EKONOMİ / YOLSUZLUK * AKP’ye göre büyüme hızı düştükçe ekonomi güçleniyor !!! AKP’nin son sekiz yıl ortalaması ise 3,3 *** İlhan Kesici’den salvolara devam! * 3:HAVALİMANI GEREKSİZ İSTANBUL KANAL PROJE DEĞİL MAKET

İlhan Kesici’den salvolara devam!

CHP İstanbul Milletvekili Adayı İlhan Kesici, Cnntürk’te yayınlanan “Hafta Sonu Keyfi” programına konuk oldu.Bu gün Cnntürk’te yayınlanan Hakan Çelik’in sunduğu “Hafta Sonu Keyfi” programına konuk olan CHP İstanbul Milletvekili Adayı İlhan Kesici, çarpıcı açıklamalarda bulundu. 7 Haziran seçimlerine ekonomik gelişmelerin damga vuracağını söyleyen Kesici büyüme hızının düştüğü yıllarda iktidarlarında çok dramatik oy kayıpları yaşadığını örneklerle anlattı.

“Bir ülkede ekonomi iyiye mi gidiyor,kötüye mi gidiyor büyüme hızından anlarız. 12 yıllık Ak Parti döneminin toplam ekonomik büyüme hızı yüzde 4,7.

Son sekiz yıl ortalaması ise 3,3.

Geçmişe şöyle bir bakalım.

Demokrat Parti dönemi yüzde 6,3,

Adalet Partisi dönemi 5,9.

Türkiye’nin ilk üç plan dönemi 1963’ten 1977’ye kadar,bunun içinde her türlü koalisyon ve Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle Türkiye’ye konulmuş olan ekonomik ve askeri ambargo var,1971 askeri darbesi var. Buna rağmen büyüme yüzde 5,9.

Turgut Bey’in Anap’ının büyüme hızı 4,9.

AKP’nin ise son sekiz senesi 3,3.

Tek parti iktidarlarının tamamından daha küçük ekonomik büyüme var” diyen İlhan Kesici ekonomik büyüme ve sandık ilişkisini de şu sözlerle anlattı.“Ekonomik büyüme bu kadar hız kaybederse iktidarda sandıkta oy kaybeder, bu değişmez kuraldır. 2009 senesinde -4.8 büyüme oldu AKP 38 lere düştü. Şimdi de aynı şekilde bir düşüş bekliyorum. AKP 40’ın altına inecektir.”

Gazeteci Hakan Çelik’in 3.havalimanına ilişkin görüşlerini sorması üzerine Kesici şunları söyledi.

“Milli gelirin % 5 ini oluşturacak bir yatırım kamuoyunda bir tek gün tartışılmıyor. Böyle şey olur mu? Oysa bu yatırım tartışılabilse ne kadar gereksiz bir proje olduğu ortaya çıkacak. Mevcut Atatürk Havalimanının yıllık yolcu kapasitesi 50 milyon kişidir. 2 milyarlık bir yatırımla bu kapasite 70 milyona çıkarılabilir. Ve bu kapasite önümüzdeki 20 yıl yeter.”

Hakan Çelik’in “Kanal İstanbul” projesini sorması üzerine de Kesici “Ona proje demek mümkün değildir. O bir makettir, cevabını verdi.Kesici sözlerine “Kanal İstanbul dedikleri şey bir proje değildir. Gayri ciddidir. Dünyada buna finansman sağlayacak finansör bulmak imkansız bişeydir. Ayrıca dünyada kimse de bunu ciddiye almaz ” sözleriyle devam etti.

http://www.gercekgundem.com/siyaset/122617/ilhan-kesiciden-salvolara-devam

This entry was posted in Ekonomi, Politika ve Gundem, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *