SWISSLEAKS *** Gizli İsviçre hesapları sızdırıldı.. Türkiye’den 3105 hesap açılmış * hesaplardaki para 3,48 milyar dolar.

 

cumhuriyet.com.tr
09 Şubat 2015 Pazartesi

 

Gizli İsviçre hesapları sızdırıldı..
Türkiye’den 3105 hesap açılmış

İsviçre’de dünyanın en büyük ikinci bankasındaki hesaplar ortaya döküldü… Türkiye’den 3105 kişiye ait hesaplardaki para 3,48 milyar dolar.

İsviçre bankalarındaki gizli hesap bilgileri internete sızdı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkenin İsviçre’deki HSBC bankasına ait bilgileri, “SwissLeaks” adıyla internete sızdırıldı.

Sızan bilgilere göre; HSBC’nin İsviçre’deki gizli hesaplarında Türkiye’den 3 bin 105 kişiye ait hesaplarda 3,4 milyar dolar para bulunuyor. Türkiye ile bağlantılı hesaplarda bir kişinin 263.6 milyon dolar parası olduğu da sızdırılan bilgiler arasında.

ERDOĞAN’IN HESAPLARI OLDUĞU İDDİA EDİLMİŞTİ

Wikileaks belgelerinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsviçre bankalarında 8 hesabı olduğuna dair iddialar uzun süre Türkiye’nin gündemini meşgul etmişti.

Oda TV soruşturmasından tutukluyken cezaevinde hayatını kaybeden MİT Dış İlişkiler Daire Başkanı Kaşif Kozinoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsviçre’deki 8 gizli hesapta 800 milyon doları olduğunu iddia etmişti.

Kozinoğlu, bu gizli hesapların belgelerini Alman istihbarat örgütü BND’nin 30 milyon Euro karşılığında İsviçre’de bir banka müdüründen temin ettiğini ve Erdoğan’a karşı koz olarak kullanıldığını öne sürmüştü.

This entry was posted in Ekonomi, Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *