DÜNYADAN * İstihbarat kurumları *** ABD CIA’nın işkence raporuyla kaynıyor

10 Aralık 2014 Çarşamba
Aydınlık

ABD CIA’nın işkence raporuyla kaynıyor

Raporda, mahkûmlara makat üzerinden işkence; kırık ayak üzerinde durmaya zorlama; tutuklunun annesine karşı cinsel saldırı yapma tehdidi; suda boğulma hissi tekniğinin yüzlerce kere uygulanması gibi ifadeler geçiyor

Dış Haberler Servisi
Amerikan Senatosu, George W. Bush döneminde CIA’nın kullandığı tartışmalı sorgu yöntemlerine ilişkin raporu yayınlandı. Rapora göre, hükümeti eksik bilgilendiren CIA açıkladığından çok daha acımasızca yöntemler kullandı. Raporda CIA’nın tutuklama ve sorgulama programının -personel giderleri haricinde- 300 milyon dolardan fazla tuttuğu belirtiliyor.

Rapora göre, Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA, öne sürdüğünden çok daha acımasızca yöntemler kullandı ve bu sorgulama yöntemlerinin gizli servis çalışmaları açısından da büyük bir getirisi olmadı. Raporda, CIA’nın kötü muamelenin boyutlarına ilişkin olarak siyasetçileri ve kamuoyunu eksik bilgilendirdiği, bunun da Beyaz Saray ve Kongre’nin gerçekte olanlar hakkında yanlış bir kanı edinmesine neden olduğu ifade ediliyor. Senato’nun raporunda, söz konusu yöntemler ‘rahatsız edici’ olarak nitelendirilirken, terörle mücadele kapsamında izlenen tutumun Amerikan değerleri ile örtüşmediği ve ülkenin dünya genelindeki itibarına zarar verdiği belirtiliyor.

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi’nin açıkladığı raporun 6 bin 300 sayfa olduğu ancak bu raporun 500 sayfalık bir özetinin yayınlandığı belirtildi. Rapora 50 milyon dolar harcandı. Her bir sayfa için ise 8 bin dolar harcandı.

CIA’NIN İŞKENCE ÖRNEKLERİ DEHŞET VERİCİ

Raporda özet olarak CIA görevlileri mahkûmları düzmece bir idam sehpasına koyarak, boğazına ip geçirip esiri konuşturmak için uzun süre infazla tehdit etti. 2000 yılında USS Cole gemisine bombalı saldırı düzenlemekle itham edilen Abdurrahman el Nasiri’ye matkapla işkence yapıldı. En az bir esire süpürge sapıyla tecavüz tehdidinde bulunuldu. Birçok mahkûma suda boğulma hissi tekniği uygulandı. Bunun dışında, raporun değişik sayfalarında işkenceye örnek olarak gösterilebilecek şu örnekler var: mahkûmlara makat üzerinden işkence; kırık ayak üzerinde durmaya zorlama; tutuklunun annesine karşı cinsel saldırı yapma tehdidi; suda boğulma hissi tekniğinin yüzlerce kere uygulanması; ölüme ramak kala dayağı kesme; tek görünü kör etme ve diğerini de kör etme konusunda tehdit; tutsakların var olan yaralarına yönelik işkence; tutsaklar bir haftadan fazla olacak şekilde 180 saatten fazla uyumaları engellendi; işkenceden tutsak öldürme; tutsaklara işbirliği teklif etmeden işkenceyi başlatma; CIA görevlilerinin bazı durumlarda üstlerinin zorlamasıyla işkence yapması; cinsel istismar.

OBAMA’DAN CUMHURİYETÇİLERE KARŞI HAMLE Mİ?

Beyaz Saray Basın Sekreteri Josh Earnest, Obama yönetiminin göreve geldiği ilk günlerden beri söz konusu raporda yer alan bilgileri ortaya çıkarmayı hedeflediğini açıkladı. Obama, işkencenin kendi döneminde değil, George W. Bush döneminde olduğunu savunmuştu. CIA’nın “ileri düzey sorgulama” dediği işkence teknikleri Başkan Obama tarafından 2009’da durdurulmuştu.

Rapor, Senato’nun İstihbarat Komisyonu tarafından hazırlandı. Komisyonun Başkanı Dianne Feinstein Obama’nın da partisi olan Demokrat Partisi’ne üye. Ancak aynı komisyonun Başkan Yardımcısı Senator Saxby Chambliss, Demokrat Parti üyesi olmasına karşın, ABD Senatosu Cumhuriyetçi Parti Lideri Mitch McConnell ile birlikte ortak bir açıklama yaparak raporun kamuoyuna açıklanmasına karşı çıktı: “Daha önce açıkladığımız gibi, bu çalışmaya karşıyız ve açıklanmasının ABD’nin milli güvenliği için ciddi sonuçlara yol açacağına inanıyoruz. Bu meselelerle ilgili kim hangi görüşe sahip olursa olsun, Senato’daki demokratlar tarafından yapılan bu çalışmanın ideolojik sebeplerle tarihsel olayların çarpıtılarak anlatılmasıdır.”

Rapor, yayınlanmadan önce Cumhuriyetçiler tarafından sert şekilde eleştirilmişti.

Ancak bir başka Cumhuriyetçi ve Obama’ya yoğun muhalefetiyle tanınan Amerikalı Senatör John McCain senatoda yaptığı konuşmada CIA’yı işkence yöntemlerinden dolayı eleştirdi. Twitter’den yazdığı mesajda “düşmanlarımız vicdandan yoksun hareket ediyor. Ama biz bunu yapmamalıyız” dedi. McCain, IŞİD ve benzeri terör örgütlerine destek vermekle adını sıkça duyurmuştu.

This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, EMPERYALİZM, İSTİHBARAT KURUMLARI. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *