İNSANLAR İŞSİZLİK VE YOKSULLUKTAN ÖLÜME YATARKEN KRİSTAL SARAYDA NELER OLUYOR ? *** ‘Kristal saraylar yaratıyorlar’ * Cumhurbaşkanlığı Saray’ında dünyada bir numara olan bizassa cam mozaik kullanıldığını belirtti “Cam mozaik metrekaresi bin avrodan 5 bin avroya kadar değiştiğini öğrendik. Her şey cam mozaik kadar şeffaf ve ortada. Lüks ve şatafat ortada. Altın serisi ise metrekaresi 10 bin avroyu buluyor.”* “Saraycığın iki havuzu var, biri yüzme havuzu biri girişte bulunuyor. Bina altta zemin kat ve iki bodrum kattan oluşuyor. İki bodrumlu, birinci bodrumun kullanım alanının çok geniş olduğunu toplam olarak inşaat alanı 15 bin metrekare olduğunu söyleyebiliriz. ”

15 Nisan 2015
Gerçekgündem

‘Kristal saraylar yaratıyorlar’

‘Kristal saraylar yaratıyorlar’ Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve konutta dünyaca bir numara olan cam mozaik kullanıldığını savundu

ANKARA (ANKA)- Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve konutta dünyaca bir numara olan cam mozaik kullanıldığını savunurken, “Kentlerde insanlar konut sorunu ile karşı karşıyayken, gecekondularından insanlar yaka paça tutup zorla tahliye ederlerken, cam mozaik rakamları can sıkıcı ve üzüntü verici” açıklamasında bulundu.

Candan, Mimarlar Odasında düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı Saray’ında dünyada bir numara olan bizassa cam mozaik kullanıldığını belirterek, “İtalya’nın dünyaca ünlü markaları arasında olan cam mozaik, hangi seri kullanıldı bilmiyoruz ama oro ve orobis denilen altından özel iki serileri var. Oldukça değişik bir malzeme, 24 ayar gerçek altın folya ile üretilen serileri var. Beyaz ve sarı altın serileri var. Bu malzemenin hangisi kullanıldı bilemiyoruz.

Ama bizassa denilen cam mozaiğin konutta bir şekliyle kullanıldığını biliyoruz. Ne şekilde kullanıldı bilmiyoruz, havuz, spa, masaj odasında mı hamamda mı kullanılıyor bilemeyiz, ama aklımızın almayacağı maliyetlerle kaçak kristal saraylar yaratılıyor. Öğrenince dehşete düştük” dedi.

Örnek ; Fiyat: US $ 1,360.00  / parça
http://tr.aliexpress.com/item/Bisazza-b002-rose-gold-glass-mosaic-background-wall/806214056.html?isOrigTitle=true

-“LÜKS, CAM MOZAİK GİBİ ŞEFFAF”-

Cam mozaikte altın serilerinin olduğunu dile getiren Candan “Cam mozaik metrekaresi bin avrodan 5 bin avroya kadar değiştiğini öğrendik. Her şey cam mozaik kadar şeffaf ve ortada. Lüks ve şatafat ortada. Altın serisi ise metrekaresi 10 bin avroyu buluyor. Normal bir seri mi altın serisi mi kullanıldı bilmiyoruz. Bu malzeme daha çok hamam, havuz, duşlarda kullanılıyor ama salon ve oturma odasında da dekoratif amaçlı kullanılır. 1 metrekaresinin bile kullanılmış olması yoksul bir ülkenin halkı için itibar olmadığını söyleyebiliriz. Metrekaresi ortalama, 3 bin avro olan bir seri kullandıklarını düşünürsek metrekaresi bile 10 asgari ücretlinin maaşına denk düşüyor” diye konuştu.

Konut hakkında aldıkları duyumları aktaran Candan, “Saraycık da AOÇ’de elle tutulur gözle görülür hale geldi. Saraycığın iki havuzu var, biri yüzme havuzu biri girişte bulunuyor. Bina altta zemin kat ve iki bodrum kattan oluşuyor. İki bodrumlu, birinci bodrumun kullanım alanının çok geniş olduğunu toplam olarak inşaat alanı 15 bin metrekare olduğunu söyleyebiliriz. 2 bin metrekaresi teras olarak kullanılmış. Büyük kabul salonları var. Konuttaki malzemelerin büyük bir bölümü ve dekorasyonun büyük bir bölümünün yurt dışından ithal olduğu söyleniyor. Bodrum katında 400 metrekarelik alanda 100 metrekare civarında havuz var, 1,40 yüksekliğinde olduğu söyleniyor. Hamam, spa merkezi masaj, buhar odaları, sinema salonu olduğu söyleniyor. Gençleşme açısından önemli görülen şok duşları, sıcak ve soğuk duşlama ile vücut hücrelerine iyi gelen şok duşları olduğu söyleniyor. Oda büyüklüğünde depoları ve büyükçe bir mutfağı var. Lüksün dibinde bir yaklaşım var burada” İfadelerini kullandı.

-ÇOĞU MİMAR BİZASSA İLE TANIŞAMAZ-

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya, “Dışarda iş yapan inşaatlar yapan bir mimarım, bunca lüks villa yaptım bizassa cam mozaik ile bırakın dokunmayı, tanışamadım bile. Nasıl bir malzeme olduğunu birçok mimarın bilmediğine eminim, lükslüğünü düşünün” dedi.

Kaya, “Somadaki maden faciasında ölen insanlar için bu işin fıtratında var diyenler kendi lüks ve şatafatı da Cumhurbaşkanlığının fıtratı görüyorlar galiba. Birilerinin ne olursa olsun seçimler yaklaşırken ülkeyi birbirine katarak bir taraftan zenginlik içinde yaşama hevesini bu ülkenin insanları hak etmiyor” şeklinde tepkisini gösterdi.

-“CAN SIKICI”-

Mimarlar Odası Ankara Şube Kent İzleme Merkezi Üyesi Ethem Torunoğlu, “Kentlerde insanlar konut sorunu ile karşı karşıyayken, gecekondularından insanlar yaka paça tutup zorla tahliye ederlerken, cam mozaik rakamları can sıkıcı ve üzüntü verici” dedi.

http://www.gercekgundem.com/siyaset/118088/kristal-saraylar-yaratiyorlar

This entry was posted in FAŞİZM, Gundem, Haber, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *