DİYANET’ten sonra Müftülüklerin Mercedes aşkı *** Hocam zırhlı Mercedes günah geçirir mi ?

Hasan ÖNAL
25.05.2015
Bugün

Soma’da maden faciasından sonra ikinci şok: Camilerde büyük soygun

Manisa’nın Soma ilçesindeki camilerden bir müftülük çalışanı tarafından yüzlerce halı, kilim, el yazması eserler ve asırlık eşyalar toplatıldı. Toplanan eserler faturasız ve tutanaksız haraç mezat satıldı. Skandal ortaya çıkınca Diyanet İşleri Başkanlığı, 2 yıl gecikmeli soruşturma başlattı.

Milyonluk makam aracı tartışmalarıyla gündeme gelen Diyanet’te büyük bir skandala imza atıldı. Manisa’nın Soma ilçesi müftülüğünde görev yapan şube müdürü H.Ö. yaklaşık 200 din görevlisini 2013 yılında toplayarak camilerdeki eski halı, kilim, el yazması eserler ve tarihi niteliği bulunan eşyaların toplatılmasını istedi.

BMM’ye verilen şikayet dilekçesine göre H.Ö. imamlara yaptığı konuşmada “Bakın bu halı çok değerli. Camilerinizde böyle halılar varsa haber verin, biz gelip alalım. Bu halı 2-3 bin lira yapar. Bu halı gibi onları satabiliriz. Bu eserler caminizde atıl kalmasın, değerlendirelim” dedi.

TUTANAKSIZ TOPLANDI

Toplantının ardından cami imamlarını müdür H.Ö’nün selamıyla arayan kişiler, Soma’daki tüm köylerdeki camileri gezerek eski halı, kilim gibi tarihi eserleri tutanak, makbuz olmadan topladı. Tutanaksız bir şekilde halı, kilim veren cami imamları şüpheli duruma düşerken, camilerden eski halı ve kilimleri toplayan kişilerin olayın ortaya çıkmasının ardından cami imamlarını arayarak “Biz yanarsak sizin de başınız yanar” diyerek tehdit etmeleri de imamların ifadelerinde yer aldı.

VERMEK ZORUNDA KALDIK

Tutanaksız eski eserleri verdikleri için sanık durumuna düşen imamlar, amirlerinin gelip bu eserleri istediği için vermek zorunda kaldıkları yönünde ifade vererek kendilerini aklamaya çalıştı. Verdikleri eski eserlerle ilgili sıkıntıya giren imamlar, daha büyük sorun yaşamamak amacıyla camilerinde kalan eski eserleri caminin demirbaşlarına kaydetti.

Skandalla ilgili geçtiğimiz şubat ayında TBMM Dilekçe Komisyonu’na gönderilen bir dilekçede Soma Müftülüğü’nde görev yapan şube müdürü H.Ö’nün makamını kötüye kullandığı, haksız kazanç elde ettiği öne sürülerek, ilgili şahsın camilerdeki tarihi eser olarak nitelendirilen halı, kilim, el yazması Kur’an-ı Kerimler, Osmanlı dönemine ait eserlerin kaçakçılığını yaptığı belirtilmişti.

TBMM’YE DE İLETİLMİŞTİ

Camilerden toplanan halı ve kilimlerin satılırken herhangi bir komisyon oluşturulmadığı belirtilen dilekçede, kaç halının hangi değer ve kıymette satıldığının da bilinmediği vurgulanıyor. Dilekçede, konu ile ilgili bilgi tutanak, belge ve ifadeler Diyanet İşleri Başkanlığı Teftiş Kurulu’nda yer aldığı ifade ediliyor.

MERCEDES ALMIŞ

Soma Müftülüğü’nde şube müdürü olarak görev yapan H.Ö’nün eski eserlerin satıldığı bu dönemde kendisine Mercedes marka bir araç alması ilçede tepkilere yol açtı. H.Ö’nün Mercedes aracı satarak yerine sıfır model beyaz Ford marka araç alması dikkat çekti.

DİYANET 2 YIL SONRA MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRDİ

Olayın yayılmasının ardından harekete geçen Diyanet İşleri Başkanlığı, ilçeye müfettiş gönderdi. Müfettiş olaylarla ilgili bilgi, belge toplayıp imamların ifadelerine başvurdu. Müfettişin raporunu Diyanet İşleri Başkanlığı’na sunmasının ardından olayla ilgili ikinci bir müfettiş daha görevlendirildi. Geçen hafta ilçeye giden müfettiş,  konu ile ilgili soruşturmayı sürdürüyor

http://www.bugun.com.tr/gundem/camilerde-buyuk-soygun-haberi/1658012

This entry was posted in DİN-İNANÇ, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *