ELHAMDÜLLİLAH EKONOMİYİ DE UÇURDUK ! *** 21 milyon kişi yoksulluk sınırı altında

Aralık 26, 2014
Sözcü

21 milyon kişi yoksulluk sınırı altında

Türkiye’de işgücünü oluşturan 29 milyon kişiden yaklaşık 21 milyon 150 bininin yoksulluk sınırı altında

Türkiye’de çalışabilir nüfusu oluşturan 29 milyon kişinin yaklaşık 21 milyonunun çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı kabul edilen 2 bin 30 TL’den daha az bir ücret kazandığı ortaya çıktı.

Çalışabilir çağdaki 3 milyon kişi işsizlerden oluşurken, çalıştığı kabul edilen 3 milyon 450 bin ücretsiz ev işçisi ile birlikte 5 milyon asgari ücretli, 5 milyon 700 bin tarım işçisi ve özel sektörde çalışan yaklaşık 4 milyon kişi daha yoksulluk sınırının altında bir ücret kazanıyor.

Bağımsız Sağlık-Sen’in Türkiye İstatistik Kurumu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerinden yaptığı belirlemelere göre, Türkiye’de işgücünü oluşturan 29 milyon kişiden yaklaşık 21 milyon 150 bininin yoksulluk sınırı altında bir gelir kazandığı tespit edildi.

TÜİK rakamlarına göre Türkiye’de 15 ve üstü yaşta yer alan 57 milyon 100 bin kişinin 29 milyon 257 bini çalışabilir durumda kabul ediliyor. Bunlardan da sadece 26 milyon 300 bini istihdam edilebilirken, 3 milyonu ise işsiz.

-YOKSULLUK SINIRI 2 BİN 30 TL-

Açıklamada Kasım ayında gerçekleşen enflasyon rakamları sonrası çalışan tek kişi için yoksulluk sınırının 2 bin 30 TL olarak belirlendiği ifade edildi. Araştırmada, işsiz nüfusta yer alan 3 milyon kişi ve çalıştığı kabul edilen 3 milyon 450 bin ücretsiz ev işçisi ile birlikte işgücünü oluşturan nüfustaki 21 milyon 150 bin kişinin yoksulluk sınırı altında bir ücrete çalıştığı belirtildi.

-5 MİLYON ASGARİ ÜCRETLİ VAR-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de çalışan nüfusun 4 milyon 970 bin 737’si asgari ücretle istihdam ediliyor. Halen 891 TL olarak uygulanan asgari ücretle çalışan kişilerin içinde bekar olanların sayısı 1 milyon 961 bin 914 iken, evli olup eşi çalışanların sayısı 809 bin 662, evli olup eşi çalışmayanların sayısı ise 2 milyon 199 bin 161 kişi. Evli olup eşi çalışmayanlar içerisinde 3 ve üzeri çocuğu olan kişi sayısı ise 871 bin 873 kişi.

Yine özel sektörde çalışan yaklaşık 4 milyon kişinin de 2 bin 30 TL altında bir maaşa çalıştığı tespit edildi.

-TARIMDA İŞVEREN SAYISI SADECE 46 BİN

Araştırmaya göre tarım sektöründe istihdam edilen 5 milyon 815 bin kişinin ise sadece 46 bini işveren statüsünde geri kalanı ise işçilerden oluşuyor. TÜİK verilerine göre tarımsal işletmelerde çalışan mevsimlik tarım işçilerinin aylık ortalama ücretleri bin 232 TL, sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret ise bin 262 TL olarak gerçekleşiyor. Bu rakam da yaklaşık 5 milyon 770 bin tarım işçisinin yoksulluk sınırı altında bir gelire çalıştığını ortaya koydu.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

“Türkiye’de çalışan vatandaşlar ucuz iş gücü olarak görülmekte ve birçok sektörde çalışanlara hak ettikleri ücretler verilmemektedir. Karın tokluğuna çalışan vatandaş, ailesi ile birlikte ay sonunu ancak ya kredi kullanarak ya da esnafa borçlanarak getirebilmektedir. Memurlar açısından da özellikle bu yıl yaşanan maaşlardaki enflasyon farkı kaybı ve Temmuz ayında zam verilmemesi mağduriyeti artırmıştır. Hükümetten dileğimiz özellikle asgari ücretin belirlendiği bugünlerde asgari ücrete insanca yaşamayı sağlayabilecek bir zam yapılması. Bunu da ancak asgari ücreti 2 bin 30 TL’nin üzerinde bir rakama çıkararak sağlayabilir hükümet. Memurun da yeni yılda mağdur edilmemesi için 2015 zammı olan yüzde 3+3’ün yeniden değerlendirilerek zam oranının artırılmasını talep ediyoruz.”

This entry was posted in Ekonomi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *