İnsan yaşadığı yere benzer,NATO içinde yaşıyorsan…*** “Geleceğin Genelkurmay Başkanı olarak düşünülen Hulusu Akar’a için, gün geçmiyor ki, Amerika’dan övgüler gelmesin. Amerika Akar’ı övgüye boğdu.”

Bülent ESİNOĞLU
bulentesinoglu@gmail.com
15.3.2015

İnsan yaşadığı yere benzer,
NATO içinde yaşıyorsan…

Kim söylemişse çok güzel söylemiş. Çevrenin insan zihni üzerindeki etkisi mi dersiniz, kültürel etkileşim mi desiniz, ne derseniz deyin bu gerçekliği kabul etmek durumundayız.

Tam bu sosyolojik değer üzerinde düşünüyordum ki, “insan yaşadığı yere göre değil, taşıdığı yüreğe göre”  diye bir düşünceyle karşılaştım.Birincisinin daha akli, ikincisinin ise, daha duygusal olduğunu söyleyebiliriz.

Geleceğin Genelkurmay Başkanı olarak düşünülen Hulusu Akar’a için, gün geçmiyor ki, Amerika’dan övgüler gelmesin. Amerika Akar’ı övgüye boğdu. Suriye’de yaptığı hizmetler karşılığında Madalya da verdi. Subaylarımız, ya da generallerimiz halkımızdan övgü aldı mı, Silivri’yi boyluyor. ABD’den övgü aldı mı, mutlaka bir makamı dolduruyor.

Amerika’dan bağımsız yürüttüğümüz bir tek Kozmik Oda’mız vardı. Bir isimler listemiz vardı. Bir isim listesine bile tahammül edemediler.Onu da alıp deşifre edip, CIA’nın eline teslim ettiler.

Ah NATO sen nelere kadirsin?

NATO senin içinde olduktan sonra, senin NATO’dan, ya da Amerika’dan gizli neyin olabilir ki? Sen eğer NATO’daysan, senin savunma sistemlerin, NATO’ya bırakılmışsa, senin subayının savunmayı düşünmesine gerek kalır mı? Geriye bir jandarma kalır. Onu da, aldılar mı, geriye Amerika ile baş başa kalırsınız.

Eğer subay yakınlarınız veya dostlarınız varsa, ağızlarında hep, Amerikanca veya İngilizce askeri kavramlar dolaşır.O kavramlarla düşünce üretmeye çabaladığına şahit olursunuz. Oysa biz kendimizi Asker Millet diye tanımlarız. Askerliğin anayurdundan söz ederiz.Yerli askeri terimler ve kavramlar düşünce dünyamızı belirleyecekken, zihnimiz o kavramın İngilizcesi olmadan düşünemez hale gelir.

NATO’nun düşünce dünyasında yaşarsan, her şeyin NATO’cası aklına gelir.NATO sadece bir askeri örgüt değildir. Felsefesiyle, düşünce dünyasıyla generalimizin kafasının içinde yaşar. Milli düşünme yetisini elinde alır.

Hatta bazen NATO’cu düşünmek, milli düşünceyi imha eder.

Şimdi birileri diyecek ki, ama…Ama diye başladığınızda, Amerikanca düşünmeye başlamışınız demektir.Eğer “ama” diye söze başlarsanız, o kadar çok ama bulabilirsiniz ki, yaşadığınız yere benzemişiniz demektir.

Askeri hayatta NATO, sivil hayatta sosyal demokrasi çevresinde yaşıyorsanız, siz, siz değilsinizdir.

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, BÜLENT ESİNOĞLU YAZILARI, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *