adama sataşmış sayılıyorsunuz. Dinci dinsizin besmelesinin neleri sakladığını anlatamıyorsunuz.

http://www.aydinlikgazete.com/besmele-cekmek-haram-lokmayi-helal-kilar-mi-makale,60166.html

This entry was posted in AKIL FİKİR YAZILARI, DİN-İNANÇ, İrtica, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *