Hava kuvvetlerinde pilot kalmadı * Son beş yılda 567 pilot hava kuvvetlerinden ayrıldı * ‘Uçan tabut’ olarak isimlendirilen RF-4E tipi keşif uçakları artık uçmayacak

Mart 11, 2015
Sözcü

Hava kuvvetlerinde pilot kalmadı

Abidin Ünal, 2010-2015 yılları arasında 193’ü emekli olmak üzere toplam 567 pilotun hava kuvvetlerinden ayrıldığını da açıkladı.

Muharip Hava Kuvvet Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, 2010-2015 yılları arasında 567 pilotun hava kuvvetlerinden ayrıldığını da açıkladı.

Ünal, 2010-2015 yılları arasında 193′ü emekli olmak üzere toplam 567 pilotun hava kuvvetlerinden ayrıldığını da açıkladı. Ünal, son günlerde yaşanan uçak kazalarına da açıklık getirdi. Tüm uçakların bakımının yüzde yüz gerçekleştiğine dikkat çekti ve “F4 uçaklarına verilen uçan tabut yakıştırması yerinde değildir’’ dedi.

RF-4E’LER UÇUŞTAN ALINDI

Eskişehir’de bulunan Muharip Hava Kuvvetleri Komutanlığı son günlerde birbiri ardına düşen F-4 uçakları ve Türk Hava Kuvvetlerindeki faaliyetlere ilişkin basına brifing verdi. Keşif amacıyla kullanılan RF-4E model 8 adet uçağın ise uçuştan alınacağını açıkladı.

Muharip Hava Kuvvet Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, “F-4 uçakları ve pilotlarımızın eğitimi ile ilgili yapılan spekülatif yorumlar hiçbir bilimsel veriye dayalı olmayıp gerçeği yansıtmamaktadır. Uçaklarımızı atlama sandalyeleri yüzde yüz faal olup hiçbir teknik sorun bulunmamaktadır’’ dedi.

O F-4′ler kaldırılıyor! 

‘Uçan tabut’ olarak isimlendirilen RF-4E tipi keşif uçakları artık uçmayacak.

Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal RF-4E tipi uçakların kaldırılacağını duyurdu. RF-4E yerine F-16 savaş uçaklarının keşif uçakları olarak hizmet vereceği açıklandı. TSK envanterinde bu uçaklardan 8 tane bulunuyor.

Son olarak Malatya’da 24 Şubat’ta eğitim uçuşu sırasında düşen ve 4 pilotumuza mezar olan  RF 4-E cinsi keşif uçakları için karar verildi. F-4 RF-4E uçaklarının yarından itibaren uçuştan çekilecekleri bildirildi. Malatya’da düşen ve 4 pilotun şehit olmasına neden olan uçak ile Suriye’nin düşürdüğü ve iki pilotun şehit olduğu uçaklar envarterden kaldırılan bu uçaklardandı.

KONYA’DAKİ UÇMAYA DEVAM EDECEK!

Geçtiğimiz hafta Konya’da 13 Mart’ta yine eğitim uçuşunda düşen ve iki pilotun şehit olduğu uçak ise, modernize edilmiş F-4 uçağı idi. Modernize edilmiş F-4 uçaklarının ise 2020 yılına kadar kullanılması planlanıyor.

This entry was posted in ERGENEKON - BALYOZ, Gundem, Haber, HUKUK-YARGI-ADALET, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *