Ekonomi gündem *** “EYYY MERKEZ” dedikçe 1.7 milyar doları kaçırdı * “Uluslararası finans çevreleri ;Türkiye ekonomisi artık radarımızda yok. “Erdoğan gücü elde tuttuğu ve hiçbir yere gitmediği müddetçe, yabancı yatırımcılar Türkiye’ye gelmez “

cumhuriyet.com.tr
09 Mart 2015 Pazartesi

Erdoğan’ın ‘Ey Merkez’i 1.7 milyar dolar kaçırdı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’na “Ey Merkez Bankası faizi indirmek için neyi bekliyorsun” diye çıkıştığı 16 Ocak’tan bu yana dolar kuru yüzde 14 yükselirken, Türkiye piyasalarından 1.7 milyar dolar kaçtı.

Merkez Bankası verilerine göre 16 Ocak – 27 Şubat arasında yabancıların satın aldığı devlet iç borçlanma senedi (DİBS) portföyü kur farkından arındırılmış olarak 989 milyon dolar azaldı. Aynı dönemde repo piyasasından 432 milyon dolar, hisse senedi piyasasından 282 milyon dolar çıkış yaşandı. Yabancı yatırımcı toplamda 1 milyar 703 milyon doları Türkiye’den çıkardı.

Erdoğan ve hükümet yetkililerinin piyasaları geren açıklamaları geçen hafta da Türk Lirası’nı vurmaya devam etti. Dolar/TL en son geçen cuma  2.6470’ye yükselerek yeni zirvesini gördü. Lira 15 Ocak’ta 2.3120 seviyesindeydi. Buna göre üç aya yakın bir zamanda TL’nin kaybı yüzde 14.4’ü buldu.

İLHAN TANIR / Washington
Cumhuriyet
06 Mart 2015 Cuma

Erdoğan’la olmaz

Danışmanlık kuruluşu IHS Global Insight Türkiye Ekonomisti Birch, Davutoğlu ve Babacan’ın yatırımcılarla temaslarını Cumhuriyet’e değerlendirdi. Buna göre, Erdoğan’ın ekonomideki sert çıkışlarının yarattığı kaygı giderilemedi.

New York’ta Goldman Sachs, Citi ve BOA-ML’nin bulunduğu önde gelen finans çevreleriyle bir araya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ekonomiden sorumlu bakan Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomideki sert çıkışlarından son derece rahatsız olan uluslararası yatırımcıların kaygılarını gideremedi. Uluslararası finans çevreleri, “Erdoğan’ın gücü elde tuttuğu ve hiçbir yere gitmeyeceği müddetçe, yabancı yatırımcıların ikna edilemeyeceği” mesajını verdi.

IHS Global Insight’da Türkiye ekonomisti olan Andy Birch, Davutoğlu ve Babacan’ın temaslarını Cumhuriyet’e değerlendirdi. Türkiye’nin yatırım iklimini “fakir” bulan Birch, “Erdoğan’dan faiz için siyasi baskı, hain suçlamaları çizgiyi aşıyor” dedi. Birch’e göre, ayrıca, “Bank Asya’ya müdahale, İş Bankası için çıkarılan söylentiler, keyfi uygulamalar yatırımcıları endişelendiriyor.”

Haziran’daki FED faiz artırımının ardından küresel sermaye çıkışlarının da Türkiye’yi zorda bırakabileceği yorumları yapılıyor.

6 milyar dolarlık bir fonu yöneten bir isim, Türkiye’yi artık “çok riskli” bulduklarını söyleyerek şöyle dedi: “Gezi ve yolsuzluk skandalları sonrasında Babacan güven telkin etti ve biz de önceki başarıları nedeniyle takip ettik, bir nebze doğru çıktı. Ama Erdoğan’ın teknokratik ekibe tavrı istikrarlı bir şekilde kötüye gidiyor. Türkiye ekonomisi artık radarımızda yok. FED kararı sonrası çoğu fon da böyle düşünecektir.”

This entry was posted in Ekonomi, Gundem, Haber, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *