Atlasın uçağına ikindiyi Adana’da , yatsıyı Bursa’da kılsın

Vatikan Basın Sözcü Yardımcısı Peder Ciro Benedettini, “Vatikan’ın, yani Papa’nın ne özel uçağı ne de helikopteri var. Geçmişte de hiç olmadı. Papa, İtalya içi ve yurtdışındaki seyahatlerinde, Alitalia’dan kiralanan bir uçağı kullanıyor” dedi.

Yılmaz Özdil
yozdil@sozcu.com.tr
28 Mayıs 2015
Sözcü

Atlasın uçağına ikindiyi Adana’da,
yatsıyı Bursa’da kılsın

Diyanet işleri başkanına zırhlı mercedes veren Tayyip Erdoğan, bi tane de özel uçak vereceğini söyledi. “Vatikan’a niye bakmıyorlar, dini liderin özel uçağı var” diyerek, Papa’yı örnek gösterdi.

Birincisi…
Papa’nın özel uçağı yok.
Alitalia’yı kullanıyor.

İkincisi…
Papa bi defasında hakikaten özel uçağa bindi.
Onu da Tayyip Erdoğan verdi!

Sene 2006.
Papa, Türkiye’ye geldi.
Alitalia’yla geldi.
Esenboğa havalimanında Tayyip Erdoğan tarafından karşılandı.

Şak…
Papa’ya özel uçak verildi.
THY’nin 165 yolcu kapasiteli, turkuaz renkli, Bodrum isimli Boeing 737-800 uçağı, Papa’ya makam uçağı olarak tahsis edildi.

Tayyip Erdoğan’ın verdiği makam uçağı, Papa’yı Ankara’dan İzmir’e götürdü, İzmir’den İstanbul’a götürdü, İstanbul’dan Roma’ya götürdü. Papa gezdi tozdu, bizim uçağı babasının uçağı gibi kullandı.

Normalde bir kaptan, bir yardımcı pilot olur.
Papa’ya üç kaptan pilot tahsis edildi.
Normalde dört kabin görevlisi olur.
Papa’ya altı kabin görevlisi tahsis edildi.

Personelin hepsi zaten İngilizce biliyordu ama, Alman kökenli Papa’ya ekstra jest yapıp anadillerinde hitap edebilsinler diye, Almanca-İtalyanca bilenler arasından özel olarak seçildiler.

Şimdi sıkı durun…
Papa, business class’ta seyahat etti ama, bildiğimiz koltuklara oturmadı. Koltuklar söküldü. Papa’ya tek kişilik koltuk konuldu. Utanmasalar, Papa otursun diye “padişah tahtı” koyacaklardı.

Papa özel hiçbir talepte bulunmadı, buna rağmen, özel mönü hazırlandı. Lale motifli, Vatikan simgeli, mönü kitapçığı bastırıldı. Zeytinyağlı dolma, füme hindi, emmental ve brie peynirleri, ıspanaklı su böreği, ince pirinçten risi-bisi pilavı, süt danası, mevsim salatası, mevsim meyveleri, ahududu soslu irmik tatlısı, Fransız şampanyası, Türk ve İtalyan şarapları ikram edildi. Üstüne kahve tabii.

Maazallah, Papa’nın burnu rahatsız olmasın diye, Esenboğa, Adnan Menderes ve Atatürk havalimanlarındaki VIP salonlarına hoş kokulu oda spreyleri sıkıldı. Roma’ya dönerken, Papa’nın dizleri üşüdü, lale desenli battaniye verildi, Papa pek beğendi, bunun üzerine derhal paketi açılmamış bi battaniye hediye edildi.

Türk hava sahasına girerken ve çıkarken, F16’larımız tarafından eşlik edildi, karadaki güzergahının üstünde uçuş yasağı uygulandı.

Değil papa, Hazreti İsa gelse, anca bu kadar ağırlanırdı.

Netice itibariyle… Özel uçağı olmayan papalık makamı, bir defasında hakikaten özel uçağa bindi, onu da “Vatikan’a niye bakmıyorlar” diye akıl öğreten Tayyip Erdoğan verdi!

This entry was posted in DİN-İNANÇ, Gundem, Yılmaz Özdil. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *