BAŞ YÖNETİCİ EMRETTİ * HIRSIZLIĞA ORTAK OLDULAR *** Vicdanlı milletvekillerini kutluyorum *** AKP’li vekiller 4 eski bakan için vicdanlarını sıfırladılar * Tek cümle yazı! * Devam… *

cumhuriyet.com.tr
20 Ocak 2015 Salı

AKP’li vekiller 4 eski bakan için vicdanlarını sıfırladılar

Meclis’te oturum başladı,4 eski bakan için 4 ayrı oylama yapılıdı. Zafer Çağlayan, Muhammer Güler ve Egemen Bağış için yaıplan oylama sonucuna göre Çağlayan, Güler, Bağış ve Bayraktar’ın Yüce Divan’a sevk edilmemesi kararı alındı.

TBMM Genel Kurulu’nda, dün 4 eski bakanla ilgili muhalefetin Yüce Divan’a sevk önergeleri oylandı. MHP’nin her bir bakan hakkında verdiği 47 önergesi ile CHP, MHP ve HDP’nin önergeleri birleştirilerek gizli oylandı. İlk olarak Çağlayan’ın önergesinin oylaması gerçekleştirildi. Oylamaya 517 milletvekili katılırken, 242 kabul, 264 ret, 7 çekimser, 1 boş ve 3 de geçersiz oy çıktı.

AKP’den mazeretli olan Faruk Septioğlu, Beşir Atalay, orhan Atalay, Sait Açba, Cem Zorlu, Vedat Demiröz, Zafer Çağlayan ve Muzaffer Baştopçu ile oy kullanamayan TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve birleşimi yöneten Ayşenur Bahçekapılı olmak üzere 10, aralarında Anadolu Partisi Genel Başkanı Emine Ülker Tarhan’ın da bulunduğu muhalefet ve bağımsızlardan da 8 milletvekili oylamaya katılmadı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli ve HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da oylamalara katıldı.

Ret oyları hesaplandığında AKP’den en az 38 milletvekili Çağlayan’ın Yüce Divan’a gitmemesi yönünde oy kullanmadı. Muhalefet cephesinin 223 milletvekili bulunuyor. Bu milletvekillerinden 8’i oylamaya katılmadı. Oylamaya katılan 215 muhalefet ve bağımsız milletvekilinin kabul oyu vereceği hesaplandığında kabul sayısı 27 fazla çıkıyor. Bu durumda AKP’den en az 27 milletvekilinin Yüce Divan yönünde oy kullandığı sonucu ortaya çıkıyor.

Muammer Güler

Çağlayan’ın ‘ret’ ile sonuçlanan oylamasının ardından eski İçişleri Bakanı Muammer Güler için sandığa gidildi. Oylamanın ardından sayım işlemine geçildi. Sayımın sonucunda Güler’in Yüce Divan’a gönderilmemesi kararı çıktı. Güler’in oylamasıyla ilgili sandıktan 258 ret oyuna karşı 241 kabul oyu çıktı. Bu arada 6 oy çekimser, 4 oy boş ve 4 oy da geçersiz sayıldı.

Egemen Bağış

Eski bakanlar Güler ve Çağlayan’ın Yüce Divan oylamalarının ardından sıra eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’a geldi. Oylama sonucunda 245 kabul oyuna karşılık 255 ret oyu çıktı. Diğer yandan sandıktan 7 çekimser 4 geçersiz ve 6 boş oy çıktı.

Erdoğan Bayraktar

Son olarak eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında yapılan Yüce Divan oylamasından da ret kararı çıktı. Bayraktar’ın Yüce Divan’a gönderilmemesi yönünde 288 oy kullanıldı. Kabul oyuysa 219′da kaldı. Diğer yandan sandıktan çekimser 3, geçersiz 2 ve boş 3 oy çıktı.

Necati Doğru
necatidogru@sozcum.com
21 Ocak 2015
Sözcü

Tek cümle yazı!

Hz. Muhammed’i ve onun temiz ahlakını savunduğunu söyleyerek oy toplayan ve iktidar olanlar, dün Meclis’te 4 bakan ile dönemin başbakanına (bugünün cumhurbaşkanına) da uzanacak olan “yolsuzluk-rüşvet-hırsızlık” dosyasını kapattılar.

Bugün bu kadar.
Söz bitti.
Tek cümle.
Tek yazı.

“2 ibret fıkrası” geldi.
İlk fıkra Adana’dan:

KOKUSUNU NETCEZ!
“Çukurova geleneğidir. Düğünden sonra ertesi gün gelin evinde eş, dost, hısım, akraba, konu komşu toplanırlar. Hayırlı olsun dileklerini sunar, “gelin pek hamarat, pek güzel, boylu poslu” diye överler. Duvak mevlüdü okunduktan sonra gelen konuklara yeni gelin hizmet eder. Bir mutfağa, bir sofaya, bir salona ikram için koştururken, heyecandan yüksek sesli olarak yellenir.(Yellenmek: Karındaki gazların gerisinden çıkmasına yol vermek) Gelin mahcup olur. Kayın validesine döner:

“Anne bu kapı çok gıcırdıyor. Yağlamak lazım” diye mahcubiyetini bastırmaya çalışır. Kayınvalide eski kurttur. Hazır cevap.

“A be gelin kızım sesini kapı gıcırtısına uydurduk ama kokusunu netcez…”

Fıkrayı gönderen Adanalı Orhan Yeldan diyor ki;  “Meclis rüşvet ve yolsuzluğun çıkardığı sesi kapı gıcırtısına uydurdu ama ayakkabı kutusu içindeki dolarları, bakan oğullarının yatak odalarında adam boyu kasaları, bakan koluna takılmış 700 bin liralık saati, değer biçilemeyen piyano ile doğru olduğu onaylanan ses kayıtlarının yaydığı kokuyu netcez!

İkinci fıkra İstanbul’dan:

İPİN HESABI!
Adam çulsuzun biriymiş. Gücü ele geçirmiş. İktidar olmuş. Çalmış, çırpmış, yağmalamış. Çok zengin olmuş. Ölümden ve kabirdeki yalnızlıktan çok korkar olmuş: “Öldüğüm ve mezara gömüldüğüm ilk geceyi kim sabaha kadar benimle beraber geçirirse servetimin yarısını ona bağışlıyorum” diye vasiyet vermiş. Haber duyulmuş. Kimse yanaşmamış.

Nihayet bir hamal, “Benim sadece sahip olduğum bir ipim var, kaybedecek bir şeyim yok. Sabaha kadar kabirde bu hırsız zenginin ölü bedeni yanında durursam sabaha zengin çıkarım” diye düşünüp kabul etmiş.Defin tamamlanmış. Birlikte kabre koymuşlar. Gece olmuş.

Sorgu-Sual melekleri (Münker ile Nekir) gelmiş; bakmışlar kabirde bir ölü bir canlı var. Sorgu ve suale “canlı olandan başlayalım” demişler ve hayatta sadece sahip olduğu serveti bir hamal ipi olanı sorgulamaya başlamışlar.

Bu ip kimin?
Nereden aldın?
Kimden aldın?
Niye aldın?
Nasıl aldın?
Neyin karşılığı aldın?

Sorgu sual sabah şafak sökene kadar devam etmiş. Sorgu sual melekleri yarın akşam “sorguya devam edeceğiz” demişler ancak vasiyet gereğince sabah kabir açılmış ve hamala “tamam servetin yarısı senin” demişler.

Aman demiş hamal!
İstemem, kalsın.

Bir ipin hesabını veremedim.
Bu kadar çalınmış servetin hesabını nasıl açıklarım?

Bekir Coşkun
21 Ocak 2015
Sözcü

Devam…

Yemeye devam…
Yutmaya devam…
Aşırmaya devam…

Demokrasi insanı başa taç yapar, g… kılı olmaya devam
Görmemeye devam…
Duymamaya devam…
Anlamamaya devam…

Temiz pak alnı öpmektir cumhuriyet…
Kıç yalamaya devam…
Yağcılığa devam…
Yalakalığa devam…
Dönekliğe devam…

Hukuk hakkın sesidir, susmaya devam…
Sessizliğe devam…
Sinmeye devam…
Korkaklığa devam..

“Türküm doğruyum” dedik, düzenbazlığa devam…
Sahtekarlığa devam…
Yalana devam…
Dolana devam…

Medeni toplum olmadı,
Orta Çağ’a devam…
İlkelliğe devam…
Çağ dışılığa devam…

“Vatandaş” olmak yaramadı “kul” olmaya devam…
Sormamaya devam…
Sorgulamamaya devam…

Dün TBMM’de hırsızlık iddiaları ile ilgili oylama vardı… Bu bir hüküm ya da karar oylaması değildi… Ortaya saçılan hırsızlık iddialarının doğru olup olmadığına Yüce Divan’da bakılması içindi oylama…
Milletvekilleri oy verselerdi iddialar yüksek yargının önüne gidecekti…
Üstelik kendi oluşturdukları yüksek yargının…
Açıp bakılacaktı, doğru mu, değil mi?..

Oylama yapıldı…
İddiaların üzeri örtüldü…

Beş ay sonra seçim var…
Diyeceğim o ki…
Bu arkadaşları tekrar seçin…

Soyulmaya devam…
Yolunmaya devam…
Çalınmaya devam…

Facebook: BEKIRCOSKUNVEYAZILARI
Twitter: bekrcoskn
E-mail: bcoskun@sozcu.com.tr

 

 

This entry was posted in Bekir Coşkun yazıları, Haber, HUKUK-YARGI-ADALET, NECATİ DOĞRU YAZILARI, SİYASİ PARTİLER, SİYASİ TARİH, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *