SİYASET – SEÇİM – GÜNDEM *** NE YAPMALI NE YAPMAMALI ? AKLIN YOLU NEDİR ? *** SEÇİMLER VE CHP ÜZERİNE MEKTUPLAR

 

2015 haziran Seçimi üzerine kalem arkadaşlarımla ve CHP yönetimiyle paylaştığım mektuplardan ;

MEKTUP I

08 Nisan 2015
Naci Kaptan

Değerli arkadaşlar ,

Bu yazışmalarda bizler hasım değiliz, pencereler farklı ve amaç kayması var.Önce şunu açıkça belirteyim ki algı yanlışı olmasın .Sizin bildiğiniz veya bilmediğiniz sayısını da hatırlayamayacağım kadar eleştiri mektubumu Kılıçdaroğlu’na ve parti kurmaylarına gönderdim.Kılıçdaroğlu’nun birçok söylemini, partiyi melezlemesini , parti ilkelerine aykırı kişileri parti yönetimine getirirken Kemalist ; aydınlanma devrimlerini özümsemiş ve laik Cumhuriyeti rehber edinmiş milletvekillerinin tasfiyesine karşıyım.Özetle YCHP’ye yönelik tüm eleştiriler haklıdır ve ben de Kılıçdaroğlu hakkında sizler gibi düşünüyorum.

Bu konuda Kılıçdaroğlu ve CHP’ye son 3 mektubum

https://nacikaptan.com/?p=18059
https://nacikaptan.com/?p=18052
https://nacikaptan.com/?p=17959

SİYASİ GERÇEKLER

Şimdi gelelim temel konuya ;
Bu seçimler Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimidir. Siyaset matematiğinin çok önem kazandığı seçimdir. Hata yapmak lüksümüz yoktur. Bu seçimlerde amaç siyasi parti tercihi yaparak O partiyi iktidar yapmak değildir.

AMAÇ ;

2015 haziran seçimi ,AKP’nin nasıl İKTİDAR YAPILMAYACAĞININ kararının alınacağı seçimdir. AKP’ni iktidardan uzaklaşmasını sağlayacak CHP’den bir başka ayakları yere basan öneriniz varsa ; şapka çıkartarak önerinize hemen katılacağım .

Değerli arkadaşlarım bu önemli ve hayati konuyu atlayarak , CHP’den oy alabilecek olan Vatan partisini öne sürüyorlar. Keşke şartlar düzgün olsa da Vatan Partisini iktidar yapabilse idik. Kılıçdaroğlu keşke akılcı davranarak Vatan partisi ile işbirliğine gitse idi. Ama bu seçimler GÜÇ DAĞILMASININ çok tehlikeli olduğu seçimdir. Güç dağılması AKP’ye destek ve payanda olacaktır.

Keza Vatan partisi %10 barajını geçse dahi, Sol oylar bölüneceği için AKP yine iktidarını sürdürecektir. Sayın Murat Binzet de Vatan partisinin %10 barajını geçerse diyerek mektubunu bağlamış. Ama aslında finalin bu şartlar altında ne olacağını yazmamış . Yani yol orada bitmiş ! Ben ne olacağını yazayım ;

AKP İKTİDARINI SÜRDÜRECEKTİR… Vatan partisinin barajı geçmesi AKP’yi iktidardan uzaklaştırabilecek sonucu sağlayacak mıdır ?

DURUM DEĞERLENDİRMESİ

Kafalar karışık , kime oy verilecek veya kime oy verilmeyecek .
Hedefler belirlenmiş değil.
Veya belirlenmiş hedefler kime yarar sağlayacak.
Bunun bütünsel analizi gözden kaçırılıyor.
Bu nedenle öncelik hedefi yanlışsız belirlemek olmalıdır.

ÖNCELİKLER ;

* AKP’yi iktidardan uzaklaştırmak mıdır ?
* AKP’ye rıza göstererek Kılıçdaroğlu üzerinden CHP’yi cezalandırmak mıdır ?
* Vatan partisine %10 luk barajını geçirmek midir ?

SORULAR ;

* CHP’ye yeterince oy verilmezse AKP’nin gücü kırılabilir mi ?
* Vatan partisi %10 barajını geçerse AKP’nin gücü kırılabilir mi ? –
* AKP iktidar gücünü kaybeder mi ?
* Vatan partisine barajı geçirtecek oyların ana kaynağı hangi partinin tabanıdır ?

Değerli dostlar ,
AKP’yi iktidarda tutmak istiyorsanız ,
Oylarınızı CHP’den başka bir partiye verirsiniz.
8 Haziran sabahında geleceği karartılmış bir Türkiye’ye merhaba dersiniz.

Derdi siyasi parti değil,
Vatan Olan bir kişi

kalın sağlıcakla

MEKTUP II

09 Nisan 2015
Naci Kaptan

Saygın Yurtseverler

Saygın Özdemir Hocam
Saygın Mahiye Öğretmenim,
Saygın Sefer dostum,
Değerli Büyükataman
Değerli Ataç,

Mektubuma ilişkin görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkürlerimi sunarim.
Mektubumun ilk adresi olan değerli Murat Binzet’ ten bir dönüş olmadı.
Fakat Binzet YCHP nin dönüştürülen kadrosunu bizlere tanıtmaya devam ediyor.
Ama AKP’nin iktidardan nasıl indirileceği konusunda henüz bir yanıtı yok.
Hiçbirimiz YCHP’yi oluşturan kadrodan memnun değiliz. .Hepimiz bunu biliyoruz.

Bu yazışmanın temel amacı AKP’nin nasıl iktidardan uzaklaştırılacağıdır.
Bu nedenle sayın Binzet’ten bu soruya yanıt beklerim.

Değerli Yurtseverler ,

Aslında sizlerin benden daha iyi bildiğiniz gibi Türkiye’de siyaset kirlenmiştir.Demokratik bağlamda en kötü olanın elinden iktidarı geri alabilmek için ; DAHA AZ KÖTÜ OLAN tek seçenek olarak elde kalmış olup bunu tercih etmekten başka seçenek de yoktur.Ölümle sıtma arasında sıkıştık.

Değerli Coşkun hocam ve Mahiye öğretmenim senelerdir Çalınan demokrasiyi , silinen aydınlanma devrimlerini , laik Cumhuriyet’in kırılmasını yazarak toplumu uyarıyorlar. Gelecek kuşakların beyinlerini iğdiş ederek dindar ve kindar çocuklar ve biat eden , sorgulamayan toplumu yaratacak olan eğitim sistemini ise en çok sorgulayan Mahiye öğretmenimdir.

İslam Devleti ve halifelik ise kapıdadır. Akıl sağlığından şüphe duyulan bir kişi BAŞKANLIKLA ülkeyi daha da yakacak ve kavuracaktır.Askeri gücümüz kırılmış ve buna bağlı olarak Ulusal ekonomimiz talana açılmıştır. Şayet AKP yine iktidarda kalırsa Türkiye’nin gelecek kuşakları aydınlanma yolundan uzaklaşacaktır.

Evet YCHP defoludur. ALTI OK ilkelerinden uzaklaşmıştır. Ama AKP’den daha çok demokrasiye yakındır. Eğitimi içinde gömüldüğü karanlıktan geri döndürebilecek güçe sahiptir. Daha çağdaş , daha aydın , daha çok Laik Cumhuriyeti sahiplenecek , insan haklarına saygılı ve devşirilen kamu kurumlarını aslına çevirecek bir yapıya sahiptir.

Seçim dönemine girilmiştir. Bu süreç içinde CHP’yi vuran her yazı AKP’nin çıkarlarına hizmet edeceğinin ayırdında olmak siyasi parti kimliğinin ötesinde bir Yurtseverlik görevidir. En azından ben öyle düşünüyorum. Ama seçimlerden sonra benim de YCHP’ye söyleceğim çok şey vardır .

Özetle CHP’yi kırıp dökerek ya AKP’yi iktidarda tutacaksınız .Vatan Partisi barajı geçsin diye AKP’yi iktidarda tutmanın kefaretini O zaman hep birlikte ödeyeceğiz.
Veya ;
Cumhuriyet tarihinin e önemli seçiminde AKP’yi iktidardan uzaklaştıracak tavrı alacaksınız.

Dilerim ki aklın yolu galip gelsin.

Not ; yazılarımda Vatan Partisinin adını anıyorum fakat Vatan Partisine muhalif değilim. Keşke bu seçimler demokrasinin olduğu bir ortamda yapılsa idi O zaman seçeneğim Vatan Partisi olurdu. Bu şartlar altında  “MEVZUBAHİS OLAN VATANDIR” Vatan Partisi değildir ve siyaset üstü düşünmek gerektir.

Saygı ve selamlar sunarım

Naci Kaptan
09. Nisan 2015

From: Coşkun Özdemir
Date: 09.04.2015 10:51:48
Subject: RE: AKP’yi iktidarda tutmak istiyorsanız , Oylarınızı CHP’den başka bir partiye verirsiniz. 8 Haziran sabahında geleceği karartılmış bir Türkiye’ye merhaba dersiniz.

Sayın Naci Kaptan,
bunları 50 yıldan beri kendi gerçeklerinden başını kaldırıp ülke ve bu toplum gerçeklerini göremeyen Türk aydınına anlatamazsınız.Son on yılların bütün seçimleri böyle oldu.Ecevit gibi dürüstlük timsali bir politikacı bir aydın bile bu yanlışlıklardan uzak duramadı. İstanbul Ankara belediyeleri böylece cumhuriyet karşıtlarına teslim edildi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde İhsanoğlunu yerden yere vurarak Erdoğana hizmet ettiler. Benim içine siyaset soktuğum sağlık yazılarımı yayınlayan bugün Atatürkçülüğün öncülüğünü yapan Aydınlık şimdi vatan patisi övgüsü ile CHP karalaması yapıyor vatan partisindekiler bize yakın insanlar kuşkusuz.Ama bu toplum yapısında Vatan partisi % 5 i bulamaz.Umarım yanılır mahcup olurum .CHP Vatan DSP Anadolu ile seçim işbirliği yapamadı .HDP meclise girse bir türlü giremese bir türlü sorunlar kaynağı.Ben Türk aydını ve solcusu ile 50 yıl önce başlayan Atatürk tartışmaları yaptım.Sol adına Atatürkü küçümseme karalama aymazlığı yapıyordu solcuların küçümsenemeyecek bir bölümü 40 yıl yazı yazdığım cumhuriyet ben antikemalistim diye ilan eden Ahmet İnseli yazarlığa seçti.İşte bu defa da büyük olasılıkla kaybedeceğiz ve bu ceberrutun yönetimini yaşayacağız.Umarım halk büyük bir sürprizle beni yanıltır ve seviniriz.selam sevgiler

Prof.Dr.Coşkun Özdemir

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, Gundem, İNSAN HAKLARI - DEMOKRASİ, Politika ve Gundem, SEÇİM - SEÇSİS, SİYASİ PARTİLER, SİYASİ TARİH, VATANDAŞIN KÖŞESİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *