Kindar nesil *** ” İdealist subay adayıyken, teee öbür uca savrulmuş olabilir mi? Eğitim fakültesine yazılmış, öğretmen çıkmış, emekli olana kadar imam hatip lisesi’nde çalışmış olabilir mi? Kızını bu duygu ve düşüncelerle yetiştirmiş olabilir mi?”

Yılmaz Özdil
28 Şubat 2015
Sözcü

Facebook: yozdilsozcu
Twitter: yilmazsozcu
E-mail: yozdil@sozcu.com.tr
Kindar nesil

Talat Aydemir.
Kurmay albaydı.
Kara harp okulu komutanıydı.
27 Mayısçıların tasfiye edilmesi için,
hükümeti devirmek amacıyla,
Şubat 1962’de darbe girişiminde bulundu.

Başbakan İsmet İnönü’ydü. Pabuç bırakmadı. “Derhal teslim olsunlar, kan akıtılırsa hesabını sorarım” dedi. Talat Aydemir geri bastı. Teslim oldu. Tutuklandı. Üç ay sonra özel af yasasıyla serbest bırakıldı.

Uslanmamıştı. Gene örgütlendi, Mayıs 1963’te gene darbe girişiminde bulundu. Başbakan gene İsmet İnönü’ydü. Gene pabuç bırakmadı. “Sabah erken kalkan bir çete memlekete hakim olacağını iddia ederse, bütün ordu tavuk gibi yere kapanır ve başüstüne derse, o milletin yaşama hakkı olamaz, Talat’ın üç buçuk adamına teslim olacak değiliz” dedi. Darbe bastırıldı. Talat Aydemir asıldı.

Talat Aydemir’e destek oldukları gerekçesiyle 1459 Harbiyeli okuldan atıldı. Bilahare, kapının önüne konulan Harbiyelilerin hiç olmazsa üniversite okuyup, meslek edinmeleri için kontenjan açıldı.

Acaba diyorum…

Bu atılan harp okulu öğrencilerinden biri, hayatı boyunca yaşadığı sıkıntıların sorumlusu olarak İsmet İnönü’yü görmüş olabilir mi? Talat Aydemir gibi, İsmet İnönü’yü “düşman” bellemiş olabilir mi? İdealist subay adayıyken, teee öbür uca savrulmuş olabilir mi? Eğitim fakültesine yazılmış, öğretmen çıkmış, emekli olana kadar imam hatip lisesi’nde çalışmış olabilir mi? Kızını bu duygu ve düşüncelerle yetiştirmiş olabilir mi?

Milletvekili seçilen kızı “cumhuriyet” aleyhine, “İsmet İnönü” aleyhine tweetler atıyor olabilir mi? İsmet İnönü’ye “kahpe” diyecek kadar, cumhuriyet’ten nefret ediyor olabilir mi?

Babadan kızına miras…
Acaba diyorum, kindar nesil dedikleri böyle bir şey mi?

This entry was posted in DEVRİM VE KARŞI DEVRİMLER, Gundem, Haber, Yılmaz Özdil. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *