DÜNYADAN *** Yoksullara yemek veren adama hapis cezası: Devletin ‘kamu’ tekeli

Metin Tülü
13/11/2014 Perşembe
Sol Haber

Yoksullara yemek veren adama hapis cezası: Devletin ‘kamu’ tekeli

7 Kasım’da New York Daily News’de bir haber yayınlandı. Florida’da bir kişinin bir hafta içinde ikinci kez evsizlere yemek dağıttığı için tutuklandığı yazıyordu haberde.

Arnold Abbott adındaki 90 yaşındaki adam ve beraberindeki gönüller 45 dakika boyunca patates, sıcak tavuk, makarna ve salatadan oluşan menüyü 100’den fazla evsize dağıtmaya kalkışınca Abbott, Florida eyalet yasalarına göre “kamu düzenini bozmaktan” tutuklanmış.

Yine aynı yasalara göre, bir hafta içinde ikinci kez aynı “suç”tan tutuklanan Abbott, 60 gün hapis ya da 500 dolar para cezası ihtimalleriyle karşı karşıya.ABD’de evsizler önemli bir sorun. 2013’te yayımlanan raporlara göre yaklaşık 600 bin kişinin sokaklarda yaşadığı tahmin ediliyor.

Yıllardır süregelen bu sorun için ABD hükümetinin somut olarak tedbir aldığını söylemek pek de mümkün değil.

Buna rağmen ABD yasaları evsizler konusunda oldukça kıskanç görünüyor. Anlaşılan o ki ABD yasalarına göre evsiz olmak “her ne kadar pek de hoş olmayan bir durum olsa da” evsizlere yardım etmek tahammül edilemez ve kamu düzenini bozucu bir eylem.

Arnold Abbott ikinci kez aynı suçu işlemesi hakkında yaptığı yorum da “Bunu niye yapıyorum? Çünkü bu insanlarda bizim insanlarımız ve karınlarının doyurulmasını hak ediyorlar” diyor ki Abbott’un işlediği asıl suç da bu sözlerde saklı.

Rekabetten hoşlanmayan bir kurum olarak devlet, bir yurttaşın diğer yurttaşlara sahip çıkmasını kıskançlıkla engelliyor.“Evsizlere yardım edemezsin” diyor yasalar, “Onlar benim, ne olacaklarına da ben karar veririm”.

90 yaşındaki bir adamın insani bir refleksle gerçekleştirdiği bir eylem, “uygar” bir devlet olarak ABD’de kamu düzenini koruyan yasaların gerçekte neyi koruduklarını aşikar edivermiş görünüyor:

“Bizim yasalarımız kamu düzenini yurttaşların ‘‘kamucu’ reflekslerine karşı korumakla yükümlüdür. In god we trust”

http://haber.sol.org.tr/blog/asri-zamanlar/metin-tulu/yoksullara-yemek-veren-adama-hapis-cezasi-devletin-kamu-tekeli-100782

This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, Ekonomi, Haber, HAYATIN İÇİNDEN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *