PERDE ARKASI “AKP, lobi için CIA’in eski başkanıyla anlaştı” *** İddianın sahibi ABD Adalet Bakanlığı

Diken.com.tr
9 Mayıs 2015, Cumartesi

İddianın sahibi ABD Adalet Bakanlığı: “AKP, lobi için
CIA’in eski başkanıyla anlaştı” İddianın sahibi ABD Adalet Bakanlığı:

Amerikan gizli haber alma örgütü CIA eski başkanlarından Porter Goss’un danışmanlık hizmeti ve lobi çalışmaları için AKP hükümetiyle anlaştığı ortaya çıktı.

Diken.com’da yer alan habere göre The Intercept, Porter Goss’un AKP hükümetiyle anlaştığına dair ABD Adalet Bakanlığı’ndaki kayıtlara ulaştı. Dış Temsilciler Tescil Yasası kayıtlarına göre hali hazırda Amerika’da Türkiye adına faaliyet gösteren Dickstein Shapiro danışmanlık firmasının bünyesindeki Porter Goss, bundan sonra Türkiye lehine çalışacak.

Goss’un Türkiye’ye anti-terörizm dahil çeşitli konularda danışmanlık yapacağı ayrıca ABD Konge üyeleri arasında ‘Türkiye’nin önemine dair‘ lobi faaliyetleri yürüteceği belirtildi.

2006’da CIA’den istifa etti

2004’’te CIA’in başına atanan Cumhuriyetçi kökenli Goss, 11 Eylül’den dolayı eleştirilen teşkilatta iddialı bir değişime girişmiş, birçok bürokrat ve ajanı karşısına almıştı. Goss 2006’da sürpriz bir şekilde dönemin başkanı George W. Bush’a istifasını sunmuştu.

Türkiye’nin Goss seçimi ‘tuhaf’

Öte yandan The Intercept’in haberinde Goss’un CIA günlerinde “Özgürlüğe alternatif hiçbir şey yoktur. Kadın ve erkeklerin potansiyellerinin tamamına ulaşabilmesini sadece özgürlük sağlayabilir” açıklaması hatırlatılırken, Türkiye’deki basın özgürlüğü düşünüldüğünde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’sinin Goss seçiminin ‘tuhaf‘ olduğu belirtildi.

Hükümetin birçok gazeteciyi tutuklattığı, barışçıl gösterilere şiddetle karşılık verdiği ve sosyal medya sansürleri de hatırlatıldı.

Haberde Türkiye’nin IŞİD’le mücadele konusunda ABD’nin yanında yer aldığı ancak IŞİD militanlarının hala Türkiye’nin Irak ve Suriye sınırlarından kolayca geçiş yapabildiği de vurgulandı.

http://www.zaman.com.tr/gundem_iddianin-sahibi-abd-adalet-bakanligi-akp-lobi-icin-ciain-eski-baskaniyla-anlasti_2293456.html

This entry was posted in EMPERYALİZM, Gundem, Haber, İSTİHBARAT KURUMLARI, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *