Yassu vre *** Emperyalizme direndi. TR 705 koduyla Amerikan ajanı olduğu iddia edilen Sezgin Tanrıkulu’nu genel başkan yardımcısı yaptı

Yılmaz Özdil
27 Ocak 2015
Sözcü

Yassu vre

Yunanistan’ın yeni başbakanı Aleksis Çipras tesadüfen kazanmadı. Senelerdir adım adım ilerledi, çok doğru hamlelerle başarıya ulaştı.

Mesela, yoksul kesimlere umut olabilmek için, Beykoz Konakları’na akıl danıştı. İşçi sınıfının haklarını savunmaları için, halk arasında liboş tabir edilen Aydın Ayaydın gibilerini danışman yaptı, milletvekili yaptı.

Kendi partisi Sosyalist Enternasyonal’e üye olduğu için… Tekke ve zaviyelerin yeniden açılmasını öneren Bülent Kuşoğlu gibi… Risale-i nur okumamızı tavsiye eden Faik Tunay gibi… Fethullah Gülen’e saygılar sunmamızı isteyen Muhammed Çakmak gibi “sosyalist görüşlü” arkadaşları milletvekili yaptı.

Emperyalizme direndi.
TR 705 koduyla Amerikan ajanı olduğu iddia edilen Sezgin Tanrıkulu’nu genel başkan yardımcısı yaptı.

Necmettin Erbakan’ın yeğenini belediye başkan adayı yapıp, seçim afişinde başparmağıyla milli görüş pozu verdirtti. Anap’lı dyp’li, hatta akp’li, memlekette ne kadar sağcı varsa, alayını başkan adayı yaptı.

Yunan halkının o güne kadar adını bile duymadığı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu cumhurbaşkanı adayı yaptı. Yunanistan’da aday yapacak adam kalmamıştı, taaa Mısır’dan bulup getirdi. Doğma büyüme sağcıydı. Adayı olduğu partinin, kapısından bile geçmemişti.

Sendikal faaliyetlere önem verdi. Özellikle “Ekmek için Ekmeleddin” sloganıyla, fırıncılar sendikasında büyük sükse yaptı.

Refah partisinden milletvekili seçilen, Refah kapatılınca Fazilet partisine geçen, Fazilet kapatılınca Saadet partisine geçen, Saadet’ten ayrılınca Has partiye geçen… Ve “ben solcuyum” diyen Mehmet Bekaroğlu’nu yönetici yaptı. İşsizler için kolları sıvayan Bekaroğlu, işsizlerin dua ederek iş bulmaları için, partiye mescit açtırdı.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkını ilk kez tanımış olan partinin lideri Aleksis Çipras… Kadınların seçme ve seçilme hakkını gaspetti, kadın kontenjanından bıyıklı herifleri seçtirdi.

Gençlere heyecan vermesi için, kendisinden bile beş yaş büyük olan 73 yaşındaki Murat Karayalçın’ı Atina il başkanı yaptı.

E neticede, bu kadar doğru hamleler yapan Aleksis Çipras kazanmayacaktı da, Akp mi kazanacaktı?

Facebook: yozdilsozcu
Twitter: yilmazsozcu
E-mail: yozdil@sozcu.com.tr

This entry was posted in Gundem, SİYASİ PARTİLER, SİYASİ TARİH, Yılmaz Özdil. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *