“BALYOZ EYLEM PLANI BAL GİBİ BİR DARBE TEŞEBBÜSÜDÜR” * Türkiye bağırsaklarını temizliyor * İyi ki bu komutanlarla savaşa girmemişiz * Bu davanın savcısıyım diyenler NE ZAMAN ÖZÜR DİLEYECEKLER ?

Aktif Haber/ÖZEL
03 Mart 2015

”BALYOZ BAL GİBİ DARBE PLANI” DİYEN HÜSEYİN ÇELİK SUSTU

Baransu’nun tutuklanması sonrası “Balyoz bal gibi darbe planıdır” diyen Hüseyin Çelik’in bu konudaki görüşünü almak istedik. Kendisine ulaşamadık. Danışmanı bu konuda konuşmak istemediğini iletti.

Çok değil, daha birkaç yıl önce, ülkeyi belki bir 50 yıl daha geriye götürecek Balyoz darbe planları Gazeteci Mehmet Baransu, Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Kurtuluş Tayiz ve Yıldıray Oğur tarafından BELGELERİ ile kamuoyuna paylaşılmış, darbe girişimi deşifre edilmişti.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sonrası taşlar yerinden oynadı. Daha düne kadar “bize darbe yapmaya kalktılar ama biz darbelere dik durduk” diye meydan meydan Baransu’nun ve Taraf’ın yaptığı haberler üzerinden oy devşirenler makas değiştirdi.

Gelinen süreçte darbe planını hazırlayanlar suçsuz, bunu ortaya çıkaran gazeteci ise suçlu durumuna düştü.

..Ve tarih 3 Mart 2015’i gösterdiğinde Baransu’nun devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme ve gizli belgeleri temin etme suçlarından tutuklanmasına karar verildi.

Baransu, Balyoz’da kumpas kurulduğu iddiası üzerine başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanırken, hafızalara planların deşifre edildiği dönemde söylenen sözler geldi.

“BALYOZ BAL GİBİ DARBE PLANIDIR”

O dönem konuyla ilgili en net konuşan isimlerden birisi de AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’ti. Balyoz Davası sanıklarının haklarının ihlaline karar veren Anayasa Mahkemesi’nin kararını değerlendiren Çelik, ‘Balyoz’u yok saymak kendi kendimizi kandırmak ve halkımızın aklıyla alay etmektir bir kere. Balyoz Eylem Planı bal gibi bir darbe teşebbüsüdür.’ diyerek bu sözleriyle darbe planını teyit etmişti.

KONUŞMAK İSTEMİYORMUŞ

Baransu’nun tutukluluk haberinin ardından aktifhaber.com’un ulaşmaya çalıştığı Hüseyin Çelik, basın danışmanı Kenan Şahin aracılığıyla konuyla ilgili konuşmak istemediğini söyledi. O dönem ‘Balyoz bal gibi darbe planıdır’ diyen Çelik, şimdiyse susmayı tercih ediyor.

O dönemde “Balyoz bal gibi darbe planıdır” diyen AKP Milletvekili Hüseyin Çelik, bu darbeyi deşifre ettiği için, gazetecilik yaptığı için bir gazetecinin tutuklanması konusunda söyleyecek bir sözü yok mu?

Sadece Hüseyin Çelik değil, dönemde meydanlarda “bize darbe yapacaklardı” diye konuşan diğer AKP’liler? Neden susuyorsunuz?

Buyrun sayfalarımız size açık…

AKPliler Mehmet Baransuyu Kahraman İlan Etmişti

18 Haziran 2014’te NTV canlı yayınına katılan Hüseyin Çelik “Balyoz”la ilgili bu açıklamaları yapmıştı.

İŞTE NTV’NİN O HABERİ;

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz Planı Davası’na ilişkin sanıkların haklarının ihlal edildiğine hükmetmesine tepki göstererek, “Balyoz Eylem Planı bal gibi bir darbe teşebbüsüdür. Anayasa Mahkemesi hangi tarafından böyle bir karar verdi bilemem” dedi.

KENAN EVREN KARARI

AK Partili Çelik 12 Eylül Davası sonucunda dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya’ya müebbet hapis cezası verilmesini NTV canlı yayınında değerlendirdi. Türkiye’nin darbelerle hesaplaşmasının geciktiğini kaydeden Çelik, “Bu açıdan Türkiye’nin darbe meselesini gündeminden çıkarması için önce darbelerle hesaplaşması gerekiyordu” ifadelerini kullandı.

Kendileri ve önceki nesiller için 12 Eylül’ün çok ağır hatıralarla dolu olduğunu kaydeden Çelik, “Temyiz yolu açık ama biz adaletin tecellisi olarak görüyoruz. Bunlar bir yılda iki yılda ceza almış olsalardı bile darbe zihniyetinin ceza almış olması önemli. Bu cezalar kesinleşirse adı geçen zatların rütbeleri sökülür ve er olarak hayatını sürdürecekler demektir. Bu açıdan darbeye niyetli olanlar için dersler taşıyor olur” şeklinde konuştu.

“BALYOZ EYLEM PLANI BAL GİBİ BİR DARBE TEŞEBBÜSÜDÜR”

Çelik, Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz Davası hakkında yapılan yaklaşık 240 bireysel başvuruya ilişkin olarak, sanıkların haklarının ihlal edildiğine hükmetmesini de değerlendirdi. Çelik, bazı kişilerin Balyoz Planı Davası’yla ilgili alakası olmadığının ve haklarının ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunabileceklerini daha önce dile getirdiklerini kaydederek, “Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararlarını gördükten sonra bir değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum. Bana da cezaevinden mektup yazan birçok tutuklu bulunan birçok subay var. “Alakam yok’ diyen birçok kişi var. Bu subayların yazdıklarından ben de ciddi manada etkilenmiştim. Hangisi kuru hangisi yaş tabi ki buna yargı karar verecek. Balyoz’u yok saymak kendi kendimizi kandırmak ve halkımızın aklıyla alay etmektir. Balyoz Eylem Planı bal gibi bir darbe teşebbüsüdür. Anayasa Mahkemesi hangi tarafından böyle bir karar verdi bilemem” diye konuştu.

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, ERGENEKON - BALYOZ, FAŞİZM, Gundem, Haber, HUKUK-YARGI-ADALET, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *