BİLİME ÖZGÜRLÜK – PEKÜNLÜ’YE ADALET *** EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ CANDEĞER YILMAZ ‘IN MACERALARI * REKTÖR İSTİFA

 

Değerli okur,

Yazıları ve gündemi takip edenler Ege Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’ı tanırlar.

Rektör Yılmaz, Ege üniversitesinde yasaları uygulayan Prof.Dr. Rennan  Pekünlü’yü , yasaları uyguladığı için hapsedilmesine neden olan kişidir.

Pekünlü’nün hapsedilmesi için yasalara aykırı genelgeler çıkartan , dava sürecinde Pekünlü’yü haklı kılacak bilgileri saklayan kişidir.

Prof Dr.Rennan Pekünlü çağdaşlığın , akıl ve bilimin , Atatürk’ün aydınlanma devrimlerinin ve Laik demokratik Cumhuriyet’in aydınlık yüzüdür.Değerli bir bilim adamıdır.

Ve rektör Candeğer Yılmaz değerli Pekünlü’nün şahsında bu değerlere karşı olduğunu gösteren bir duruş almış ve yerini buna göre belirlemiştir. rektör Candeğer Laik Cumhuriyet’i ve çağdaşlığı rehber edinenlerle birlikte değildir.

Rektör Candeğer var olan tutumuyla Çağdaşlığı , Laik demokratik Cumhuriyet’i , Atatürk’ün aydınlanma devrimlerini özümseyenleri de hasım olarak gördüğü anlaşılmaktadır.

* Rektör Candeğer sadece kendi profesörünün hapse gitmesiyle yetinmemiş şimdi de Aydınlık bilim adamı insan Pekünlü’ye destek verererek REKTÖRÜN İSTİFASINI isteyen TGB İzmir İl Başkanı, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisi Meltem Ayvalı hakkında disiplin soruşturması başlattı.

* Bu da yetmedi değerli Pekünlü’nün mağduriyetini önlemeye çaba gösteren ve bu konuda kuyumcu titizliğiyle bilgi belge toplayarak paylaşmış olan E.Prof.Dr. Kayhan Kantarlı için de   tazminat davası açmış olduğunu öğrendik.Anlaşıldi ki rektör hızını alamamıştır hızla duvara doğru gitmektedir.

Birçok sivil toplum örgütü yapmış olduğu açıklamalarla Ege Ü.Rektörü Candeğer Yılmaz’ın istifasını talep etmektedirler.

REKTÖR YILMAZ’I TEKRAR İSTİFAYA ÇAĞIRIYORUZ.

Aşağıdaki olay rektör Candeğer’in eğitim kadrosuna , öğrencisine ve hatta güvenlik görevlisine dahi baskı , mobbing uyguladığının da bir belgesidir.

Naci Kaptan / 24.01.2015

***

Haber ekspres
05 Mart 2012 Pazartesi 16:25

Güvenlik görevlisi Rektör’e mobbing davası açtı

Ege Üniversitesi’nde görev yapan güvenlik görevlisi Servet Salim Cankurt, Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’ın kendisine psikolojik baskı uyguladığı iddiası ile mobbing davası açtı .

Nihal Işık-Ege Üniversitesi’nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Servet Salim Cankurt, uzun süredir devam eden fakat son iki yıldır belirgin şekilde artarak uygulanan baskı yüzünden zor günler yaşadığını ifade etti. Yaşadığı psikolojik şiddet dolayasıyla hastalandığını idda eden Cankurt, kendisini bezdirmek için sürekli görev yerinin değiştirildiğini anlattı. Cankurt, “Ege’de görev yapan 400 güvenlik çalışanı içinde ötekileştiriliyorum. Sadece benim yerim, hastane ve kampüs içinde değiştiriliyor. Yeni açılan bölümlere de sürekli beni gönderiyorlar. Hep sürgün vaziyeti, gidip geliyorum. Beni uzaklaştırıp izole etmek istiyorlar” iddialarında bulundu.

Tuvalete gidince tutanak tutuldu

1995 yılından bu yana Ege Üniversitesi’nde çalışan Servet Salim Cankurt, en son gönderildiği Sarnıç’tan mahkeme kararı ile üniversiteye geri döndüğünü söyledi. Cankurt, “Geri dönünce de beni radyasyonlu yerde çalıştırmaya başladılar. Yemeğe, tuvalete gidemiyorum. Tuvalet için ayrıldığımda, görev yerini terk ettin diye tutanak tutuyorlar. Sürekli takip ediliyorum. Günde en az on kere kontrole geliyorlar. Yaptıkları resmen taciz, psikolojim bozuldu” şeklinde konuştu. Cankurt sözlerine şöyle devam etti: “Bu kontrolleri neden durmadan yaptıklarını sorduğumda, bana yukarıdan emir geldi dediler. Yarım saatte bir kontrole gelmek, sadece beni bezdirmek için kasıtlı yapılıyor. Üzerimdeki psikolojik baskıdan rahatsızlandım, ameliyat oldum. Ameliyat sonrası raporlu olduğum için bu aralar biraz rahatladım. Zaten idari izinlerimin iptal olduğunu söylemişlerdi, izinlerimi de kullanamıyorum. Ameliyat sonrası raporlu olduğum için bu aralar dinlenebiliyorum.”

10 bin liralık dava

Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’ın kendisini görüşmeye çağırdığını ve azarladığını savunan Cankurt, kendisi ile tehditvari bir konuşma yapıldığını, Rektör Yılmaz’ın ‘istersen git, bana dava aç’ bile dediğini söyledi. Cankurt, bunun üzerine Rektör Yılmaz’a 10 bin, güvenlik müdürüne 5 bin, güvenlik sorumlusuna da 3 bin lira olmak üzere toplam 18 bin TL’lik dava açtıklarını ifade etti. Cankurt, yaşadığı haksızlık karşısında Türk adaletine güvendiğini söyledi.

Mobbing davası için yeterli unsur

Mobbing olarak adlandırılan işverenden kaynaklı baskı ve psikolojik şiddet uygulaması nedeniyle davanın açıldığını söyleyen Servet Salim Cankurt’un avukatı Mehmet Bahadır Akyüz ise, müvekkiline karşı bilinçli ve kasıtlı olarak baskı uygulandığını dile getirdi. Türk adaletine güvendiğini söyleyen Av. Akyüz, müvekkilinin görev yerinin durmadan değiştirilmesi, kıdem ve mevkisine uygun olmayan işlerin verilmesi, tuvalete gittiğinde bile hakkında tutanak tutulması gibi olayların mobbing davası açılması için yeterli unsurlar olduğunu ifade etti.

Av. Akyüz, Türkiye’de henüz mobbing ile ilgili yasal bir düzenleme bulunmadığını, Meclis’te bununla ilgili tasarının söz konusu olduğunu söyledi. Akyüz, İzmir 13 Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtıkları davanın genel tazminat hükümlerine dayanarak açılmış olmasına rağmen özellikle ‘mobbing dolayısıyla dava açılıyor’ diye bir dilekçe ile de açıkça davanın konusunu belirttiklerini sözlerine ekledi.

http://www.haberekspres.com.tr/guvenlik-gorevlisi-rektore-mobbing-davasi-acti-h29689.html

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, DEVRİM VE KARŞI DEVRİMLER, EĞİTİM, HUKUK-YARGI-ADALET. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *