DIE WELT *** Güce aç Erdoğan, devlet içinde devlet inşa ediyor

Ocak 20, 2015 * Sözcü

Die Welt:

Güce aç Erdoğan, devlet içinde devlet inşa ediyor

Almanya’da yayımlanan Die Welt gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu’nu kendi başkanlığında toplamasını ‘Güce aç Erdoğan, devlet içinde devlet inşa ediyor’ başlığı ile duyurdu. Boris Kalnoky imzasıyla yayımlanan analiz haberde, “Erdoğan Türkiye’de önemli her şeyi kontrol ediyor. Yasal olarak buna hakkı yok. Buna rağmen yeni yapılar oluşturuyor. Her şeyi görmek istiyor. Her şeyi görebilecek durumda, her yerde adamları var” ifadeleri kullanıldı.

PARALELE KARŞI AMA KENDİSİ PARALEL DEVLET KURUYOR

Cumhurbaşkanlığı sarayındaki toplantının bir güç gösterisi olduğunu aktaran Die Welt yazarı Boris Kalnoky, toplantının Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun politik durumunu anlamsızlaştırdığını iddia etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gülen cemaatini her fırsatta ‘paralel yapı’ olarak adlandırdığını ve eleştirdiğini hatırlatan Die Welt yazarı, “Kendisi şimdi paralel yapı oluşturuyor, devlet içinde devlet kuruyor.

Dev sarayında De-facto bakanlar atayarak, bakanların faaliyetlerini izlettiriyor. Her şeyi görmek istiyor. Her şeyi görebilecek durumda, her yerde adamları var” diye yazdı. Analizinde son operasyonlara ve Türkiye’deki siyasi gelişmelere de değinen Boris Kalnoky, haziran seçimlerinde anayasayı değiştirecek bir çoğunluğu hedefleyen AKP için, bunun pek de garanti gözükmediğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu nedenle şimdiden bu gerçekleşmese de, Türkiye’yi başkanlıkla yönetebileceği bir sistemi kurmaya çalıştığını iddia etti.

This entry was posted in DEVRİM VE KARŞI DEVRİMLER, FAŞİZM, Gundem, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *